Dočkal po přestupu do Číny: Věřím, že nevypadnu z reprezentace. Těším se na konfrontaci s hvězdami

ČTK ČTK
25. 2. 2017 10:30
Bořek Dočkal má z nové exotické čínské destinace dobré pocity a věří, že nevypadne z reprezentace.
Bořek Dočkal
Bořek Dočkal | Foto: Milan Kammermayer

Čeng-čou - Fotbalista Bořek Dočkal je připraven na to, že od něj budou v jeho novém čínském působišti hodně očekávat. Věří, že přestup ze Sparty do Che-nanu Ťien-jie je dobrou volbou a že exotická destinace nezkomplikuje jeho budoucnost v reprezentaci. Na Letnou by se rád jednou vrátil.

"Dlouho jsem si nebyl zcela jistý, rozhodování nebylo vůbec jednoduché. Jsem rád, že už je vše dotažené. Těším se na novou výzvu," uvedl Dočkal v tiskové zprávě společnosti Sport Invest, která ho zastupuje.

Do Číny odletěl v úterý spolu s manželkou. Společně tak měli možnost prohlédnout si klub i téměř desetimilionové město Čeng-čou ve střední Číně, kde tým sídlí. "Cestoval jsem sem samozřejmě s řadou otazníků, v Asii jsem osobně nikdy nebyl a neuměl jsem si mnoho věcí představit. Z toho, co jsme zde s manželkou viděli, jsou naše dojmy velice pozitivní," řekl osmadvacetiletý záložník.

Do klubu přišel jako drahá posila, s 230 miliony korun jde o druhou nejvyšší částku za přestup tuzemského fotbalisty z domácí ligy do zahraničí. "Očekávání zjevně nebudou malá, ale myslím, že na tlak jsem připravený dobře. Angažmá ve Spartě mě určitě výtečně připravilo na to, jak takové situace zvládat," uvedl Dočkal.

"Na základě jednání a zpráv z druhé strany během jednání bylo znát, že jejich zájem je vytrvalý. A hned po příletu do města jsem se setkal s trenérem. Šli jsme na společnou večeři a z jeho slov bylo cítit, že je rád, že mě bude mít v týmu," dodal Dočkal.

Věří, že přestup do Číny a daleká vzdálenost nezkomplikují jeho pozici v národním týmu, v němž patří k oporám. "Vím, že panu Jarolímovi nebudu tolik na očích, nicméně věřím, že v případě konstantních výkonů budu moct zůstat součástí národního týmu. Vždy to pro mě byla největší čest," řekl.

"Samozřejmě to bude na trenérovi, zda budou mít chuť mě sledovat a jak vyhodnotí můj přínos pro tým. Osobně to jako velkou komplikaci nevnímám, i když vím, že cestování a časový posun nebudou jednoduché. Ale srazy bývají poměrně dlouhé, abych měl čas se na zápas dostatečně připravit," mínil.

Kvalita čínské ligy šla poslední dobou po příchodu drahých hvězd z Evropy nahoru. "Jsou tu hráči s velkou kvalitou a minulostí, a tak ta přímá konfrontace bude pro mě hodně zajímavá. Ta kvalita ligy mě zajímala už dříve, aniž bych věděl, že někdy přijde zájem. Pouštěl jsem si nějaké šoty ze soutěže, dvakrát jsem v minulosti nastoupil proti zdejším klubům v přípravě. Ale teprve ostrá sezona mi ukáže, jaká je pravda," řekl Dočkal.

Ve Spartě působil od srpna 2013 a byl režisérem letenské hry. "Od začátku mi nebylo jedno, jak můj případný odchod vezme Sparta a fanoušci. Sparta byla v mé kariéře zatím jednoznačně nejvíc a strašně rád jsem za ni hrál. Věřím, že se do Sparty ještě vrátím," uvedl Dočkal.

Při podpisu smlouvy měl vedle sebe manželku. "Rodina pro mě byla od začátku jedno z klíčových hledisek. Nedokážu si představit být bez rodiny ani třeba na půl roku. Pro mě je hodně důležité vidět, jak vyrůstá můj syn, abych zde měl manželku. Museli jsme to promyslet společně," řekl.

V Číně nyní zůstane. "Žena se vrací během víkendu domů, já bych se rád zapojil už do nedělního přípravného zápasu. Času do startu ligy moc nezbývá a chci být novému klubu k dispozici od prvních minut. Už brzy nás čekají první dva zápasy, po kterých je na programu reprezentační pauza. Pokud budu nominován, odcestuji do Prahy a při zpáteční cestě sem už pojedeme celá rodina. Do té doby tu musím připravit bydlení," plánoval.

V Číně bude hrát v dresu s číslem osm. "Osmička je v čínském prostředí šťastným číslem, standardně ji dostávají klíčoví hráči jednotlivých klubů," podotkl Dočkalův agent Viktor Kolář.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Útočník s nožem na jihovýchodě Francie zabil dva lidi, dalších sedm zranil

Dva lidi dnes zabil útočník s nožem na jihovýchodě Francie. Dalších sedm osob je zraněno, z toho nejméně jedna je ve vážném stavu. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. Podezřelým z útoku je 33letý muž, který by zadržen. Motiv jeho činu je zatím neznámý.

Útočník podle zdrojů zaútočil dnes ráno ve městě Romans-sur-Isère v jednom z místních obchodů a před ním, kde stáli ve frontě zákazníci.

Podle místních médií je zadržený súdánský občan, který žádal ve Francii o azyl. Policie ho zadržela na místě. Případ zkoumá také francouzské zastupitelství pro boj s terorismem, podle některých zdrojů muž údajně při útoku křičel Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký).

Zdroj: ČTK
Další zprávy