Exkluzivně: Adámek vzal 200 000, Plzeň i Svoboda se brání

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 11. 2012 12:45
Detailní fakta z notářského zápisu výpovědi sudího, co přiznal korupci
Tomáš Adámek informoval asociaci o úplatku ve výši 200 000 korun
Tomáš Adámek informoval asociaci o úplatku ve výši 200 000 korun | Foto: ČTK

Praha - Fotbalový rozhodčí Tomáš Adámek podle informací deníku Aktuálně.cz přiznal, že vzal úplatek 200 000 korun, a to v souvislosti s jarním utkáním nejvyšší soutěže Jablonec-Plzeň (0:2).

Tvrdí, že mu jej nabídl a později i předal Martin Svoboda. Za to, že v zápase podpoří plzeňský klub. Jak Svoboda, tak Viktoriáni ovšem jakékoliv ovlivňování Adámka popírají.

Zdroje mají jasno

Na tom, že právě tyto zásadní informace obsahuje notářský zápis výpovědi sudího Adámka, který minulý pátek obdržela Fotbalová asociace ČR, se dokonale shodly dva velmi dobře informované zdroje, které deníku Aktuálně.cz nezávisle na sobě obsah Adámkovy výpovědi přiblížily.

Zprávy či spekulace o tom, že šlo právě o zápas Jablonec-Plzeň a že v akci měl být někdejší funkcionář Čáslavi či Táborska Martin Svoboda, už se v médiích objevily.

Deník Aktuálně.cz ale zjistil i nové, v médiích dosud nepublikované skutečnosti, a to včetně několika jemných detailů z Adámkovy výpovědi.

Pokusů bylo mnoho, podlehl prý jedinkrát

Především poprvé vyšla najevo suma, kterou se měl Adámek nechat uplatit. A také fakt, že přiznal převzetí těchto peněz.

Oba zdroje deníku Aktuálně.cz se přesně shodnou na tom, že Adámek napsal předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi a šéfovi disciplinárky Jiřímu Goldovi zhruba toto sdělení:

V souvislosti se svou funkcí rozhodčího se dle své výpovědi musel mnohokrát potýkat s tím, že byly snahy uplácet ho či jinak manipulovat.

Podle svých slov však Adámek podlehl těmto svodům jednou jedinkrát. A to letos na jaře před zápasem Jablonec-Plzeň.

Martin Svoboda ho měl nejprve kontaktovat telefonicky, pak podle Adámka následovala schůzka obou mužů. Na ní měl Svoboda nabídnout sudímu úplatek 200 000 korun za pomoc k plzeňskému vítězství v utkání. A sudí Adámek souhlasil.

Plzeň vyhrála a nikdo si nestěžoval

Ve vlastním střetnutí pak Plzeň na jabloneckém stadionu skutečně vyhrála 2:0, aniž by Adámek musel nějak obzvlášť "čarovat". Jeho výkon v utkání nevzbudil žádnou pozornost, jablonecká strana se necítila být sudím poškozena.

Na další schůzce po utkání měl Adámek podle své výpovědi od Svobody částku 200 000 korun zinkasovat. Alespoň tak to oba zdroje deníku Aktuálně.cz shodně uvádějí.

O tom, zda byli nebo nebyli na celé věci nějak zainteresováni asistenti rozhodčího Marek s Handlířem, případně čtvrtý sudí Býma, se podle dostupných informací Adámek ve své výpovědi nijak nezmiňuje.

Pokusy deníku Aktuálně.cz kontaktovat Tomáše Adámka byly zatím marné. K věci se nechtějí nijak obšírně vyjadřovat ani jeho rozhodcovští kolegové z inkriminovaného utkání (více zde).

Chřestýš: Znám ho. Ale víc neřeknu

Fotbalová asociace ČR předala případ policii, která ji požádala o mlčenlivost. Kterého zápasu se měla Adámkem přiznaná korupce týkat, kdo ho měl úplácet, ani žádné jiné uvedené skutečnosti tedy oficiálně dosud nikdo nepřiznal.

Martin Svoboda není zaměstnancem Viktorie Plzeň, ani s ní nemá uzavřenou žádnou externí smlouvu. Aby mohl být plzeňský klub disciplinárně potrestán, musela by být patrně prokázána nějaká vazba mezi Viktorií a údajným korupčním jednáním Martina Svobody.

"Pana Adámka znám, ale víc se k tomu vyjadřovat nebudu," říká úsečně Svoboda, přezdívaný v zákulisí Chřestýš.

Plzeň ovlivňování sudích popírá

Své zapojení do kauzy odmítá také Viktoria Plzeň, která ve čtvrtečním prohlášení médiím sdělila, že "se zcela zásadně distancuje od jakéhokoliv nařčení ve směru spojení klubu s možným ovlivňováním zápasů či rozhodčích."

"Chceme, stejně jako celá fotbalová veřejnost, aby se daná kauza co nejdříve a nejdůkladněji prošetřila," píše se v prohlášení. "Proto jsme připraveni poskytnout maximální součinnost a spolupráci Policii ČR či fotbalovým orgánům."

Viktoria ovšem ústy svého mluvčího Pavla Pillára současně sdělila, že se až do vyšetření celé kauzy nebude k věci dále vyjadřovat.

Kauza Adámek v kontextu Křetínského tašky

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta připustil, že skutečnosti uvedené v Adámkově výpovědi zapadají do kontextu informací, které dostal 18. září od Daniela Křetínského, šéfa Sparty.

Ten tehdy, rozezlen výkonem sudího Matějka v utkání Plzeň-Sparta (1:0), dorazil za Peltou na Strahov, aby ho informoval, že Sparta disponuje informacemi o nekalostech při řízení profesionálních soutěží.

Křetínský řekl, že Sparta má pro toto své tvrzení i pádné důkazy. A držel přitom v ruce koženou tašku. Předpokládalo se, že právě v ní důkazy donesené Peltovi byly.

Několik týdnů poté, co Pelta předal tento případ policii, ale ředitel jejího protikorupčního útvaru Tomáš Martinec informoval, že v Křetínského tašce žádné důkazy nebyly.

Krátce nato se na recepci FAČR objevilo doznání sudího Tomáše Adámka.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 5 minutami

Tenista Jiří Veselý postoupil na antukovém turnaji v Kitzbühelu hladce do druhého kola. Na úvod vyřadil Ernestse Gulbise z Lotyšska 6:4, 6:1.

Tenisový turnaj mužů v Kitzbühelu (antuka, dotace 481.270 eur):

Dvouha - 1. kolo:

Veselý (ČR) - Gulbis (Lot.) 6:4, 6:1, Martínez (Šp.) - Pouille (Fr.) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy