Bez hymny, národní hrdosti i výsledků. Tým Evropy se před Světovým pohárem hledá

David Janeczek David Janeczek
13. 9. 2016 6:00
Na Světovém poháru se zásluhou pestrého evropského výběru představí čtrnáct národností. Hokejovému experimentu z Evropy se však zatím nedaří sehrát. Stihne se evropský tým sladit, nebo v Torontu propadne?
Evropany jako kapitán povede Anže Kopitar ze Slovinska
Evropany jako kapitán povede Anže Kopitar ze Slovinska | Foto: Reuters

Praha – Když zástupci NHL přišli s konceptem pro hokejový Světový pohár 2016, tak si zejména slovenští fanoušci klepali na čelo. Na posledním světovém poháru před dvanácti lety totiž vedle nejlepších čtyř celků Evropy, které se představí i letos, a obou severoamerických velmocí nastupovali také hokejisté Německa a Slovenska.

Jenže jestli zaznamenal v poslední dekádě český hokej výrazný sešup, tak slovenský doslova vypadl oknem a zastavil se několik metrů nad zemí. V NHL v minulé sezoně nastoupilo pouze 10 slovenských hokejistů. A to ještě Richard Pánik, Marko Daňo, Tomáš Jurčo a Marek Hrivík byli po celou sezonu spíše na hraně sestavy svých týmů v nejlepší hokejové lize na světě.

Slovenskou hrdost v NHL zachraňují veteráni

Slovenskou čest v NHL zachraňují momentálně veteráni Zdeno Chára (39 let), Marián Hossa (37 let) a Marián Gáborík (34 let). Střední produktivní generaci našich východních sousedů pak zastupují pouze Andrej Sekera a Tomáš Tatar. A právě tato pětice společně s gólmanem Jaroslavem Halákem patří do výběru trenéra Ralpha Kruegera pro nadcházející Světový pohár.

"Kdyby bylo v NHL třicet nebo čtyřicet Slováků, tak by bylo zklamání, že nebudeme mít na Světovém poháru vlastní reprezentaci. Musíme si ale přiznat, že nás je v NHL jen hrstka. Pro vedení soutěže je marketingově zajímavější postavit tým na hráčích, kteří by se za normálních okolností na Světový pohár nedostali," říká útočník Chicaga Marián Hossa, jenž v NHL nastřílel už 499 branek.

Slovenský obr Zdeno Chára však určité výhrady k nastavenému konceptu Světového poháru má. "Raději mám zápasy země proti zemi. Věřím, že pro fanoušky jsou tyto výběry atraktivní, ale hrát za reprezentaci je větší pocta. Trochu se bojím, jak bude takové mužstvo fungovat v reálu," řekl ještě před začátkem přípravy Chára.

Přípravu hatila olympijská kvalifikace

Manažer evropského týmu pro Světový pohár Slovák Miroslav Šatan nominoval směsici osmi národností. Což v začátcích přípravy před nadcházejícím turnajem způsobilo trenéru Kruegerovi nemalé potíže.

Na začátku září se totiž hrála olympijská kvalifikace a přímý postup do Jižní Koreje si postavením v žebříčku IIHF zajistilo pouze Slovensko a Švýcarsko. Hokejisté ostatních šesti zemí z evropského výběru tedy na začátku měsíce reprezentovali své země.

Takže na startu přípravy se kanadsko-německému trenérskému štábu hlásilo pouze dvanáct hokejistů, dva brankáři, pět obránců a pět útočníků. Jenže trenér Krueger se na nic nevymlouval. "Před olympiádou v Soči, kde jsem působil jako konzultant kanadské reprezentace, nebyly žádné přípravné zápasy. A během mého angažmá u švýcarské reprezentace se třeba stalo, že Mark Streit po dlouhé sezoně v NHL přijel na mistrovství světa tři dny před turnajem," mírnil situaci před turnajem Krueger pro server nhl.com.

Přišli o gólmana, souhra drhne

Tým okolo slovinského kapitána Anže Kopitara musel krátce před turnajem řešit další nepříjemnosti. Během výše zmíněné olympijské kvalifikace se totiž zranil dánský brankář Frederik Andersen, kterého nahradil Němec Philipp Grubauer. Tato rošáda znamená, že Němci budou mít šestičlenné zastoupení na turnaji, čímž se vyrovnali Slovákům.

Během přípravných zápasů si fanoušci zatím užili vypjaté zápasy v hokeji nesmiřitelných rivalů. Skandinávské derby, severoamerické derby a vždy vypjaté duely Česka s Ruskem. Trochu v ústraní odehráli dvě utkání Evropané proti severoamerickým mladíkům.

A narychlo sestavený evropský tým v nich proti talentovaným mladíkům propadl. V prvním zápase dokonce Evropané nevstřelili ani branku a prohráli 4:0. Ve druhém zápase nezačali Evropané o moc lépe a už v 8. minutě prohrávali o tři branky. Nakonec zápas zdramatizovali, ale byla z toho druhá prohra, tentokrát 7:4.

Evropany čeká před úvodním ostrým zápasem proti USA ještě v noci na čtvrtek jedno přátelské utkání proti Švédsku, které napoví, v jakém rozpoložení se evropský experiment nachází.

Ostrý start do turnaje pak Evropu čeká v sobotu, kdy od 21:30 nastoupí proti velkým favoritům z USA. S Českem se utkají o dva dny později od 21:00 a základní skupinu uzavřou duelem s Kanadou v pátek nad ránem (2:00).

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy