Smrtící poločas. Slavia rozstřílela Servette 4:0 a prolétla přímo do osmifinále EL

14. 12. 2023 20:31
Fotbalisté Slavie v závěrečném šestém kole Evropské ligy doma rozdrtili Servette Ženeva 4:0. Pražané poprvé v klubové historii vyhráli v pohárech skupinu a postoupili přímo do jarního osmifinále. Červenobílí dali všechny branky už v úvodním dějství a vyrovnali svůj nejlepší první poločas na evropské scéně. Dvakrát skóroval Mojmír Chytil, před ním se trefili David Douděra a Ivan Schranz.
Ivan Schranz a druhý gól do sítě Servette
Ivan Schranz a druhý gól do sítě Servette | Foto: Reuters

Slavia zakončila skupinu s bilancí pěti vítězství a jedné porážky s dvoubodovým náskokem před finalistou minulého ročníku AS Řím. Soupeře pro osmifinále se Pražané dozvědí až 23. února, v pondělí se bude losovat pouze úvodní kolo vyřazovací fáze soutěže.

Český vicemistr měl již před zápasem jistotu postupu a toho, že si potřetí za poslední čtyři ročníky zahraje v soutěžích UEFA i na jaře. Historickým slávistickým maximem je semifinále Poháru UEFA z roku 1996. Vršovičtí si díky triumfu ve skupině a účasti v osmifinále zajistili další 2,3 milionu eur a v součtu s bonusem za desetiletý klubový koeficient vydělali v této sezoně na evropské scéně už 12,1 milionu eur (přes 295 milionů korun).

"Dosáhli jsme skvělého výsledku, který završil výborný pohárový podzim. Jsem šťastný, že jsme vyhráli skupinu. Ještě po tomhle průběhu, že jsme to mohli uzavřít doma, aby si to lidi užili. Řadím to hrozně vysoko," řekl na tiskové konferenci trenér Pražanů Jindřich Trpišovský, který v minulém kole v Tiraspolu scházel kvůli zlomenině nosu.

Do slávistické sestavy se po zranění univerzál Schranz. Hosté, kteří už měli jistotu, že skončí třetí a pro jaro přejdou do nižší Evropské konferenční ligy, nastoupili bez několika obvyklých členů zahajovací jedenáctky.

V úvodu nic nenasvědčovalo pozdějšímu debaklu. Švýcarský vicemistr na začátku dobře kombinoval a dvakrát zahrozil. V páté minutě Bedia o kousek minul a za chvíli zamířil vedle také z výhodné pozice z přímého kopu Stevanovič.

Po čtvrthodině otevřeli skóre domácí. Jurečka stříleným centrem přenesl míč z levé strany a Douděra přehlavičkoval nedůrazně bránícího Mazikoua. "Spadlo mi to na hlavu. Jen jsem stál a najednou to tam zapadlo. Věděl jsem, že levý obránce je možná trochu menší než já, že hlavu taky nemá dobrou. Spadlo to tam, asi nikdo to nečekal. Klasicky u mě," řekl s úsměvem klubové televizi Douděra.

"Do zápasu jsme nevstoupili úplně nejlépe, těžko jsme soupeři odebírali balon. Postupem času jsme se nátlakovou hrou zlepšili. Pomohl nám samozřejmě první gól, padl po situaci, do které jsme se chtěli dostávat. Křížný balon na zadní tyč, tam jsme viděli slabší místo, kudy jsme se chtěli prosadit," řekl Trpišovský.

V 19. minutě mohl zvýšit Jurečka, ale ve vyložené šanci jen napálil brankáře Fricka. V 25. minutě už slávisté vedli 2:0. Wallemovu střelu z vápna vyrazil gólman hostů jen před sebe a Schranz zblízka doklepl míč do sítě. Slovenský reprezentační univerzál potvrdil, že se mu v pohárech daří, trefil se v nich už počtrnácté. Skóroval však po více než dvou měsících.

"Bylo to trochu se štěstím, zaplaťpánbůh to nebyl ofsajd. Snažil jsem se sběhnout do prostoru před brankáře, čekal jsem, že by míč mohl vypadnout. Jsem rád, že jsem mohl přispět gólem a oslavit jím návrat do sestavy," řekl Schranz.

Servette v minulém kole remizoval 1:1 s AS Řím, dnes ale jeho obrana působila propustně. Ve 30. minutě zůstal po rohovém kopu zcela nepokrytý Chytil a hlavičkou s lehkým přispěním tyče zvýšil na 3:0. Centrující Douděra si připsal k úvodnímu gólu také asistenci.

"Hráč Servette mě měl nabraného, šel jsem na první tyč. Při centru jsem se zastavil, on běžel dál, já tam zůstal sám. Spadlo to na nějaký drn. Viděl jsem, že je to na hraně, naštěstí to tam zapadlo," uvedl Chytil.

Ještě do přestávky musel trenér Slavie Trpišovský nuceně střídat, zraněného Oscara nahradil Hromada. V 39. minutě se mohl podruhé trefit Douděra, ale v těžké pozici z pravé strany minul odkrytou branku.

V první minutě nastavení se už rozjetí domácí čtvrtého gólu dočkali. Chytil po další ztrátě hostů s pomocí teče obránce Vouilloze překonal Fricka a skóroval podruhé v utkání. Pražané výsledkem 4:0 vyrovnali svůj nejlepší první poločas v pohárech, stejným poměrem vedli v pauze v loňské kvalifikaci Evropské konferenční ligy nad St Joseph's.

"Můj druhý gól byl se hodně se štěstím. Obránce šel do skluzu, já to střílel nějak přes špičku, pak jsem už jen ležel. Viděl jsem gólmana, že taky leží a už to nechytne," pochvaloval si Chytil.

Za rozhodnutého stavu po změně stran tempo výrazně opadlo. V 59. minutě hlavičkoval po centru z pravé strany nad Chytil a marně útočil na svůj první hattrick ve Slavii. Pražané poté hned trojnásobně vystřídali, hosté poslali na trávník současně dokonce čtyři čerstvé hráče.

Závěr si domácí před více než 18 tisíci diváků užili a Trpišovský mohl na poslední minuty k premiéře v A-mužstvu nasadit sedmnáctiletého Pikolona. Slávisté navázali na zářijové vítězství 2:0 z venkovního vzájemného duelu v úvodu skupiny, připsali si sedmou soutěžní výhru po sobě a soupeři naopak připravili první porážku po 12 zápasech.

Utkání 6. kola skupiny G fotbalové Evropské ligy:

Slavia Praha - Servette Ženeva 4:0 (4:0)

Branky: 30. a 45.+1 Chytil, 15. Douděra, 25. Schranz. Rozhodčí: Walsh - Stewart, Spence (všichni Skot.) - Kavanagh (video, Angl.). ŽK: Diba, Stevanovič (oba Servette). Diváci: 18.380.

Slavia: Mandous - Vlček, Ogbu, Holeš - Douděra (82. Pikolon), Oscar (35. Hromada), Zafeiris, Wallem (60. Dumitrescu) - Schranz, Jurečka (60. Tomič) - Chytil (60. Tijani). Trenér: Trpišovský.

Servette: Frick - Magnin, Vouilloz, Severin, Mazikou - Diba (62. Baron), Ondoua - Stevanovič (62. Cunemoto), Antunes (62. Cognat), Bolla (79. Touati) - Bedia (62. Kutesa). Trenér: Weiler.

AS Řím - Šeriff Tiraspol 3:0 (2:0)

Branky: 11. Lukaku, 32. Belotti, 90.+3 Pisilli.

1. Slavia Praha 6 5 0 1 17:4 15
2. AS Řím 6 4 1 1 12:4 13
3. Servette Ženeva 6 1 2 3 4:13 5
4. Šeriff Tiraspol 6 0 1 5 5:17 1