Stramaccioni: Bez pohárů je Biabianyho plat pro Spartu luxusem, ale udělám všechno, aby tu zůstal

Sport Sport
1. 12. 2017 6:28
Nákladný experiment s Andreou Stramaccionim fotbalové Spartě zatím hrubě nevychází a po konci podzimní části české ligy budou na Letné řešit, jak dál. "Majitel Sparty rozhodne, jestli je tohle ten správný směr, který považuje za nejlepší pro budoucnost svého klubu," prohlásil kouč v rozhovoru pro italský server mondoudinese.it. O čem Stramaccioni také mluvil?
Andrea Stramaccioni
Andrea Stramaccioni | Foto: Milan Kammermayer

Po Panathinaikosu pražská Sparta, další uznávaný evropský klub v potížích…

Pro cizince je to velmi složitá výzva, ale je to velká čest být trenérem klubu, který toho tolik vyhrál, má miliony fanoušků a reprezentuje celou zemi. Po tři sezony teď prožívá ty nejtěžší chvíle, jakým velký klub může čelit, tedy "rekonstrukci vítězného cyklu". V Itálii si tím v uplynulých deseti letech prošla většina velkých klubů včetně Interu, Juventusu a AC Milán, vždycky je to složité.

Není divu, že v poslední sezoně klub vystřídal čtyři trenéry během deseti měsíců…

Jsme teď sedm bodů za příčkou znamenající (kvalifikaci) Ligu mistrů, ale taky je důležité vytvořit blok hráčů, kostru, která bude reprezentovat klubovou budoucnost. A tohle není jednoduché, když každý rok prodáte dva tři nejlepší hráče.

Jste prvním zahraničním koučem klubu (v tom nemá italský server pravdu - pozn. Aktuálně.cz), proč padla volba zrovna na vás?

Prezident klubu mě hodně chtěl z jasných důvodů: přestavět a udělat kádr mezinárodním. Ale přišlo hodně hráčů a sladit tréninkové metody s jejich zvyky vyžaduje bohužel nějaký čas. Teď nás čeká zimní pauza a máme 28 hráčů, což je výsledek spolupráce s mnoha agenty. A je to mnoho, příliš mnoho. Z těch budou vybráni takoví hráči, kterým trenér a klub věří.

Jaký máte vztah s prezidentem klubu?

Prezident je vynikající podnikatel a fotbalový znalec, který vede klub dvanáct let. Mám s ním denní aktivní debaty, zná přesně všechny moje názory a já jeho. Nyní je na něm, aby rozhodl, jestli je tohle ten správný směr, který považuje za nejlepší pro budoucnost svého klubu. Mým úkolem od začátku bylo zkusit co nejrychleji pochopit novou realitu a tvrdě pracovat, často dělat nepopulární rozhodnutí.

Jaké jsou rozdíly oproti Serii A?

Česká liga se od italské velice liší, je silovější, méně technická a méně taktická. Řada zahraničních hráčů bojuje s tím, aby si rychle zvykli, stejně jako se to často děje v Itálii.

Z Itálie jste si přivedl na hostování z Interu Biabianyho…

Jonathan je hráč, jehož znám z Itálie a chtěl jsem ho už do Udine. V létě ho chtěla řada dalších týmů a my jsme dokázali zařídit, že přišel sem. Bohužel jsme ho nemohli využít v pohárové Evropě, ale i jeho současný přínos je pro tým důležitý. Samozřejmě bez pohárů je jeho plat pro klub luxusem. Ale jako trenér udělám všechno, aby zůstal až do konce sezony, protože je to skvělý kluk a hráč.

Část fanoušků neměla radost z příchodu zahraničního kouče a volá po změně…

Horkokrevnější část fanoušků nejspíš nemiluje přelomové změny a vyřazení z Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad plus to, že jsem první a jediný zahraniční kouč v historii klubu a soutěže (v tom se Stramaccioni mýlí - pozn. Aktuálně.cz), nepomohlo v mnoha ohledech ani výkonům na hřišti. A vím, že si trenéři respekt fanoušků mohou získat jen fakty a výsledky.

Rok po vašem odchodu je na tom Panathinaikos stále velmi špatně…

Je to zklamání, že takový světově uznávaný klub je takovou dobu daleko od míst pro Evropu a vážně selhává. (Panathinaikos je momentálně v řecké lize až osmý - pozn. Aktuálně.cz) Znám ekonomické pozadí této krize, protože začala přesně před rokem, kdy jsem byl v klubu koučem, a vedl ho po třech letech do Evropy, a všechno to takhle skončilo právě kvůli těmto problémům.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Pražská správa komunikací vypoví smlouvy na reklamní tabule, chce omezit vizuálním smog

Pražská Technická správa komunikací vypoví nájemní smlouvy na reklamní, informační a směrové tabule a reklamy na mostech v její správě. Důvodem je snaha vedení města omezit takzvaný vizuální smog. Některé smlouvy jsou pro správu, potažmo město nevýhodné. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Smlouvy správa vypoví třem firmám, a to Směrové tabule.cz, Bulldog reklama a AMMA, jejíž právním nástupcem je společnost Czech Outdoor.

Reklamní zařízení se v současné podobě podle vedení města podílejí na zahlcení prostoru a tvorbě zmíněného vizuálního smogu. "V mnoha případech také představují překážku pěšímu pohybu, neboť jsou umisťovány do prostoru chodníku. Směrové tabule slouží převážně reklamním účelům a duplikují kultivovanější formát na již existujících sloupech a stožárech," píše se v dokumentu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy