Korupce z tašky: Přijde svědectví č. 2, sudí Adámek není sám

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 11. 2012 5:00
Adámek zkazil zápas Hradec Kr.-Ostrava (0:1), mluví se také o Jablonec-Plzeň (0:2).
Rozhodčí Tomáš Adámek v akci. Byla tato žlutá karta udělena správně nebo zaplacená?
Rozhodčí Tomáš Adámek v akci. Byla tato žlutá karta udělena správně nebo zaplacená? | Foto: CPA Erben

Praha - Fotbalový korupčník, jakýsi Ivánek model 2012, dnes patrně dostane jméno.

Disciplinární komise FAČR bude projednávat výpověď rozhodčího Tomáše Adámka. Učinil ji před notářem a týká se korupce v jednom utkání ligového ročníku 2011/12. Fotbalové orgány předaly výpověď i policii.

Nemělo by ale zůstat jen u Adámka. Zdroj deníku Aktuálně.cz blízký hlavním aktérům dění, tahajícím za nitky, avizoval v závěru minulého týdne, že světlo světa spatří dvě taková prohlášení.

První se ve strahovském sídle FAČR objevilo už v pátek vpodvečer, fotbalová asociace o něm informovala v sobotu odpoledne. Tím se scénář, tak jak ho načrtnul zdroj Aktuálně.cz, naplnil ze své první poloviny (více zde).

Vše má řídit Křetínský. Sparta to popírá

Teď se čeká, zda o korupci promluví i druhý muž, také rozhodčí. Celou akci podle informací Aktuálně.cz koordinuje boss pražské Sparty Daniel Křetínský.

"Ze Sparty na Strahov nic nešlo," reaguje ovšem odmítavě mluvčí klubu Ondřej Kasík.

Nedělní Sport odtajnil identitu prvního sudího, jenž promluvil, tedy Tomáše Adámka.

Ten každopádně zmizel. Nebere telefon, nedostavil se v pátek k odřízení zápasu dorostenecké ligy Opava-Pardubice. "A to bez omluvy," díví se šéfová komise rozhodčích Dagmar Damková.

"Sekretářka naší komise se dovolala Adámkově přítelkyni. Ta jí řekla, že je Tomáš Adámek v práci. Ale podle našich informací žádné zaměstnání nemá, navíc v sobotu dopoledne mnoho lidí nepracuje," divila se Dagmar Damková, s níž deník Aktuálně.cz hovořil (více zde).

Hradec-Ostrava? Spíš Jablonec-Plzeň

Který zápas byl podle Adámkovy výpovědi korupčně napaden? Na první pohled nejpodezřelejším duelem, který Adámek pískal, bylo dubnové  střetnutí Hradec Králové-Ostrava (0:1).

Po pěti porážkách potřeboval Baník záchranářskou vzpruhu. A Adámkem vymyšlená penalta v 15. minutě pro něj vše vyřešila. Adámek si pak ligu za trest do konce jara nezapískal.

Tři zákulisní zdroje se ale shodnou, že se Adámkovo prohlášení má týkat zápasu, v němž 17. března Jablonec doma prohrál s Plzní 0:2. Ten přitom neměl nijak skandální průběh.

Má snad pravdu jeden ze zdrojů Aktuálně.cz, že se do hry pokoušel vstoupit jako prostředník Plzně někdejší manažer Čáslavi či Táborska Martin Svoboda? Dnes odpoledne bychom měli být moudřejší.

"Všechny podrobnosti veřejnostii sdělíme, ale až v pondělí, až je projednáme na jednání naší komise," odráží dotazy Jiří Golda, šéf disciplinárky.

Hledá se tajemný muž číslo 2

Vyloučit teoreticky nelze ani variantu, že Adámek mluví o skutečnostech spojených se zápasem, v němž sám neúčinkoval.

V souvislosti s touto možností se nadále připomíná zápas Plzeň-České Budějovice (4:0), v němž bezpečnostní systémy zachytily podezřele vysoké sázkařské vklady na to, že v utkání padne čtyři a více branek (o utkání více zde).

A o čem bude mluvit muž číslo 2, promluví-li skutečně? Je možné, že odtajní úplně jinou kauzu, pravděpodobnější však je, že bude hovořit o stejném případu jako Adámek, aby jeho slova potvrdil.

V nyní nejdiskutovanějším utkání Jablonec-Plzeň pomáhali Adámkovi na čarách Emanuel Marek a Drahoslav Handlíř.

Důvěryhodný zdroj Aktuálně.cz si je jistý, že za celou akcí Adámek a spol. stojí šéf Sparty Daniel Křetínský, který tyto kroky konzultuje i s Miroslavem Peltou, předsedou FAČR.

Policie důkazy z tašky nedostala. Co teď?

Proč to dělá? Protože v polovině září způsobil právě Křetínský velký humbuk, když po porážce Sparty v Plzni vyrazil na Strahov - s černou koženou taškou v ruce.

Prohlásil tam, že Sparta má informace o nekalých jevech při řízení profesionálních soutěží. A dodal, že tyto informace jsou podepřeny pádnými důkazy (více zde).

Pelta mu přizvukoval a sdělil zbytku světa, že věc předal policii. Další detaily celého případu zůstali tajemstvím Pelty a Křetínského.

V úterý ovšem prohlásil Tomáš Martinec, šéf protikorupční policie, že v Křetínského tašce žádné důkazy nebyly. Jinými slovy: Sdělil, že policie nedostala žádný důkazní materiál, jen informace (více zde).

Sparta se v ten moment ocitla v defenzivním postavení toho, kdo má plná ústa velkých obvinění, ale nijak je nedokládá.

Patrně proto vzniklo v závěru týdne v jedné notářské kanceláři Adámkovo prohlášení.

Rozhodčí Adámek je Krulův "kůň"

Sudí Tomáš Adámek z Valašských Klobouků proskočil před lety do ligy jako "koník" Josefa Kruly, tehdejšího sekretáře komise rozhodčích.

Zůstal pak podle všeho v jeho sféře vlivu i nyní, kdy Krula působí v managementu Sparty.

Jiné zdroje spekulují o tom, že Sparta má proti Adámkovi tak neprůstřelný důkazní materiál, že ho přiměla, aby o všem raději prohovořil sám. To by pro něj v konečném důsledku mohla být polehčující okolnost.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 9 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy