Přístup většiny kluků k tréninku je přímo hrozný, říká legendární brankář Viktor

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 12. 2017 6:53
Je mistrem Evropy z roku 1976, v 63 zápasech reprezentoval Československo. O budoucí fotbalovou generaci má ale legendární brankář Ivo Viktor trochu strach. "Přístup většiny kluků k tréninku je přímo hrozný, myšlením jsou někde jinde," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz 75letý bývalý brankář Dukly, jenž v letech 1993-2001 působil jako asistent trenéra českého národního mužstva a dodnes předává své bohaté zkušenosti talentovaným mladíkům.
Ivo Viktor
Ivo Viktor | Foto: Vojtěch Marek

Před týdnem proběhl los mistrovství světa, na které český fotbal cestu nenašel. V čem vidíte hlavní příčinu nezdaru?

Neřekl bych nezdar. Pro mě je to fotbalová tragédie, když Česká republika bude mezi 32 účastníky šampionátu chybět. Kvalifikace je sice náročná, ale hlavní důvod vidím v tom, že nám chybějí osobnosti, hráči evropského formátu, jakými byli třeba Čech, Rosický, Poborský, Nedvěd a další. Trenérovi Jarolímovi chybějí stálice. Dal šanci už asi třem desítkám hráčů a pořád hledá optimální sestavu. Fotbalisté se stálou špičkovou kvalitou nejsou v lize a ani mezi těmi, kteří působí v zahraničních klubech.

Vy však nejste optimistou ani do budoucna, kvůli tomu, jak mládež fotbal bere, že?

Bez nejmenší nadsázky mohu říci, že přístup většiny kluků k tréninku je přímo hrozný, myšlením jsou někde jinde. Mají zajímavější zábavu bez pohybu, zatímco fotbal je pro ně velká námaha a pro mnohé až obrovská dřina. Dost talentů odchází, protože se jim daří dobře, mají pohodlnější životní program. S rodiči jezdí po světě a víc je baví cosi hledat v počítačích nebo mobilech.

Poznáváte to na vlastní kůži?

Působím v Újezdu nad Lesy, kde je zaregistrováno kolem šedesáti kluků, ale dorostenecký tým odjede k mistrovskému utkání jen s devíti hráči. Všichni ostatní mají jiný program. Za této situace proto nelze čekat, že nám přes noc vyrostou noví Masopustové, Novákové, Pluskalové, Kučerové a další české fotbalové legendy.

Před pár dny skončil ligový podzim. Co vás v něm nejvíc překvapilo?

Nikdo asi nečekal tak velký bodový náskok Plzně, která už v polovině soutěže má téměř jistý titul. Vůbec největším překvapením je však pro mě Olomouc. Těší mě to, vždyť Haná je moje rodiště. Seriozní práce s mládeží tam přináší své ovoce.

A kdo vás naopak zaskočil negativně?

Nečekaný je nevalný účet Sparty, která se dokonce, částečně vlastní vinou, dostala do složité situace. Hlavně počtem nových hráčů a nesplněným očekávaným posilováním.

Nemůže být na Letné problémem jazyková bariéra?

Určitě, protože angličtina, která se dnes sice učí už v mateřské školce, není pro všechny tím optimálním dorozumívacím prostředkem. Když hráči nejsou schopni domluvit se v kabině, tak potom to od nich nelze čekat na hřišti. Italský trenér Sparty teď sice přiznal, že má moc hráčů, ale to snad musel vědět už mnohem dřív.

Jak se vám jevila Slavia jako obhájce titulu?

Pokračovala po nástupu čínského sponzora v dobrých výkonech, až v posledních zápasech se jí nevedlo podle představ. Jistě nečekala tak velkou ztrátu na první příčku.

Sledujete stále "svoji" Duklu?

Pokud jde o Duklu, tak s ohledem na její rozpočet může být s pozicí ve středu tabulky celkem spokojena. Škoda, že se jí na cizích hřištích nevedlo zdaleka tak dobře jako na Julisce.

Od příštího ročníku bude platit nový herní systém první ligy. Jak se vám zamlouvá?

Myslím, že v této podobě není v žádné zemi. Ještě jedno vzájemné střetnutí prvních šesti mužstev by mělo být pro diváky atraktivní, uvidí třeba třikrát derby pražských "S," ale nuda může naopak provázet střed tabulky. Jde o systém, který není vyzkoušený, takže teprve čas ukáže, zda je to z pohledu většího diváckého zájmu ten správný krok.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy