Z megapřestupu sparťana Dočkala dostanou svůj díl nejen Slavia a Liberec, ale také divizní Kladno

David Janeczek David Janeczek
1. 3. 2017 6:21
Z přestupu Bořka Dočkala, druhého nejdražšího hráče, který kdy odešel z české ligy, budou vedle Sparty profitovat také další kluby. Vzhledem k projektu FIFA Solidarity payment zamíří pět procent z přestupové částky také klubům, ve kterých Dočkal prožil začátky své kariéry mezi 12. a 23. rokem svého života.
Bořek Dočkal ještě v dresu Kladna (2007)
Bořek Dočkal ještě v dresu Kladna (2007) | Foto: ČTK

Praha - Na začátku našeho století, konkrétně v roce 2001, zavedla FIFA projekt Solidarity payment (solidární platba), který při mezinárodním přestupu hráče zaručuje klubům, které jej vychovaly, finanční náhradu. Stane se tak i u přestupu Bořka Dočkala ze Sparty Praha do čínského Che-nanu Ťien-jie.

Jde o to, že klub, ze kterého přestupuje fotbalista do zahraničí, dostane 95 % z dohodnuté přestupové částky a zbylých 5 % pak rozdělí kupující tým mezi kluby, ve kterých hráč fotbalově rostl mezi dvanáctým a dvacátým třetím rokem svého života.

"Podle transferových řádů ten, kdo kupuje hráče, vyplácí solidaritu. Sparta tedy není vázaná k platbě směrem k předchozím klubům. Slavia a další týmy se tedy spojí s čínskou stranou," uvedl tiskový mluvčí pražské Sparty Ondřej Kasík.

Divizní Kladno finanční injekci uvítá

Che-nan Ťien-jie tedy z 8,5 milionu eur (230 milionů korun) musí přerozdělit 11,5 milionu korun mezi Slavii, Liberec, dnes divizní Kladno, turecký Konyaspor a norský Rosenborg.

"Přestup Bořka Dočkala budeme řešit standardním způsobem, jak se Solidarity payment řeší," uvedl Jiří Vrba, generální sekretář Slavie Praha.

Klub, který vychovával daného hráče mezi jeho 12. a 15. rokem, dostane za každou takovou sezonu 0,25 % z celkové transferní částky. A za období, kdy bylo hráči mezi 16 a 23 roky pak tehdejšímu hráčově klubu náleží 0,5 % z celkové sumy. Opět za každý příslušný ročník.

Transakce z Letné do Edenu

Slavia z pětiprocentního dílu ukrojí největší část, neboť Dočkal sice začínal s fotbalem v TJ Bohemia Poděbrady, ale ve dvanácti letech už kopal za sešívané. Dnes osmadvacetiletý fotbalista patřil Slavii do konce sezony 2007/08, ale právě poslední sezonu už se Slavii nepočítá, protože podzim zmíněného ročníku strávil v Kladně a jaro v Liberci na hostování.

Slavie by tedy na účtu mělo přistát 5,75 milionu korun, divizní Kladno dostane dnes díky někdejšímu Dočkalově půlročnímu hostování 575 tisíc korun, stejně tak turecký Konyaspor, kde nynější reprezentační záložník hostoval posléze půl roku už jako kmenový hráč Liberce.

Zajímavou částku v rámci Solidarity payment zinkasuje také Slovan Liberec, ve kterém strávil Dočkal dvě kompletní sezony a dvakrát bavil fanoušky pod Ještědem v jarní části ročníku. Sečteno, podtrženo: Do klubové kasy Liberce přibude 3,45 milionu korun. A na finanční pozdrav se mohou těšit také v Norsku. Do Solidarity payment se započítává i jedna ze sezon, jež Dočkal strávil v Trondheimu, konkrétně ta, v níž slavil své 23. narozeniny. Rosenborg by měl od čínského klubu dostat 1,15 milionu korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy