Z megapřestupu sparťana Dočkala dostanou svůj díl nejen Slavia a Liberec, ale také divizní Kladno

David Janeczek David Janeczek
1. 3. 2017 6:21
Z přestupu Bořka Dočkala, druhého nejdražšího hráče, který kdy odešel z české ligy, budou vedle Sparty profitovat také další kluby. Vzhledem k projektu FIFA Solidarity payment zamíří pět procent z přestupové částky také klubům, ve kterých Dočkal prožil začátky své kariéry mezi 12. a 23. rokem svého života.
Bořek Dočkal ještě v dresu Kladna (2007)
Bořek Dočkal ještě v dresu Kladna (2007) | Foto: ČTK

Praha - Na začátku našeho století, konkrétně v roce 2001, zavedla FIFA projekt Solidarity payment (solidární platba), který při mezinárodním přestupu hráče zaručuje klubům, které jej vychovaly, finanční náhradu. Stane se tak i u přestupu Bořka Dočkala ze Sparty Praha do čínského Che-nanu Ťien-jie.

Jde o to, že klub, ze kterého přestupuje fotbalista do zahraničí, dostane 95 % z dohodnuté přestupové částky a zbylých 5 % pak rozdělí kupující tým mezi kluby, ve kterých hráč fotbalově rostl mezi dvanáctým a dvacátým třetím rokem svého života.

"Podle transferových řádů ten, kdo kupuje hráče, vyplácí solidaritu. Sparta tedy není vázaná k platbě směrem k předchozím klubům. Slavia a další týmy se tedy spojí s čínskou stranou," uvedl tiskový mluvčí pražské Sparty Ondřej Kasík.

Divizní Kladno finanční injekci uvítá

Che-nan Ťien-jie tedy z 8,5 milionu eur (230 milionů korun) musí přerozdělit 11,5 milionu korun mezi Slavii, Liberec, dnes divizní Kladno, turecký Konyaspor a norský Rosenborg.

"Přestup Bořka Dočkala budeme řešit standardním způsobem, jak se Solidarity payment řeší," uvedl Jiří Vrba, generální sekretář Slavie Praha.

Klub, který vychovával daného hráče mezi jeho 12. a 15. rokem, dostane za každou takovou sezonu 0,25 % z celkové transferní částky. A za období, kdy bylo hráči mezi 16 a 23 roky pak tehdejšímu hráčově klubu náleží 0,5 % z celkové sumy. Opět za každý příslušný ročník.

Transakce z Letné do Edenu

Slavia z pětiprocentního dílu ukrojí největší část, neboť Dočkal sice začínal s fotbalem v TJ Bohemia Poděbrady, ale ve dvanácti letech už kopal za sešívané. Dnes osmadvacetiletý fotbalista patřil Slavii do konce sezony 2007/08, ale právě poslední sezonu už se Slavii nepočítá, protože podzim zmíněného ročníku strávil v Kladně a jaro v Liberci na hostování.

Slavie by tedy na účtu mělo přistát 5,75 milionu korun, divizní Kladno dostane dnes díky někdejšímu Dočkalově půlročnímu hostování 575 tisíc korun, stejně tak turecký Konyaspor, kde nynější reprezentační záložník hostoval posléze půl roku už jako kmenový hráč Liberce.

Zajímavou částku v rámci Solidarity payment zinkasuje také Slovan Liberec, ve kterém strávil Dočkal dvě kompletní sezony a dvakrát bavil fanoušky pod Ještědem v jarní části ročníku. Sečteno, podtrženo: Do klubové kasy Liberce přibude 3,45 milionu korun. A na finanční pozdrav se mohou těšit také v Norsku. Do Solidarity payment se započítává i jedna ze sezon, jež Dočkal strávil v Trondheimu, konkrétně ta, v níž slavil své 23. narozeniny. Rosenborg by měl od čínského klubu dostat 1,15 milionu korun.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy