Vrba kouzlí i na evropské scéně. Plzeň vyhrála v Izraeli a postupuje z prvního místa

7. 12. 2017 23:02
Viktorii k prvnímu místu v základní skupině Evropské ligy pomohla i nečekaná domácí prohra FCSB 1:2 s Luganem.
Stoper Lukáš Hejda nasměřoval Plzeň svým gólem k vítězství.
Stoper Lukáš Hejda nasměřoval Plzeň svým gólem k vítězství. | Foto: Tomáš Liška

Beerševa - Fotbalisté Plzně na závěr podzimní části Evropské ligy vyhráli v Beerševě 2:0 a do jarní vyřazovací fáze postoupili jako vítězové skupiny G. Viktorii k tomu pomohla i nečekaná domácí prohra FCSB 1:2 s Luganem.

Plzeň, která měla už před zápasem v Izraeli jistý postup, vyhrála ve čtvrtém z šesti kol a v tabulce skupiny o dva body předčila bývalou Steauu Bukurešť. V 29. minutě poslal hosty do vedení obránce Lukáš Hejda, sedm minut před koncem přidal pojistku záložník Tomáš Hořava.

Svěřenci Pavla Vrby ukončili dlouhé čekání na venkovní pohárové vítězství, které trvalo dvanáct utkání a více než dva roky. Úspěšný podzim v Evropské lize plzeňskému klubu vynesl přes 140 milionů korun. Západočeši se dozvědí jméno soupeře pro úvodní kolo play off při pondělním losu.

Trenér Vrba nasadil do posledního utkání roku silnou základní sestavu se všemi oporami. Brankář Hruška jako obvykle v EL zastoupil jedničku Kozáčika. Za Beerševu od začátku nastoupil český útočník Pekhart.

Do první velké šance se hosté dostali už ve třetí minutě. Řezník našel v šestnáctce Krmenčíka, jeho pohotovou ránu však vyrazil gólman Haimov. Nejlepší plzeňský střelec pak po uvolnění přes několik protihráčů netrefil branku.

V 29. minutě aktivnější lídr české ligy otevřel skóre. Kopicovu přihrávku Petržela v pokutovém území posunul na Hejdu a nehlídaný stoper přízemní střelou překonal Haimova.

Hapoel přidal a mohl brzy vyrovnat. Taha však po Pekhartově přistrčení v dobré pozici vypálil nad břevno a brankář Hruška vychytal Cuencu po samostatném úniku z pravé strany.

Krátce po pauze z přímého kopu Kopic sice obstřelil zeď, ale domácí gólman míč vyboxoval na roh. Plzeň si hlídala vedení a izraelského mistra do velkých šancí nepouštěla. Pouze Broun z dálky dvakrát minul Hruškovu branku.

Plzeňští v závěru opět přidali a v 83. minutě skórovali podruhé. Střídající Čermák vyslal po křídle Řezníka, který našel v šestnáctce volného Hořavu a ten propálil Haimova. Těsně před koncem mohl Hořava přidat ještě jeden gól, ale tentokrát z voleje vypálil jen do tyče.

Viktoria tak po domácí výhře 3:1 porazila Beerševu i venku. Celkem izraelské soupeře zdolala v pátém z šesti pohárových duelů.

Utkání 6. kola základní skupiny G fotbalové Evropské ligy:

Hapoel Beerševa - Viktoria Plzeň 0:2 (0:1)

Branky: 29. Hejda, 83. Hořava. Rozhodčí: Stavrev - Kirovski, Kostadinov (všichni Mak.). ŽK: Einbinder, Broun, Taha - Hruška, Krmenčík, Limberský, Čermák.

Beerševa: Haimov - Elo, Taha, Elhamed, Kurhut - Radi, Broun, Einbinder (59. Melikson) - Ohana, Cuenca (67. Zrihan) - Pekhart. Trenér: Bakhar.

Plzeň: Hruška - Řezník, Hejda, Hubník, Limberský - Hořava, Hrošovský - Petržela (58. Pilař), Kolář (77. Čermák), Kopic - Krmenčík (89. Bakoš). Trenér: Vrba.