Trápící se Slavii spasil v Brně hlavičkující Tecl, Sparta zlomila prokletí druhé půle

Aktualizováno 7. 4. 2018 16:51
Slavia vyhrála v Brně trefou Stanislava Tecla 0:1, Sparta vyhrála poprvé od února, když doma smetla Duklu 3:0.
Sparta se raduje po pěti remízách z teprve druhé jarní výhry
Sparta se raduje po pěti remízách z teprve druhé jarní výhry | Foto: Milan Kammermayer

Brno - Fotbalisté Slavie zvítězili ve 23. ligovém kole nad domácí Zbrojovkou 1:0, když jediný gól vstřelil v 71. minutě hlavou střídající Stanislav Tecl. Naplno bodovala také pražská Sparta, která doma smetla Duklu Praha 3:0. Dvě branky vstřelil Josef Šural, jednou se prosadil Srdjan Plavšič.

Slavia se v Brně trápila

Do sestavy Brna se vrátil po doléčení zranění Polák a obranu Slavie posílil uzdravený Ngadeu. Úvodní poločas mnoho střeleckých šancí nenabídl. Už ve 2. minutě na centr Sobola nedosáhl Michal Škoda a na druhé straně měl o sedm minut později podobnou možnost Zikl. Pražané se snažili o nakopávané míče do trestného území soupeře. Jejich pokusy ale končily buď v ofsajdové pasti nebo je stačili domácí zadáci odvrátit.

Podobně na tom byla i Zbrojovka, která zahrozila po půlhodině hry, kdy po Juharově centru Acostova hlavička mířila nad branku. Před koncem poločasu vynikli dvakrát zadáci Slavie, kteří střely Michala Škody a následně po rohovém kopu Poláka odvrátili mimo branku.

Po změně stran Brňané zvýšili aktivitu, navzdory územní převaze se ale do koncovky nedostali. Slavia spoléhala na rychlé protiútoky. V 60. minutě se před trestným územím srazil s Milanem Škodou domácí stoper Pavlík, který se při obranném zákroku zranil a hrací plochu opustil na nosítkách.

V závěrečné půlhodině po příchodu útočníka Tecla převzala Slavia režii zápasu. V 65. minutě Stochovu dělovku ještě stačil brankář Melichárek vytáhnout nad břevno, ale v 71. minutě po Hušbauerově rohovém kopu už Tecl hlavičkou ke vzdálenější tyči otevřel skóre utkání.

"Neměl jsem při vstřeleném gólu osobního strážce, ale také mi soupeř nedal hodně prostoru. Hušbauer roh však velmi přesně rozehrál. Důležité bylo, že jsme v prvním poločase nedostali gól," uvedl střelec vítězné branky Tecl.

V závěru zápasu se ještě snažili Brňané o vyrovnání. "Prohrát jsme si nezasloužili. Bohužel se nám nyní nedaří střílet góly. Jsme zklamaní, i když herně vypadají naše výkony dobře. Už musíme tuto sérii otočit," věří středopolař Brna Martin Juhar.

"Brno hraje hodně disciplinovaně a terén, jako nyní všude v Česku, byl složitý. Takže fotbal moc koukatelný nebyl. Spíše se na obou stranách válčilo se spoustou odražených míčů a standardními situacemi. My jsme byli z jedné šťastnější," přiznal trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

"Věděli jsme, že se Slavia dlouhodobě prosazuje hlavně ze standardních situací, na které má dostatek vysokých hráčů. Z jedné z nich jsme také dostali branku. S výkonem i hrou, kdy jsme měli častěji míč v držení než Slavia, jsem spokojen. Mohu našemu týmu pouze vyčíst, že nedáváme góly. Nyní bude důležité, abychom nepolevili a pokračovali ve výkonech z předcházejících zápasů," řekl trenér Brna Roman Pivarník.

Na Letné rozhodla úvodní čtvrthodina

Fotbalisté Sparty s Duklou po sérii pěti jarních remíz konečně naplno bodovali. Letenští se na čtvrtý pokus dočkali premiérové výhry pod trenérem Pavlem Hapalem, kterému vyšel jubilejní 100. zápas v české nejvyšší soutěži. Malé pražské derby v úvodní čtvrthodině gólově otevřeli Josef Šural a Srdjan Plavšič, v 80. minutě skóroval opět Šural. Sparta z šestého místa dál ztrácí šest bodů na druhou Slavii.

"My jsme v těch minulých utkáních nebyli daleko od vítězství, jenom jsme to akorát nedokázali urvat. Dneska jsme to urvali a já věřím, že mužstvo se nastartuje a dokáže udělat nějakou sérii vítězství," řekl na tiskové konferenci Hapal.

Sparťané začali výborně a už ve třetí minutě otevřeli skóre. Plavšič na levé straně obešel Kušníra a nacentroval na Šurala, který dostal hodně času i prostoru k přesné hlavičce.

Domácí z velké převahy ve 14. minutě zvýšili na 2:0. Plavšič si opět pohrál s bekem Kušnírem a střelou k tyči překonal Radu. Srbský záložník oslavil premiérovou soutěžní trefu za Spartu efektním saltem.

"Byl to můj nejlepší zápas ve Spartě. Jsem šťastný, že jsem měl gól a asistenci a konečně jsme vyhráli. Když jsem začínal s fotbalem, takové oslavy gólů jsem dělal vždycky," uvedl Plavšič.

I ve zbytku prvního poločasu Sparta kontrolovala hru a mohla přidat další góly. Rada vyrazil pokus Kangy a gabonský záložník později z dálky těsně minul. Dukla hrozila prakticky jen ze standardních situací, po jednom rohu volný Podaný hlavičkoval mimo.

"Vstup do utkání jsme měli velice dobrý, nejen, že jsme dali dva góly, ale dobře jsme se pohybovali a byli silní na míči," konstatoval Hapal.

Hosté však mohli hned na začátku druhé půle snížit, Douděra si naběhl na dlouhý míč za obranu a nečekaným obloučkem těsně minul branku. "Dát v této fázi gól na 2:1, opravdu bychom byli blízko tomu, abychom výsledek zvládli lépe," podotkl kouč Dukly Jaroslav Hynek.

Sparta ve čtyřech z předchozích pěti kol neudržela vedení a také dnes po změně stran dlouho působila hodně nervózně. "Měli jsme znovu druhou půli takovou hluchou pasáž, ale měli jsme i dost situací, kdy jsme zápas mohli rozhodnout dřív," upozornil Hapal.

Dukla se dostávala čím dál tím víc do hry i do šancí, které však nevyužila. Po hodině hry Holík pohotovou ranou těsně minul horní růžek a jeho další střelu chytil brankář Nita. Domácí se vzpamatovali až v závěrečné čtvrthodině, ale střídající Ben Chaim nadějný brejk zkazil špatným zpracováním.

Až v 80. minutě se Sparta uklidnila třetí brankou. Stanciův roh Kulhánek prodloužil hlavou k Šuralovi a ten zblízka nezaváhal. Nejlepší domácí střelec si polepšil na osm ligových zásahů v sezoně. "Dařilo se nám hrát aktivně 30 minut druhého poločasu, ale třetí branka nás ve finále položila a bylo to obrovsky složité," přiznal Hynek.

Sparta doma porazila Duklu pošesté za sebou a na Letné od dejvického soupeře ani v osmém zápase samostatné ligy nedostala gól. "Hráči to oddřeli celých 90 minut a prali se i s tou nepřízní druhých poločasů, kterou asi měli v hlavách," řekl Hapal.

23. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 71. Tecl. Rozhodčí: Proske - Kotík, Dresler. ŽK: Lutonský, Juhar, Michal Škoda - Ngadeu, Sobol, Frydrych. Diváci: 5546.

Brno: Melichárek - Vraštil, Pavlík (63, Sukup), Kryštůfek, Lutonský - Acosta, Polák, Sedlák, Juhar - Michal Škoda (89. Růsek) - Zikl (72. Bazeljuk). Trenér: Pivarník.

Slavia: Kolář - Frydrych, Jugas, Ngadeu, Sobol - Souček - Stoch (83. Necid), Hušbauer, Hromada (55. Tecl), Bořil - Milan Škoda (81. Danny). Trenér: Trpišovský.

Sparta Praha - Dukla Praha 3:0 (2:0)

Branky: 3. a 80. Šural, 14. Plavšič. Rozhodčí: Julínek - Pelikán, Koval. ŽK: Kulhánek - Holík, Bilovský, Miloševič. Diváci: 11.123.

Sestavy:

Sparta: Nita - Zahustel, Hovorka, Štetina, Vatajelu - Stanciu (82. Sáček), Kulhánek, Kanga, Plavšič - V. Kadlec (46. Ben Chaim), Šural (85. Lafata). Trenér: Hapal.

Dukla: Rada - Kušnír, Ostojič, Bezpalec, Miloševič - Bilovský - Holík (82. Doumbia), Brandner, Douděra, Podaný - Schranz (78. Djuranovič). Trenér: Hynek.