Korupce z tašky: Přijde svědectví č. 2, sudí Adámek není sám

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 11. 2012 5:00
Adámek zkazil zápas Hradec Kr.-Ostrava (0:1), mluví se také o Jablonec-Plzeň (0:2).
Rozhodčí Tomáš Adámek v akci. Byla tato žlutá karta udělena správně nebo zaplacená?
Rozhodčí Tomáš Adámek v akci. Byla tato žlutá karta udělena správně nebo zaplacená? | Foto: CPA Erben

Praha - Fotbalový korupčník, jakýsi Ivánek model 2012, dnes patrně dostane jméno.

Disciplinární komise FAČR bude projednávat výpověď rozhodčího Tomáše Adámka. Učinil ji před notářem a týká se korupce v jednom utkání ligového ročníku 2011/12. Fotbalové orgány předaly výpověď i policii.

Nemělo by ale zůstat jen u Adámka. Zdroj deníku Aktuálně.cz blízký hlavním aktérům dění, tahajícím za nitky, avizoval v závěru minulého týdne, že světlo světa spatří dvě taková prohlášení.

První se ve strahovském sídle FAČR objevilo už v pátek vpodvečer, fotbalová asociace o něm informovala v sobotu odpoledne. Tím se scénář, tak jak ho načrtnul zdroj Aktuálně.cz, naplnil ze své první poloviny (více zde).

Vše má řídit Křetínský. Sparta to popírá

Teď se čeká, zda o korupci promluví i druhý muž, také rozhodčí. Celou akci podle informací Aktuálně.cz koordinuje boss pražské Sparty Daniel Křetínský.

"Ze Sparty na Strahov nic nešlo," reaguje ovšem odmítavě mluvčí klubu Ondřej Kasík.

Nedělní Sport odtajnil identitu prvního sudího, jenž promluvil, tedy Tomáše Adámka.

Ten každopádně zmizel. Nebere telefon, nedostavil se v pátek k odřízení zápasu dorostenecké ligy Opava-Pardubice. "A to bez omluvy," díví se šéfová komise rozhodčích Dagmar Damková.

"Sekretářka naší komise se dovolala Adámkově přítelkyni. Ta jí řekla, že je Tomáš Adámek v práci. Ale podle našich informací žádné zaměstnání nemá, navíc v sobotu dopoledne mnoho lidí nepracuje," divila se Dagmar Damková, s níž deník Aktuálně.cz hovořil (více zde).

Hradec-Ostrava? Spíš Jablonec-Plzeň

Který zápas byl podle Adámkovy výpovědi korupčně napaden? Na první pohled nejpodezřelejším duelem, který Adámek pískal, bylo dubnové  střetnutí Hradec Králové-Ostrava (0:1).

Po pěti porážkách potřeboval Baník záchranářskou vzpruhu. A Adámkem vymyšlená penalta v 15. minutě pro něj vše vyřešila. Adámek si pak ligu za trest do konce jara nezapískal.

Tři zákulisní zdroje se ale shodnou, že se Adámkovo prohlášení má týkat zápasu, v němž 17. března Jablonec doma prohrál s Plzní 0:2. Ten přitom neměl nijak skandální průběh.

Má snad pravdu jeden ze zdrojů Aktuálně.cz, že se do hry pokoušel vstoupit jako prostředník Plzně někdejší manažer Čáslavi či Táborska Martin Svoboda? Dnes odpoledne bychom měli být moudřejší.

"Všechny podrobnosti veřejnostii sdělíme, ale až v pondělí, až je projednáme na jednání naší komise," odráží dotazy Jiří Golda, šéf disciplinárky.

Hledá se tajemný muž číslo 2

Vyloučit teoreticky nelze ani variantu, že Adámek mluví o skutečnostech spojených se zápasem, v němž sám neúčinkoval.

V souvislosti s touto možností se nadále připomíná zápas Plzeň-České Budějovice (4:0), v němž bezpečnostní systémy zachytily podezřele vysoké sázkařské vklady na to, že v utkání padne čtyři a více branek (o utkání více zde).

A o čem bude mluvit muž číslo 2, promluví-li skutečně? Je možné, že odtajní úplně jinou kauzu, pravděpodobnější však je, že bude hovořit o stejném případu jako Adámek, aby jeho slova potvrdil.

V nyní nejdiskutovanějším utkání Jablonec-Plzeň pomáhali Adámkovi na čarách Emanuel Marek a Drahoslav Handlíř.

Důvěryhodný zdroj Aktuálně.cz si je jistý, že za celou akcí Adámek a spol. stojí šéf Sparty Daniel Křetínský, který tyto kroky konzultuje i s Miroslavem Peltou, předsedou FAČR.

Policie důkazy z tašky nedostala. Co teď?

Proč to dělá? Protože v polovině září způsobil právě Křetínský velký humbuk, když po porážce Sparty v Plzni vyrazil na Strahov - s černou koženou taškou v ruce.

Prohlásil tam, že Sparta má informace o nekalých jevech při řízení profesionálních soutěží. A dodal, že tyto informace jsou podepřeny pádnými důkazy (více zde).

Pelta mu přizvukoval a sdělil zbytku světa, že věc předal policii. Další detaily celého případu zůstali tajemstvím Pelty a Křetínského.

V úterý ovšem prohlásil Tomáš Martinec, šéf protikorupční policie, že v Křetínského tašce žádné důkazy nebyly. Jinými slovy: Sdělil, že policie nedostala žádný důkazní materiál, jen informace (více zde).

Sparta se v ten moment ocitla v defenzivním postavení toho, kdo má plná ústa velkých obvinění, ale nijak je nedokládá.

Patrně proto vzniklo v závěru týdne v jedné notářské kanceláři Adámkovo prohlášení.

Rozhodčí Adámek je Krulův "kůň"

Sudí Tomáš Adámek z Valašských Klobouků proskočil před lety do ligy jako "koník" Josefa Kruly, tehdejšího sekretáře komise rozhodčích.

Zůstal pak podle všeho v jeho sféře vlivu i nyní, kdy Krula působí v managementu Sparty.

Jiné zdroje spekulují o tom, že Sparta má proti Adámkovi tak neprůstřelný důkazní materiál, že ho přiměla, aby o všem raději prohovořil sám. To by pro něj v konečném důsledku mohla být polehčující okolnost.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy