Taška se otevírá. Sudí před notářem mluvil o korupci

Luděk Mádl Luděk Mádl
4. 11. 2012 5:00
Co přesně řekne v pondělí Fotbalová asociace ČR o nejnovější korupční aféře?
Daniel Křetínský, šéf Sparty
Daniel Křetínský, šéf Sparty | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Křetínského taška, jak média přejmenovala poslední velkou korupční aféru v českém fotbale, se konečně otevírá.

Podle informace Aktuálně.cz jeden z ligových rozhodčích vypověděl, že se setkal s korupčním nátlakem. Jeho výpověď byla notářsky ověřena.

Zdroj, s nímž o této informaci reportér Aktuálně.cz hovořil, je velmi blízko dění kolem aféry. Byl však jediný, kdo byl ochoten prozradit detaily a tudíž nebylo možné je ověřit.

Nedělní Sport přinesl stejnou informaci. Navíc uvedl i jméno rozhodčího, který měl u notáře výpověď učinit: Tomáš Adámek.

Fotbalová asociace oficiálně oznámila, že bude v pondělí posuzovat dokument, který v pátek dorazil do sídla FAČR k rukám jejího šéfa Miroslava Pelty a šéfa disciplinární komise Jiřího Goldy. V prohlášení FAČR se však nepíše, o co přesně běží, pouze to, že v minulém ročníku byl ovlivněn jeden konkrétní zápas.

Notářský zápis? Počkejte na pondělí

Golda na přímý dotaz Aktuálně.cz, zda jde o notářský zápis výpovědi rozhodčího, odmítl odpovědět a odkázal na pondělní jednání jeho disciplinární komise.

Notářský zápis, o němž je řeč, podepsal rozhodčí teprve v minulých dnech, když už se o obsahu takzvané Křetínského tašky veřejně spekulovalo.

Jeden ze zdrojů, s nimiž o celé věci Aktuálně.cz mluvilo, řekl, že boss Sparty Daniel Křetínský chystá na tento čtvrtek nebo pátek další krok v celém případu.

V pátek v podvečer se do sídla FAČR dostal dokument, kvůli němuž disciplinárka svolala na pondělí mimořádné zasedání. Golda však odmítá sdělit, kdo dokument asociaci doručil.

"Ze Sparty nic takového neodešlo," říká mluvčí letenského klubu Ondřej Kasík. Přímo s Danielem Křetínským se deníku Aktuálně.cz spojit nepodařilo, telefon nezdvihal.

Adámek: Muž s mnoha přehmaty

Golda každopádně připustil, že informace, které nyní dostal do ruky, kontextově souvisí s děním posledních týdnů, tedy s aférou Křetínského tašky.

Tomáš Adámek v minulém ročníku pískal mimo jiné utkání Hradec Kr.-Ostrava (0:1), ve kterém domácí tým chybnými verdikty významně poškodil. Svazová komise ho vyřadila z ligové listiny.

V nové sezoně se na ni ovšem vrátil. Ale hned v 1. kole chybně písknul penaltu v utkání Teplice-Mladá Boleslav.

Za nezvládnutý zápas 11. kola mezi Českými Budějovicemi a Slováckem pak byl opět přeřazen až do odvolání na utkání mládeže, dorostenecké a juniorské ligy. Podle Nedělního Sportu se v pátek bez omluvy nedostavil na duel dorostenecké ligy Opava - Pardubice, který měl pískat.

Golda už informace přihrál policii

Nové informace dorazily k rukám Peltovi a Goldovi tři dny poté, co policejní ředitel Tomáš Martinec řekl, že policie žádné důkazy dosud nedostala.

K notářskému zápisu se v podobných případech sahá ve chvíli, kdy aktéři chtějí dát větší váhu své výpovědi. Notář ale jenom potvrzuje, že výpověď uskutečnil podepsaný člověk v určitý den a hodinu, nijak přitom nezkoumá obsah výroků.

Pokud se v nich mluví o konkrétní korupci, musí se podle zákona ti, kteří se s ní setkali, obrátit na policii.

Golda v sobotním prohlášení pro média informoval, že se svaz s novými informacemi na policii už obrátil, že může ukazovat na to, že skutečně jde o konkrétní podezření z uplácení, nebo alespoň pokusu o něj.

S taškou na Strahově

Už v půlce září Daniel Křetínský dorazil do sídla FAČR v Praze na Strahově, aby tam informoval předsedu asociace Peltu, že Sparta má informace podepřené důkazy o nekalostech v řízení profesionálních soutěží v Česku. Křetínský tehdy přišel za Peltou s černou kabelou přes rameno a média začala psát, že právě v ní byly zmíněné důkazy.

Spekulovalo se o nahrávkách, fotografiích a dalších dokumentech, které měly ukazovat, že rozhodčí při řízení zápasů pomáhají například Viktorii Plzeň.

Pelta následně informoval policii, konkrétně její protikorupční útvar.

Policie v úterý řekla: Nic nemáme

Policie do této doby k dispozici žádné konkrétní indicie nedostala. Deník Insider už v půli října napsal, že Pelta nepředal protikorupčnímu útvaru žádná konkrétní fakta. Tuto informaci pak potvrdilo vystoupení šéfa útvaru Martince v Rádiu Česko.

Pelta i Křetínský se mezitím dostali pod tlak i zevnitř fotbalu, aby ukázali, co Křetínský nasbíral za informace. Situací se začala zabývat i Disciplinární komise FAČR.

Facebookový profil autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy