Golda předal materiál od sudího Adámka policii. Ta má 14 dní

Sport Sport
5. 11. 2012 16:36
Protikorupční policie se začala zabývat materiálem od rozhodčího Adámka, který v pátek předal na FAČR.
Jiří Golda, šéf disciplinárky.
Jiří Golda, šéf disciplinárky. | Foto: ČTK

Praha - Materiál, který má dokazovat korupční jednání ve fotbalové Gambrinus lize, uvidí veřejnost nejdříve za dva týdny. S takovým oznámením přišel po pondělním mimořádném jednání disciplinární komise její šéf Jiří Golda.

Právě jemu se v pátek dostala do rukou notářsky ověřená výpověď sudího Tomáše Adámka, jenž má dokazovat uplácení minimálně v jednom utkání minulého ročníku české nejvyšší fotbalové soutěže.

Golda v pondělí materiál předal protikorupční policii a ta jej dnes požádala o prozatím pozdržení zvěřejňování těchto fakt, aby mohla celou věc vyšetřit.

"Po dvouapůlhodinovém výslechu jsem byl policií požádán o to, abychom nezveřejňovali podrobnosti v této věci veřejnosti. Závěr je tedy takový, že přibližně 14 dní bychom neměli v této věci nic podnikat. Pak si teprve začneme zvát lidi k disciplinární komisi a začneme věci řešit podle našich fotbalových norem," sdělil dnes Golda po jednání disciplinární komise.

Na policii leží trestní oznámení

Golda v této věci podal trestní oznámení. "Je napsané na neznámého pachatele, ale z těch dokumentů vyplývá, že jde o konkrétní osoby," říká Golda. Jejich identitu však odmítl byť jen přiblížit, i když přiznal, že sudí Adámek jména uvedl.

Golda toho prozradil minimum, tak tedy, co přece? "Předseda Pelta mi potvrdil, že obsah prohlášení pana Adámka zapadá do kontextu tzv. Křetínského tašky," řekl Golda.

Připomeňme, že 18. září šéf Sparty Křetínský přijel na Strahov za Peltou, aby mu sdělil, že se ve fotbale dějí nekalosti a Sparta má na to důkazy. V ruce měl černou tašku.

"Ale žádné důkazy z ní jsme nedostali," řekl v úterý ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec.

Jeden dává, druhý přijímá

Jeho útvar tedy nyní zkoumá jiný materiál, který dostal od fotbalového svazu, Adámkovo prohlášení.

Na otázku, zda se týká utkání, které Adámek osobně řídil, Golda odtušil: "Asi by to bylo logické."

K tomu, jaký děj prohlášení popisuje, obecně dodal: "Při korupci to tak bývá, že jeden dává a druhý přijímá. Ale pozadí té věci je evidentně širší."

Adámek se s asociací zkontaktoval tak, že jí v pátek poslal dopisy adresované Peltovi a Goldovi. Ty obsahovaly notářsky ověřený zápis jeho výpovědi.

Adámek stále není k nalezení

Od té doby se Adámek kontaktům ze svazu vyhýbá. "Také jsem se pokusil ho kontaktovat, marně," řekl Golda.

Šéf disciplinárky připouští, že mu připadá podivné, když si sudí vzpomněl s oznámením korupce několik měsíců poté, co k inkriminovaným událostem mělo dojít.

"I to bude samozřejmě otázkou, na kterou budeme hledat odpověď," říká Golda.

Zápas, o který šlo, Golda neprozradil. Připustil ale, že mediální spekulace se do něj trefily.

Šlo o zápas Plzně, nebo Baníku?

Nejčastěji se v zákulisí hovoří o utkání Jablonec-Plzeň (0:2). Objevily se teze, že v souvislosti s ním mohl Adámka oslovit Martin Svoboda, bývalý funkcionář Čáslavi či Sezimova Ústí. A to ve prospěch Plzně.

Zápas však na první pohled nenesl žádné známky ovlivnění. Jak napsal dnešní Insider, je možné, že v této souvislosti vystoupí i čtvrtý sudí tohoto utkání Pavel Býma.

Druhou častokrát skloňovanou variantou je jiný jarní zápas pod Adámkovou taktovkou: Hradec Králové-Ostrava (0:1). V něm totiž Adámek domácí tým významně poškodil chybným nařízením pokutového kopu, ze kterého Baník vstřelil jediný gól utkání.

Golda odmítl říct, jestli korumpující osobou byl statutární zástupce či zaměstnanec některého z klubů. "Slíbil jsem policii, že jí dáme čas na práci."

 

Právě se děje

Další zprávy