Tak a teď si vás koupím všechny. Čínské kluby přetahují hvězdy evropských klubů. V hledáčku i Česko

Do Čínské superligy v každém přestupovém období odchází mnoho hvězdných fotbalistů z evropských trávníků. A i v zimě 2017 čínské kluby lovily v londýnské Chelsea.
Čínské kluby nemají v hledáčku pouze elitní evropské soutěže. Důkazem toho je přestup Bořka Dočkala ze Sparty do Che-nanu Ťien-jie, ve kterém podepsal český reprezentant smlouvu na tři roky. Klub z desetimilionového města údajně neváhal za Dočkala zaplatit 230 milionů korun. Samotný hráč by si měl vydělat okolo 80 milionů korun ročně.
Díky apetitu čínských fotbalových klubů není ani letos zimní přestupové okno vůbec nezáživnou událostí. Šanghaj Greenland přivedl z argentinské Bocy Juniors Carlose Tevéze a udělal z něj bezkonkurenčně nejlépe placeného fotbalistu zeměkoule. Brzy třiatřicetiletý útočník, který má nejlepší roky své kariéry za sebou, si ročně vydělá více než miliardu korun a Šanghaj za něj ještě zaplatil Boce 10,5 milionů eur (284 milionů korun).
Ale do Číny už dávno nechodí jen přestárlé hvězdy za zenitem. Ofenzivní záložník Oscar se v pětadvaceti letech rozhodl vyměnit britskou Premier League za Čínskou superligu. Na přestupu vydělala i Chelsea, která brazilského reprezentanta prodala do Šanghaje SIPG za 60 milionů eur (1,6 miliardy korun). Tedy za hráče, který v letošní sezoně nastoupil v lize pouze v devíti případech a připsal si jedinou asistenci. A určitě si nepohoršil ani rodák z brazilské Americany, jenž si ročně vydělá 648 milionů korun. O 11 milionů více než Cristiano Ronaldo v Realu Madrid.
Čínské kluby rády loví na Stamford Bridge. Dalším z bývalých fotbalistů Chelsea, kteří zvolili asijskou cestu je John Obi Mikel. Devětadvacetiletý kapitán Nigérie na posledních olympijských hrách odešel bez finanční kompenzace do Tchien-ťinu Teda.
Foto: Reuters
David Janeczek David Janeczek
Aktualizováno 25. 2. 2017 10:57
V galerii se podívejte na nejzajímavější fotbalové přestupy v rámci čínské Super ligy v posledních třech přestupových obdobích.

Více o fotbalu čtěte ZDE

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Itálii prezidenta nezvolí ani ve čtvrtek, pravice se zdrží hlasování

Ani po čtvrtém kole hlasování nebude mít Itálie nového prezidenta. Výsledek je jasný předem kvůli postoji zástupců pravicových stran, kteří oznámili, že se ve čtvrtek hlasování zdrží. Podle agentury Reuters tím vzniká prostor, aby se představitelé levicových a pravicových uskupení shodli na kandidátovi, který bude mít šanci získat většinu hlasů v dalších kolech.

Pro zvolení hlavy státu je ve čtvrtém kole poprvé potřeba pouze nadpoloviční většina sboru volitelů, v prvních třech kolech byly nutné hlasy dvou třetin zákonodárců a zástupců regionů. Současný italský prezident Sergio Mattarella se už nechce ucházet o další sedmiletý mandát a strany dosud marně hledaly obecně přijatelného kandidáta.

S poklesem kvora se podle analytiků pravicový blok může pokusit prosadit vlastního kandidáta bez dohody s levicí a populistickým Hnutím pěti hvězd. Mezi skloňovanými jmény je předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová ze strany Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Před takovým postupem ale varovali představitelé středolevicové Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, podle kterých by zvolení prezidenta bez širší dohody ohrozilo soužití ve vládní koalici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy