Trpišovský zlomil Brno střídáním. Tecl má faktor X, dokáže strhnout tým, jásal trenér Slavie

Marek Janoš Marek Janoš
7. 4. 2018 16:37
Slavia vybojovala v Brně hubenou výhru. V 71. minutě vstřelil vítězný gól ze standardní situace střídající Stanislav Tecl.
Stanislav Tecl slaví branku Slavie.
Stanislav Tecl slaví branku Slavie. | Foto: Milan Kammermayer

Brno - Téměř hodinu hry chodil trenér Slavie Jindřich Trpišovský nervózně podél hřiště. Byl zadumaný, ruce zkřížené na prsou, kšilt jeho typické pokrývky hlavy směřoval většinu času k zemi. Jeho tým nedokázal soupeře zatlačit, Zbrojovka sama hrozila. Pak Trpišovský křikl k náhradníkům: "Stando, pojď střídat!"

Jeho rozhodnutí se ukázalo jako klíčové, Stanislav Tecl po šestnácti minutách na hřišti vstřelil rozhodující branku.

Slavia měla v úvodním poločase i první minuty po pauze problém s rozehrávkou. Brno bylo agresivní, rychle dostupovalo míč a středoví hráči Slavie Hušbauer, Souček a Hromada nedokázali doručovat spoluhráčům přihrávky jako obvykle.

Zdálo se, že Brno může Pražany porazit jejich vlastní zbraní - totálním fotbalem. Střídáním Tecla se ale obraz hry změnil. "Museli jsme reagovat, protože Brno hrálo hodně vysoko s obranou a tím pádem rychle dostupovalo naše záložníky. Potřebovali jsme víc prostoru ve středu hřiště," popisoval Jindřich Trpišovský.

Střídáním Tecla svého cíle dosáhl. "Rozhýbal obranu a vytvořil tak více prostoru ve středu hřiště. Přinesl i další pozitiva. Je strašně silný v šestnáctce, běhavý, bojovný," chválil útočníka Trpišovský.

V 71. minutě Tecl korunoval svůj výkon gólem po standardní situaci. "Byl jedním z klíčových hráčů k vítězství. Hodně nám pomohl svým příchodem na hřiště. Standa Tecl v sobě má X faktor. Dokáže vybudit mužstvo na hřišti," pokračoval ve chvále slávistický trenér.

"Bylo to bojovné utkání, nic moc fotbalového. O to naše vítězství cennější," těšilo samotného střelce branky. "Bod by pro nás byl málo, dovolili jsme soupeřům za námi se na nás dotáhnout," dodal Tecl.

Brno několikrát zahrozilo, ale branku vstřelit nedokázalo. Šance Pavlíka ani Michala Škody v prvním poločase brankou neskončili, stejně jako možnost Bazeljuka deset minut před koncem po zaváhání brankáře Koláře.

"Moc šancí nebylo. Důležité je, že jsme nedostali gól. Jsme schopní v každém zápase skórovat, ale je důležité neinkasovat. Soustředili jsme se na to, abychom hráli dobře do obrany a nedělali chyby," popsal Tecl. Podle něj bylo důležité, že Slavia po třech zápasech v řadě neinkasovala jako první.

Tecl proti Brnu zaznamenal 50. ligovou branku. "O tom jsem ani nevěděl. Ale babička určitě ano, sbírá moje úspěchy," smál se střelec vítězné branky. Slavia zůstane i sedm kol před koncem druhá. Naopak Brno se dostává do problémů. Ze dvou domácích utkání v řadě vytěžilo bod a čeká ho důležitý duel na Slovácku.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy