Adámkovy obálky nedoručila pošta, ale tajemný mladík

Luděk Mádl Luděk Mádl
7. 11. 2012 5:00
Řídili s Adámkem zápas Jablonec-Plzeń. Policie je nekontaktovala, o ničem nevědí
Tomáš Adámek, hlavní postava rozporuplné fotbalové aféry
Tomáš Adámek, hlavní postava rozporuplné fotbalové aféry | Foto: CPA Erben

Praha - Z temnoty sychravého podvečera vystupuje mladý, zhruba třicetiletý muž.

Poté, co se mu otevřou, proběhne hbitě skleněnými dveřmi a po několika schodech dorazí na recepci sídla Fotbalové asociace ČR.

Tam předá dvě obálky s natištěnými štítky "Miroslav Pelta" a "Jiří Golda" a prakticky beze slova zase odchází. Venku neznámého pohltí tma.

Zhruba tak se podle mluvčího FAČR Jaroslava Koláře dostaly v pátek večer do sídla asociace obálky obsahující notářský zápis výpovědi rozhodčího Tomáše Adámka.

V něm se mluví o korupčním ovlivnění jednoho prvoligového zápasu sezony 2011/2012, který Tomáš Adámek řídil.

Tajemství i pro členy disciplinárky

Jména a obsazení zůstávají po oficiální linii tajná. Případ šetří protikorupční policie, která fotbalovou asociaci požádala, aby fakta, o nichž byli primárně informováni předseda asociace Miroslav Pelta a šéf disciplinárky Jiří Golda, nezveřejňovala.

Jak zjistil deník Aktuálně.cz, stupeň utajení jde tak daleko, že s konkrétními fakty neseznámil Golda ani členy disciplinární komise, které si za účelem prošetření případu na pondělí mimořádně sezval na Strahov.

Někteří kvůli tomu jeli dokonce až z Moravy - a stejně se nic nedozvěděli.

Zůstává tak prostor pro spekulace. Vzhledem k tomu, že předseda Pelta připustil, že Adámkův případ zapadá do kontextu tzv. Křetínského tašky (více zde), spekuluje se vedle utkání Hradec Kr.-Ostrava (0:1) nejčastěji a především o zápase Jablonec-Plzeň (0:2).

Objeví se druhý muž? Býma to nekomentuje

A to proto, že Plzeň je největším rivalem Sparty nejen na tuzemských trávnících, ale i v zákulisí.

Čeká se na to, zda se v těchto dnech neobjeví další notářské prohlášení, které by případně ve stejné věci učinil někdo další z rozhodcovské čtveřice, která utkání Jablonec-Plzeň řídila.

Čtvrtý sudí duelu Pavel Býma se k tomu odmítl vyjádřit, asistenti Drahoslav Handlíř a Emanuel Marek dali jasně najevo, že žádnou takovou aktivitu neplánují.

Zejména Pavel Býma je však ve složité situaci. Přednedávnem totiž absolvoval několik dní ve vyšetřovací vazbě. Podle státního zástupce ve Vsetíně je obviněn z trestného činu provozování nelegálních sázkových her.

Co to znamená? Policii se nelíbilo, že provozoval pokerovou hernu.

"Nezlobte se, ale v souvislosti s tou mojí vazbou se v médiích objevovaly i lži, neberte si to osobně, ale já se teď s novináři o své kauze ani o fotbalu bavit nebudu," reagoval Pavel Býma.

Handlíř je v šoku, Marek vyčkává

Adámkův asistent v inkriminovaném utkání Drahoslav Handlíř je naprosto šokován tím, že se jeho jméno v této souvislosti objevuje. Deník Sport dokonce napsal, že už na něj někdo prováděl nátlak, aby podobné prohlášení jako Adámek sepsal.

"To je naprostý nesmysl, nikdo mě nekontaktoval, nikdo mi nic nenabízel. A k situaci, která nyní ve fotbale panuje, bych se opravdu nerad vyjadřoval," dodal Handlíř pro Aktuálně.cz.

Na druhé čáře pobíhal v Jablonci s praporkem Emanuel Marek. Ani FAČR ani policie se mu ale podle jeho slov v souvislosti se zmiňovaným zápasem neozvali.

"Pořád není jisté, o jaký zápas vlastně šlo. K té věci bych se vyjádřil v situaci, kdy by mě k tomu vyzval nějaký orgán a blíže mě seznámil s tím, o co se vlastně opravdu jedná," vysvětluje Marek.

"Jinak mě v té věci zatím nikdo nekontaktoval, vy jste první. Žádný nátlak na mě nikdo nečinil," dodává Marek, který je nyní pracovně v zahraničí.

Svoboda: Adámka znám, ale víc neřeknu

V nepotvrzeném spekulativním příběhu o dění spojeném se zápasem Jablonec-Plzeň, který se v zákulisí vypráví, má jako údajný korupčník vystupovat Martin Svoboda, bývalý funkcionář Čáslavi a Táborska.

"Pana sudího Adámka znám, tím se nijak netajím, ale víc vám k tomu říkat nebudu. Moje jméno už bylo poškozeno dost," reagoval Svoboda na celou věc v krátkém rozhovoru.

Svoboda každopádně nebyl a není v žádném zaměstnaneckém či smluvním vztahu s Viktorií Plzeň. Jeho případné angažmá ve prospěch Západočechů by se nejspíš prokazovalo jen velmi obtížně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

Druhou čtvrtfinálovou dvojici tvoří Korea, třetí tým ze skupiny A, a Norsko, druhý celek ze skupiny B. Kanaďané a Američané si zajistili přímý postup do semifinále, Slováci a Italové si zahrají o sedmé místo.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy