Šifra mistra Goldy: Mlčel, přesto o Adámkovi mnohé prozradil

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 11. 2012 5:00
Otázky a odpovědi v divné korupční kauze kolem sudího Adámka
K médiím se sudí Adámek otáčí zády. Stáhne do hlubin plzeňský klub?
K médiím se sudí Adámek otáčí zády. Stáhne do hlubin plzeňský klub? | Foto: ČTK

Glosář - Lítá Viktoria Plzeň v korupčním problému? Jisté to není. Čtyři zdroje Aktuálně.cz se shodnou, že sudí Adámek vypověděl o korupčním nátlaku spojeném se zápasem Jablonec-Plzeň. Pátý to ale popírá.

Takže: Pojďme si ten zauzlovaný šmodrchanec porozbalit postupně...

Jára Cimrman by téhle detektivce, co se právě na pokračování ve tvaru jakési mysteriózní reality show odehrává v českém fotbalu, dozajista aplaudoval.

Přesně podle tezí tohoto zneuznaného českého génia se v ní totiž fáze očekávání pravidelně střídá s fází zklamání.

To vám nejdřív 18. září mává Daniel Křetínský před očima koženou taškou a vyráží z hrdla hesla o nekale řízené lize a spoustě důkazů, jež Sparta v téhle záležitosti drží v rukou.

A pár týdnů nato vám z policie vzkážou, že v tašce byly, cituji doslova policejního ředitele Martince: "Osobní věci pana Křetínského".

Taška jako Bierhanzlova mast?

To si pak řeknete: Je Křetínského taška stejný podvod jako pověstná Bierhanzlova mast, na lysinu past?

Pak se zase na Strahově objeví obálky s listinami, v nichž se o korupci rozepsal sudí Adámek. "Všechny detaily vám povím v pondělí, slibuju," navnadí pak šéf discilinárky Jiří Golda žíznivé na lahodný nápoj pravdy.

Jenže pak jim jazyk a hrdlo nesvlaží.

Je mu to prý moc líto, ale policie mu to zatrhla. Že prý bude pátrat. Tak snad bude mít alespoň na paměti poučku inspektora Trachty, že zločinci z Prahy prchají zásadně rychlíkem mířícím do Paříže...

Ale co my? My nevíme zase nic. Anebo přece?

Něco Golda přeci jen dešifroval

I z toho malička, co z Jiřího Goldy vylezlo, se snad přeci jen pár sklíček do mozaiky Poznání zasadit dá. Tak si s pomocí šifry mistra Goldy zkusme pokládat otázky a nacházet na ně odpovědi.

1) O co šlo? O korupci či o vydírání?

Spekulovalo se o obojím, ale Golda jednoznačně mluví o korupci a o tom, kdo měl předat a kdo měl převzít úplatek. O tom, zda byl čin dokonán a korumpovaný (patrně Adámek) si nějaké peníze skutečně vzal, ale Golda pomlčel.

Nejspíš nelze vyloučit, že při tom všem mohl být zároveň i vydírán, o úplatek a peníze šlo ale podle všeho každopádně.

2) Kterého zápasu se to týkalo?

Spekulace, že mohlo jít třeba o mač Plzeň-České Budějovice (4:0), v němž se nestandardně vysoko sázelo na čtyři branky a více, Golda utnul. Prakticky totiž vyloučil, že by mohlo jít o zápas, o kterém mohl Adámek třeba jen slyšet, ale neúčastnit se ho.

Na otázku, zda inkriminovaný zápas Adámek pískal, Golda odvětil: "Asi by to bylo logické." Což tedy není ANO, ale přinejmenším to tak zní. Zmiňovaný zápas Plzen-Č. Budějovice ale Adámek nepískal. Tak co nám tu zbylo?

Víme, že šlo zápas sehraný v I. lize v ročníku 2011/12. Golda nekývnul na to, zda se uskutečnil na podzim, či na jaře.

Na podzim pískal Adámek mače Ostrava-Boleslav 1:4, Olomouc-Slovácko 1:1, Plzeň-Sparta 0:2 (po něm vypěnil plzeňský boss Paclík a provedl proplzeňský puč v komisi rozhodčích), Žižkov-Bohemians 0:1, Olomouc-Ml. Boleslav 1:1, Liberec-Č. Budějovice 4:0, Sparta-Dukla 0:0 a Plzeň-Bohemians 4:1.

Megazářez, nebo mač Plzně? Vyberte si

Všeobecně se vychází z toho, že "Adámkův Zápas s velkým Z" se hrál na jaře. Tady je nabídka chudší: Jablonec-Plzeň 0:2, Liberec-Bohemians 3:0 a  Hradec Kr.-Ostrava 0:1.

Čtyři obvykle velmi dobře informované zdroje deníku Aktuálně.cz říkají, že zápasem, o který se hraje, je duel Jablonec-Plzeň. Pátý zdroj ovšem razantně říká: Ten to není.

Tak si vyberte...

3) Co mluví pro zápas Hradec-Ostrava?

Měl podezřelý, skandální průběh. Adámek v něm opakovaně chyboval, zejména nařízením pokutového kopu ve prospěch hostí, kteří bojovali o záchranu.

Po tomto utkání Adámek vypadl z ligového kolotoče. Za trest. Šéfová komise rozhodčích Dagmar Damková pro Aktuálně.cz přiznala, že pak zvažovala jeho úplné vyškrtnutí z profi-listiny. Ale nakonec se na ní Adámek v létě udržel.

4) Co mluví pro zápas Jablonec-Plzeň?

To je jednoduché: fakt, že v něm hrála Plzeň. Že by akce Adámek nebyla pokračováním Křetínského tašky, si totiž nemyslí ani ten největší naiva.

Předseda Pelta dokonce Goldovi řekl, že aktuální příběh zapadá do kontextu tašky. (A nejspíš i jejího obsahu plného Křetínského osobních věcí: sady plnících per, síťky na motýly a příručky pro mladé miliardáře "Nevíte, co se penězi? Kupte si Spartu").

Křetínský dští síru západním směrem

A ačkoli to Křetínský nikdy neřekl naplno, i slepý vidí, že trnem v oku je mu zejména konkurenční Viktoria Plzeň, její šéf Tomáš Paclík a duo plzeňských svazových funkcionářů Berbr+Damková, které přinejmenším ve sparťanských očích kryje Paclíkově Viktorii záda.

Takže průšvih Plzně by se iniciátorům počátků celé kampaně jistě hodil do krámu.

5) Kdo měl úplatek nabízet či předávat?

Šlo o statutárního zástupce nebo zaměstnance některého klubu? Na tuhle otázku Golda neodpověděl.

Média v souvislosti s mačem Jablonec-Plzeň spekulují o Martinu Svobodovi, bývalém manažerovi Čáslavi či Táborska, nyní na volné noze, bez smluvních vztahu s Viktorií Plzeń.

Ale je také pochopitelně možné, že jde o fámu a všichni jsou ohledně Svobody vedle, jak ta jedle.

6) Kdo je v ohrožení disciplinárním trestem?

Pokud úplatek vzal či si ho nechal slíbit, pak bude stíhán i sudí Adámek. Případně další osoby, které označí jako uplacené. A pak samozřejmě také strana druhá, uplácející.

A tady může být háček. Proto jsme se ptali, zda uplácel někdo, koho lze jednoznačně ztotožnit s daným klubem.

Ochrání kluby statut "soukromníka"?

Pokud by totiž tu věc řešil nějaký "soukromník", asi by se mu jeho propojení ať už s Viktorií Plzeň, Baníkem Ostrava nebo kýmkoli jiným prokazovalo složitě. A pak by bylo pochopitelně komplikované trestat onen klub, v jehož zájmu jednal.

Pokud ten muž sám nekápne božskou, jak mu dokážete, že nešlo o jeho sólo akci motivovanou třeba sázením?

A pozor, jedna důležitá douška: Golda zdůrazňuje, že šlo sice o jeden zápas, ale že problém je širší. To naznačuje, že nemuselo jít o selhání jednotlivce, ale systémovou záležitost.

Co vás napadá? Propojení s komisí rozhodčích? S kmotry ze zákulisí? Se sázkařskými mafiemi?

7) Proč si Adámek vzpomněl s oznámením až v říjnu?

To je otázka, která zůstává bez odpovědi, protože sama o sobě naznačuje manipulativnost situace.

Připomíná příběh Karla Kapra, šéfa Bohemians Praha, který se k oznámení údajné korupce Sigmy odhodlával skoro rok a pak se také vytasil s notářskými zápisy výpovědí svých hráčů.

Taška: atomové hlavice, nebo prázdno?

V oficiální rovině Sparta jakoukoli účast na kauze Adámek odmítá. Ale jak uvedl deník Insider, zdroje ze zákulisí jsou zajedno, že právě Sparta, potažmo její šéf Křetínský tu za provázky tahají.

I způsob, jakým se nyní Adámek chová - poslal dopisy s udáním a schoval se před světem (byť patrně doma), naznačují, že se v něm nejspíš nehnulo svědomí, ale někdo ho jaksi popostrčil.

8) Je-li v tom Sparta, proč raději nevytáhla něco z tašky?

Tady vidím tři možné varianty:

a) protože tam nikdy nic pořádného nebylo,

b) protože si uvědomila, že nelegálně pořízené odposlechy u soudu neuplatní a ještě jí dotčení můžou zažalovat pro zásah do soukromí,

c) protože si uvědomila, že by její nukleární arzenál vyvolal plzeňský protiúder, který by v konečném efektu srovnal český fotbal se zemí.

S variantou c) by pak ale nekorespondovalo, kdyby Adámek řešil ve své výpovědi zápas Plzně, protože pak by to celé nedávalo smysl.

Každopádně se řada zdrojů shodne na tom, že Adámkovu výpověď sháněla Sparta minulý týden velmi narychlo. To by odpovídalo spekulacím o Křetínského hysterické reakci na páně Martincovo odhalení, že v tašce nebylo nic. Tedy přesněji: že policie z tašky nedostala nic.

Pošťák zvoní vždycky dvakrát. I večer?

Sparta se v tu chvíli ocitla v defenzivě, v pozici mluvky, co svá slova neumí dokázat. Na druhou stranu mě zaráží, že by si Křetínský neuměl spočítat, že k téhle situaci dřív nebo později prostě dojít musí...

9) Jak se vlastně Adámkovy dopisy dostaly na Strahov?

"Vidíte, na to se mě policie také ptala - a ani jsem si to ještě neověřil," opáčil na tuto otázku Golda. Jemu prý v pátek večer generální sekretář FAČR Řepka zavolal, že má na Strahově poštu. A poslal mu pak onen dopis naskenovaný a mailem.

Vozí na FAČR poštovní doručovatelé dopisy i v pátek večer? Nebo notářské zápisy přivezl messenger? A odkud? Je normální, že poštu určenou Goldovi na svazu otevřou a pošlou mu ji naskenovanou mailem?

Akce pokračovala v sobotu, kdy předseda Pelta pozval k řešení problému na Strahov Goldu a místopředsedu Rajchla. Proč právě jeho? Ano, je to první místopředseda, je to právník. Informován prý byl i druhý místředseda Kučera.

Hledá se muž číslo 2. Bude to Býma?

Ale o tom třetím, sparťanu Svobodovi, se Golda nijak nezmínil. Že by se počítalo s tím, že obsah Adámkova prohlášení znal, ještě dřív, než se na Strahov poslalo? Svoboda samozřejmě cokoli takového popírá.

A pozor, ještě na jednu proklatě důležitou věc si Golda jaksi nemohl na tiskovce vzpomenout: Jaké datum notářský zápis Adámkovy výpovědi nesl?

Tak a pojďme už k poslední klíčové otázce:

10) Komu prodloužené mlčení prospívá?

Pokud se podržíme teorie, že za nitky tahá Sparta, pak patrně jí. Proč?

Golda podal na policii trestní oznámení a pravil, že policii nechá čtrnáct dní pracovat, než si začne zvát na disciplinárku svědky, čímž vlastně odtajní, o koho jde.

(Dovedu si poměrně živě představit, jak ho za dva týdny policie požádá, aby tu lhůtu opět protáhnul, což promptně učiní...)

Jde o to, že jedna notářsky ověřená výpověď je sice fajn, ale kdyby byly takhle k ruce dvě - a navzájem by se potvrzovaly - už by měly mnohem větší váhu.

Jak už napsal deník Insider: pokud by opravdu mělo jít o zápas Jablonec-Plzeň, mohl by se v hledáčku nadháněčů  do notářských úřadoven ocitnout čtvrtý sudí onoho duelu: Pavel Býma.

Klíčová rada inspektora Trachty

To je shodou okolností chlapík, který zrovna vylezl z vyšetřovací vazby. Nicméně po razii v jeho penzionu má stále na krku paragrafy za nelegální provozování pokerové herny a podvody při této hře.

Takže má jistě starostí nad hlavu a určitě by přivítal, kdyby mu někdo třeba nabídl, že mu je pomůže řešit. Nabízí se i otázka, zda mu do nich někdo předtím nepomohl, ale to už asi fabulujeme příliš...

Na druhou stranu by Býmovo svědectví z těchto důvodů mohli mnozí zpochybňovat. A proto by v této věci mohli být v kurzu i Adámkovi asistenti ze zmíněného utkání: Drahomír Handlíř a Emanuel Marek.

Otazníků spousta, odpovědí poskrovnu. Nicméně jak svého praktikanta učí brilantní inspektor Trachta: Hlaváčku, pamatujte si, mezi podezřelé je třeba vnést zmatek! A to se tedy rozhodně daří.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy