Nemáme výkony na titul. Náskok Plzně neřeším, více mě zajímá pohár, překvapil Trpišovský

František Typovský František Typovský
13. 4. 2018 21:41
Trenér Slavie Jindřich Trpišovský byl rád, že jeho tým dokázal vybojovat cennou výhru nad Karvinou. Ví ale, že výsledky sešívaných jsou daleko lepší než hra, kterou celek z Edenu předvádí.
Jindřich Trpišovský
Jindřich Trpišovský | Foto: Milan Kammermayer

Jak hodnotíte dnešní utkání?

Nevstoupili jsme do něj dobře, vázla nám kombinace. Karviná navíc dobře presovala, nemohli jsme se dostat do šancí. Pak jsme dostali hloupý gól po propadlém míči. Celkově byl první poločas velmi nervózní. Ve druhé půli jsme to strhli na svou stranu, hráli jsme daleko lépe. Vytvářeli jsme si spoustu šancí, bohužel sami jsme si z toho udělali nervák dalším hloupým gólem. Jsme rádi, že jsme to nakonec ukopali a potvrdili body z venku. Ale ty inkasované góly nás trápí.

Byl dnes Miroslav Stoch rozdílovým hráčem?

Stoch nás dostal do hry v době, kdy nám v zápase bylo nejhůř. Vyhovoval mu i terén, bylo mokro, navíc Karviná hraje technicky. Miňo (Stoch) byl hodně vidět, hrál výborně. Byl dneska jednoznačně rozdílovým hráčem. Dal krásné góly. Naším přáním je, aby byl komplexním hráčem, ale zase ho nechci úplně přechválit.

Budete v neděli fandit Spartě v Plzni?

Budeme fandit hlavně sobě v poháru, to nás teď zajímá nejvíc. My musíme nejprve zvládnout své zápasy. Plně se budeme připravovat na Boleslav v úterý. Byla by chyba sledovat Spartu a Plzeň. Děláme příliš mnoho herních chyb, musíme zlepšit efektivitu.

Snížili jste ztrátu na Plzeň na čtyři body. Vážně vás nedělní zápas nezajímá?

Jsme druzí v jarní tabulce, to mě zajímá. Nedívám se na to, o kolik bodů jsme za Plzní. Ona má navíc ještě zápas k dobru. Momentálně jsme ve fázi, kdy jsme schopní vyhrát i prohrát s každým. Naše výkony nejsou takové, abychom mohli pošilhávat po titulu. Ten je šest kol před koncem velmi daleko.

Vaše hra stále není optimální. Čím si to vysvětlujete?

Limitují nás karty a zranění. Škoda šel do zápasu se sebezapřením a nedohrál, chybí nám Van Buren, Mešanovič, Zmrhal…Ještě že se dneska probral Miňo Stoch. Ale souhlasím, že naše výsledky jsou lepší než hra. Od nich se musíme odpíchnout a postupně zlepšovat hru.

Co se stalo Milanu Škodovi?

Má ze zápasu z Brna problém se zadním stehenním svalem. Tady ale dostal kolenem do zad, klasického koňara. Má zablokovaná záda, bolest mu vystřeluje do celého těla a nemůže se narovnat. Ta naše marodka je velká, hraje všechno, co je zdravé. Doufám ale, že Škoda bude v pořádku, budeme ho potřebovat. Nerozumím, proč se ta zranění dějí.

před 16 minutami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Mladí lidé v Česku se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach, ukazuje průzkum

Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.