Tak a teď si vás koupím všechny. Čínské kluby přetahují hvězdy evropských klubů. V hledáčku i Česko

Do Čínské superligy v každém přestupovém období odchází mnoho hvězdných fotbalistů z evropských trávníků. A i v zimě 2017 čínské kluby lovily v londýnské Chelsea.
Čínské kluby nemají v hledáčku pouze elitní evropské soutěže. Důkazem toho je přestup Bořka Dočkala ze Sparty do Che-nanu Ťien-jie, ve kterém podepsal český reprezentant smlouvu na tři roky. Klub z desetimilionového města údajně neváhal za Dočkala zaplatit 230 milionů korun. Samotný hráč by si měl vydělat okolo 80 milionů korun ročně.
Díky apetitu čínských fotbalových klubů není ani letos zimní přestupové okno vůbec nezáživnou událostí. Šanghaj Greenland přivedl z argentinské Bocy Juniors Carlose Tevéze a udělal z něj bezkonkurenčně nejlépe placeného fotbalistu zeměkoule. Brzy třiatřicetiletý útočník, který má nejlepší roky své kariéry za sebou, si ročně vydělá více než miliardu korun a Šanghaj za něj ještě zaplatil Boce 10,5 milionů eur (284 milionů korun).
Ale do Číny už dávno nechodí jen přestárlé hvězdy za zenitem. Ofenzivní záložník Oscar se v pětadvaceti letech rozhodl vyměnit britskou Premier League za Čínskou superligu. Na přestupu vydělala i Chelsea, která brazilského reprezentanta prodala do Šanghaje SIPG za 60 milionů eur (1,6 miliardy korun). Tedy za hráče, který v letošní sezoně nastoupil v lize pouze v devíti případech a připsal si jedinou asistenci. A určitě si nepohoršil ani rodák z brazilské Americany, jenž si ročně vydělá 648 milionů korun. O 11 milionů více než Cristiano Ronaldo v Realu Madrid.
Čínské kluby rády loví na Stamford Bridge. Dalším z bývalých fotbalistů Chelsea, kteří zvolili asijskou cestu je John Obi Mikel. Devětadvacetiletý kapitán Nigérie na posledních olympijských hrách odešel bez finanční kompenzace do Tchien-ťinu Teda.
Foto: Reuters
David Janeczek David Janeczek
Aktualizováno 25. 2. 2017 10:57
V galerii se podívejte na nejzajímavější fotbalové přestupy v rámci čínské Super ligy v posledních třech přestupových obdobích.

Více o fotbalu čtěte ZDE

 

Právě se děje

před 44 minutami

Microsoft koupí za 19,7 miliardy dolarů firmu Nuance. Ta pomáhala vyrobit asistentku Siri pro Apple

Americký softwarový gigant Microsoft dnes potvrdil, že koupí společnost Nuance Communications, která se zabývá mimo jiné vývojem umělé inteligence a rozpoznávání řeči. Microsoft se snaží svou strategii přechodu ke cloudovým službám posílit i o odvětví zdravotnictví. Do hodnoty transakce 19,7 miliardy dolarů (430,3 miliardy korun) je zahrnut i čistý dluh.

Nuance asistovala společnosti Apple při spuštění osobního asistenta Siri a produkuje software, který se používá například v automobilovém průmyslu. Nuance i Microsoft nyní těží z rozmachu medicíny na dálku, neboť během pandemie covidu-19 se část styku s lékaři přesunula na internet. Produkty Nuance používá přes 55 procent amerických lékařů a 77 procent amerických nemocnic. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Stát zatím kompenzaci regionální dopravy nechystá, počká na stanovisko Evropské komise

Stát zatím kompenzace pro kraje za ztráty v regionální dopravě nechystá. Pro případná jednání s kraji o podpoře bude klíčový výsledek současných jednání s Evropskou komisí o kompenzacích pro železniční dopravce, pro které stát připravuje kompenzace až za 1,5 miliardy korun.

Pokud komise dotace pro dopravce schválí, bude stát jednat s kraji. To se podle ministerstva dopravy dá očekávat na konci května. Sdělil to dnes řekl mluvčí ministerstva František Jemelka. Kraje v minulých dnech oznámily, že loni na jízdném z veřejné dopravy ztratily 3,7 miliardy korun, žádají proto o pomoc stát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy