Tak a teď si vás koupím všechny. Čínské kluby přetahují hvězdy evropských klubů. V hledáčku i Česko

Do Čínské superligy v každém přestupovém období odchází mnoho hvězdných fotbalistů z evropských trávníků. A i v zimě 2017 čínské kluby lovily v londýnské Chelsea.
Čínské kluby nemají v hledáčku pouze elitní evropské soutěže. Důkazem toho je přestup Bořka Dočkala ze Sparty do Che-nanu Ťien-jie, ve kterém podepsal český reprezentant smlouvu na tři roky. Klub z desetimilionového města údajně neváhal za Dočkala zaplatit 230 milionů korun. Samotný hráč by si měl vydělat okolo 80 milionů korun ročně.
Díky apetitu čínských fotbalových klubů není ani letos zimní přestupové okno vůbec nezáživnou událostí. Šanghaj Greenland přivedl z argentinské Bocy Juniors Carlose Tevéze a udělal z něj bezkonkurenčně nejlépe placeného fotbalistu zeměkoule. Brzy třiatřicetiletý útočník, který má nejlepší roky své kariéry za sebou, si ročně vydělá více než miliardu korun a Šanghaj za něj ještě zaplatil Boce 10,5 milionů eur (284 milionů korun).
Ale do Číny už dávno nechodí jen přestárlé hvězdy za zenitem. Ofenzivní záložník Oscar se v pětadvaceti letech rozhodl vyměnit britskou Premier League za Čínskou superligu. Na přestupu vydělala i Chelsea, která brazilského reprezentanta prodala do Šanghaje SIPG za 60 milionů eur (1,6 miliardy korun). Tedy za hráče, který v letošní sezoně nastoupil v lize pouze v devíti případech a připsal si jedinou asistenci. A určitě si nepohoršil ani rodák z brazilské Americany, jenž si ročně vydělá 648 milionů korun. O 11 milionů více než Cristiano Ronaldo v Realu Madrid.
Čínské kluby rády loví na Stamford Bridge. Dalším z bývalých fotbalistů Chelsea, kteří zvolili asijskou cestu je John Obi Mikel. Devětadvacetiletý kapitán Nigérie na posledních olympijských hrách odešel bez finanční kompenzace do Tchien-ťinu Teda.
Foto: Reuters
David Janeczek David Janeczek
Aktualizováno 25. 2. 2017 10:57
V galerii se podívejte na nejzajímavější fotbalové přestupy v rámci čínské Super ligy v posledních třech přestupových obdobích.

Více o fotbalu čtěte ZDE

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Čínská CITIC prodala majoritu v mediální firmě Médea zpět Soukupovi

Čínská CITIC prodala prostřednictvím firmy Rainbow Wisdom Investments svůj podíl 55,8 procenta v mediální společnosti Médea druhému akcionáři Jaromíru Soukupovi. Cenu a podmínky nezveřejnila. Soukup se stal znovu výkonným ředitelem a předsedou představenstva. Médea to uvedla v tiskové zprávě. CITIC získala majoritu v Soukupově firmě loni po navýšení původně třicetiprocentního podílu.

Kupní smlouva byla podepsána v pondělí. Její vypořádání bude dokončeno v následujících dnech, uvedla Médea. Ze společnosti Médea tak dnešním dnem odchází ti členové statutárních a dalších orgánů společnosti a managementu, které nominovala Rainbow Wisdom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy