Praha - Ani druhý termín předvolání k disciplinární komisi FAČR nevyužilo hned sedm obviněných v kauze takzvaných "cinklých sázek".
Na pražský Strahov, kde dnes komise pod vedením Richarda Bačka možné ovlivňování zápasů řešila, totiž ve čtvrtek dorazila jen čtveřice Jan Halama, David Jablonský, Vítězslav Brožík a Jaroslav Chalupa. Další tři obvinění přitom poslali jen své písemné stanovisko, jeden se omluvil a zbylí tři nekomunikují vůbec.
Předvolání k osobní účasti tedy dnes nevyslyšeli konkrétně Ondřej Bíro, Jan Hanzal, Daniel Kaplan, Karel Kodeš, Lukáš Křeček, Michal Macháček a David Placák.
Obvinění raději mlčí
Nicméně ani od těch, co dorazili do sídla Asociace, toho přitom disciplinárka mnoho nezjistila. Dva hráči totiž odmítli vypovídat úplně a zbylí dva zodpověděli jen některé otázky.
"Dostali jsme předvolání, aby se moji klienti dostavili. Proto tak učinili, ale nesmějí vypovídat. Konzultoval jsem to se státním zástupcem ve Strakonicích, který nám doporučil, aby nevypovídali," řekl dnes novinářům advokát Bronislav Šerák, zastupující Halamu a Jablonského.
Advokát: Disciplinárka je nelegitimní
Právní zástupce Halamy s Jablonským Bronislav Šerák navíc již v úterý zpochybnil legitimitu samotné disciplinární komise, která kauzu řeší. Podle advokáta totiž nebyla zvolena dle regulí Asociace. Svá tvrzení zopakoval i dnes před sídlem svazu, když před disciplinárku s Halamou a Jablonským po boku přicházel.
Současně prohlásil, že podle něj tedy jeho svěřenci mohou klidně hrát profesionální utkání, neboť verdikt disciplinárky z minulého týdne o zastavení činnosti mohou právě kvůli sporné legitimitě komise ignorovat.
Podle dopoledního tiskového vyjádření FAČR je naopak složení disciplinárky platné. Vypršela prý totiž měsíční lhůta, v níž mohl jakýkoliv člen asociace podat návrh na soudní přezkoumání postupu, a fungování komise je tak právně nezpochybnitelné.
Halama chce znovu hrát
Jeden z obviněných, hráč Bohemians Praha Jan Halama, přitom prohlásil, že by o víkendu velmi rád nastoupil. "Já chci hrát, ale rozhodnutí o tom, zdali nastoupím, nechám na svém klubu. Výkladu svého právníka ale věřím."
Halama přitom nastoupil za Střížkov už minulý víkend, stejně jako dalších pět hráčů, kteří se rozhodli ignorovat rozhodnutí o zastavení činnosti, které disciplinárka minulý čtvrtek vydala.
Příkazu vedení Asociace tehdy nejspíš neuposlechli proto, že si ještě na poště nevyzvedli písemné předvolání před disciplinárku, které obsahuje i informaci o zákazu startu (více zde).
Nyní už má disciplinárka informaci, že všechny zásilky došly na místo určení. Svůj postup vůči hráčům, kteří nastupovali navzdory zastavení činnosti, nebo o tom do budoucna uvažují, nechtěl předseda disciplinární komise Richard Baček nijak předjímat.
Na Slovensku se kauza zasekla
Za celou kauzou, které se točí kolem ovlivňování výsledků fotbalových utkání kvůli sázkám, prý stála skupina Slováků, která údajně manipulovala také duely slovenské ligy.
Gang podle slovenské policie uplácel hráče a pak vydělával sázením na zmanipulované zápasy zejména v zahraničních internetových kancelářích. Za poslední rok skupina údajně ovlivnila nejméně 19 fotbalových utkání v České republice a na Slovensku.
Nicméně i u bývalých federálních partnerů Česka se před časem aféra zasekla na stejném bodě, jako dnes v Praze. K místní disciplinárce rovněž obvinění s výjimkou Ivana Hodúra (který se jako jediný přiznal) nedorazili a nikdo z ostatních také nechce vypovídat (více zde).