Southampton – Jednou jsi dole, jednou nahoře. Fotbalový klub ze Southamptonu by si toto úsloví mohl klidně přilepit na dres, protože nakrásně vystihuje jeho příběh. Před jedenácti lety spadl po 27 sezonách z anglické první ligy, v roce 2009 málem zkrachoval. Přesto se vydrápal zpátky a stal se z něj stabilní kámen Premier League.
Pro Spartu, která na stadionu Southamptonu zítra otevře skupinovou fázi Evropské ligy, by vzestup tohoto klubu, poctivě a systematicky odpracovaný, mohl být do jisté míry inspirací.
Nenápadný celek z dvousetpadesátitisícového města na jihu Anglie totiž má to, co Spartě chybí: jednotná linie vedení, koncepční hledání trenérů, promyšlené tahy na přestupovém trhu a akademie chrlící jeden talent za druhým do prvního týmu.
Jistě, porovnávat tuzemský fotbalový rybníček s anglickým prostředím může být scestné. Ale kdyby takovou profesionalitu, jakou nastíní následující řádky, pravidelně vykazoval management největšího českého klubu, určitě by Sparta jedenáctým rokem neklepala na dveře Ligy mistrů bezúspěšně.
Recept na exodus? Krizový plán s finančním výnosem
Pro příklad nemusíme chodit daleko do historie. V létě 2014 se Southamptonu, přezdívanému Saints ("svatí"), podařilo po úvodní, spíše záchranářské sezoně od návratu do nejvyšší soutěže proniknout na osmé místo. Výrazné osobnosti týmu přirozeně nemohly uniknout zájmu konkurentů.
Ke Spurs se tak pakoval manažer Mauricio Pochettino a ze základní sestavy odešlo hned pět klíčových hráčů. Vedení ale mělo předem připravený krizový plán. Na lavičku přivedlo Nizozemce Ronalda Koemana a během přestupového období přišli ne tak známí, ale skauty pečlivě prověření fotbalisté. Mezi nimi třeba i jistý Sadio Mané, před dvěma roky stál necelých 400 milionů korun, letos odešel do Liverpoolu za miliardu.
Výsledek exodu, kdy angličtí experti předpovídali Southamptonu strmý pád z první poloviny tabulky? Plusová finanční bilance a sedmé místo v následující sezoně, které vyneslo účast v Evropské lize. Loňská šestá pozice potvrdila vzrůstající tendenci.
Z NHL do křesla předsedy v Premier League
A šéf Ralph Krueger se nebojí mluvit ani o vyšších metách. Když se předloni Southampton v úvodu ročníku nacházel na úplně čelních pozicích, hovořil o dlouhodobém procesu, který by měl vést až do Ligy mistrů.
"Klub prošel přirozeným vývojem a nemusí se ničeho bát. Začít přemýšlet a snít o Lize mistrů neznamená, že se to musí stát letos. Jen se tím na to připravujeme," vysvětloval Krueger, který Saints předsedá od března 2014.
A jde přesně o toho samého Ralpha Kruegera, jenž v současných dnech připravuje Výběr Evropy na hokejový Světový pohár. Sedmapadesátiletý muž totiž není žádný fotbalový "bafuňář" z povolání. Jde o bývalého hokejového útočníka, později trenéra, který dokonce vedl Edmonton v 41 duelech NHL.
Koučoval také švýcarskou reprezentaci a pomáhal realizačnímu týmu kanadského výběru na zimních hrách v Soči. Málokterý fotbalový oddíl by hledal svého nového bosse v těchto vodách, Southampton tam našel takového, který inspiraci sbírá na Světovém ekonomickém fóru nebo diskusemi s vědci, kteří se zabývají výzkumem minerálů na Měsíci.
Před krachem klub uchránil švýcarský obchodník
Zkušenosti ze světa hokeje, financí a vědy pak Krueger využívá při systematickém řízení klubu. Na startu této dlouhodobé, trpělivé a koncepční cesty byla v dubnu 2009 administrace a pád do třetí ligy. Tam Southampton poslaly finanční problémy, které odstartovaly po sestupu tradičního účastníka Premier League v roce 2005.
Nad Svatými se tehdy stahovala mračna, záblesk naděje a potřebné peníze na konto přinesl až nový kupec, jímž byl švýcarský obchodník Markus Liebherr. Ten okamžitě do křesla předsedy přivedl italského bankéře Nicolu Corteseho a společně zahájili hlubokou restrukturalizaci s cílem vrátit se do vyklizených pozic.
První sezonu po obnově ještě lze označit jako stabilizační, další dva ročníky ale znamenaly dva postupy a návrat do Premier League. Zde se, jak již bylo zmíněno, Southampton za čtyři sezony pokaždé tabulkově zlepšil.
Nemáme body zvenku? Dovezeme domácí matrace
Při této túře vzhůru se ovšem několikrát musel vypořádat s personálními ztrátami. Neodcházeli pouze nadějní fotbalisté, které vychovala vyhlášená mládežnická akademie. Nejprve po srdeční příhodě zemřel majitel Liebherr, jehož podíl zdědila dcera Katharina. S náročným břemenem si dokázala poradit a klub vlastní dodnes.
Pryč mířili rovněž trenéři, za něž byla pokaždé vedením přivedena náhrada, která odpovídá požadavkům na moderní a úspěšný herní styl. Žádné nahodilé pokusy, ale promyšlené a připravené tahy, třebaže některé vyvolávaly u veřejnosti pochyby.
Například když po pár měsících po návratu mezi anglickou elitu, kdy nešlo vše podle představ exekutivy, do přístavního města putoval Argentinec Mauricio Pochettino. Progresivního trenéra Angličané neznali, navíc pro komunikaci s novináři využíval služby překladatele. Během roku a půl ale stvořil běhavé mužstvo, jehož se báli i velikáni, a pak jej zlanařil Tottenham, s nímž loni útočil na titul.
Odešel i ředitel Cortese, který byl považován za jednoho z hlavních strůjců vzestupu a snil o vítězství v celé Premier League. Ve vyjednávání si počínal nekompromisně a myslel na každý detail.
Když se Southamptonu nedařilo na venkovních stadionech, jeho podřízení důkladně prozkoumali prostředí v ložnici v domově každého hráče. Při výjezdech pak do hotelů nechával instalovat podobné postele s matracemi a peřinami ze stejného materiálu, aby se fotbalisté vyspali co nejlépe.
Cortese se však posléze rozhádal s majitelkou Liebherrovou a byl odejit, místo něj přišel Krueger, který pokračoval v nastaveném systému. Celá strategie, přestože to tak může navenek působit, totiž nestojí na zapálených jednotlivcích, ale na společném a dlouhodobě rozvrženém úsilí, kdy jednotlivé osobnosti jen přesně zapadají do vytoužené skládanky.
V Southamptonu začínali Bale nebo Walcott
Její důležitou součástí je kvalitní výchova mladých hráčů. Už během měsíců strádání zamířili z jihu Anglie do světa velkého fotbalu za značné částky Gareth Bale nebo Theo Walcott. Řada dalších mladíků pak dostala šanci odehrát své první zápasy mezi dospělými právě u Saints, což se později všem stranám finančně i sportovně vyplatilo.
Odchovanci Southamptonu
Gareth Bale (současný klub Real Madrid), Luke Shaw (Manchester United), Theo Walcott (Arsenal), Adam Lallana (Liverpool), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), Calum Chambers (Middlesborough, hostuje z Arsenalu), James Ward-Prowse (Southampton)
Vzhledem k množství nadějných fotbalistů, kteří pravidelně nastupovali či nastupují v základní jedenáctce, tak Southampton pravidelně obměňuje kádr. Významné změny nastaly i před letošním ročníkem, odešli Mané, útočník Pellé a klíčový záložník Wanyama. Manažer Koeman podlehl vábení Evertonu, vystřídal ho Claude Puel z Nice.
Jeho svěřenci se ale letos zatím spíše trápí, přestože náhrady za všechny bolestivé odchody byly jistě pečlivě vybrány. V lize zatím nevyhráli, doma dvakrát remizovali s Watfordem a Sunderlandem, z těžkých venkovních zápasů na Manchesteru United a Arsenalu body nepřivezli.
Proti soupeři, který prochází krizí, ovšem dlouhodobě kráčí po správné cestě, tedy bude mít Sparta zítra od 21:05 šanci. Celé to určitě bude bedlivě sledovat Daniel Křetínský. Třeba se v něčem poučí, ať už duel dopadne jakkoli.