Sudí Rejžek je podezřelý, že si nechal slíbit úplatek od Berbra a ovlivnil dva zápasy

Sport ČTK Sport, ČTK
21. 1. 2021 20:23
Etická komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) podezřívá rozhodčího Pavla Rejžka, že ovlivnil dvě ligová utkání a nechal si slíbit úplatek od bývalého místopředsedy svazu Romana Berbra.
Pavel Rejžek
Pavel Rejžek | Foto: Milan Kammermayer

Kromě Rejžka dnes zahájila disciplinární řízení i s dalšími pěti podezřelými v Berbrově kauze. Vyplývá to z informací na úřední desce FAČR.

Rejžek je podezřelý z toho, že z pozice hlavního sudího ovlivnil ligová utkání mezi Opavou a Zlínem v srpnu 2019 a Plzně s Jabloncem v září minulého roku.

"V žádném případě. Mám čisté svědomí a za tím si stojím," uvedl Rejžek v rozhovoru pro Aktuálně.cz na přímou otázku, zda ovlivnil utkání Opava - Zlín.

Před inkriminovaným duelem mu Berbr podle policejních odposlechů volal a instruoval ho, že "Slezsko je úhlavní nepřítel". Zlín utkání skutečně vyhrál 3:0, Rejžek vyloučil Opavě klíčového hráče Zavadila a zápas ukončil předčasně, protože hrozilo, že na hřiště vtrhnou nespokojení domácí fanoušci.

V souvislosti s utkáním v Plzni si podle etické komise nechal od Berbra "slíbit úplatek v podobě nominace na mezinárodní listinu rozhodčích FIFA". 

Plzeň po kontroverzním výkonu rozhodčího vyhrála 3:2 a Rejžek byl po pouhých devíti odřízených zápasech v české nejvyšší soutěži skutečně zařazen na listinu FIFA.

"Nikdy jsme se nijak blíže neznali a neznáme, pro mě to byla vždy osoba nadřízená v rámci Fotbalové asociace České republiky," tvrdil Rejžek pro Aktuálně.cz o svém vztahu k Berbrovi. "Prostě jsem s ním do určité míry mluvit musel. Jednoduše proto, aby mi dal pokoj. Já jsem se jím určitě ovlivňovat nenechal," uvedl Rejžek.

Rejžek nebyl delegován na první jarní kolo aktuální ligové sezony stejně jako Petr Ardeleanu či Pavel Královec. S nimi ale etická komise disciplinární řízení nezahájila.

Ostatních pět podezřelých má souvislost s utkáními Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí ligy do druhé. Zdeněk Mudra a Vladimír Pastýřek měli jako asistenti sudího ovlivnit v květnu 2019 utkání ČFL mezi Vltavínem a Vyšehradem.

Patrika Filípka zase etická komise podezřívá z toho, že jako sekretář komise rozhodčích FAČR ovlivnil na pokyny tehdejšího sportovního ředitele Vyšehradu Romana Rogoze delegaci rozhodčích na přípravné utkání jeho týmu s Motorletem v únoru 2020.

Stejného prohřešku se měl z pozice člena komise rozhodčích řídící komise pro Čechy dopustit i Václav Kohout v utkáních Vyšehradu v ČFL proti Živanicím a Litoměřicku v červnu 2019, přestože k tomu nebyl oprávněn.

Jan Hořejší je zase podezřelý z toho, že z pozice vedoucího sekretáře řídící komise pro Čechy v červnu 2019 předal úplatek nejméně 100.000 korun od Rogoze pro rozhodčího Roberta Hájka kvůli ovlivnění zápasu ČFL mezi Živanicemi a Vyšehradem.

Etická komise se chováním podezřelých bude zabývat na zasedání 23. února. Do 16. února pak musí podezřelí předložit vyjádření k dané věci.

Fotbalová asociace ČR nezískala status poškozené strany v probíhajícím trestním řízení v kauze údajné korupce a ovlivňovaní výsledků zápasů. FAČR tím pádem nemůže nahlížet do spisu, což podle jejího vedení zkomplikuje rozhodování etické komise či komise rozhodčích.

Kauzu údajného ovlivňování utkání prostřednictvím rozhodčích rozpoutal v polovině října policejní zásah na několika místech v zemi včetně pražského sídla FAČR. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Podle vyšetřovatelů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Berbr a skupina lidí kolem něj také zpronevěřili 850 tisíc korun z plzeňského krajského svazu.

Kontroverzní funkcionář, který měl podle médií velký vliv na české rozhodčí, už kvůli kauze opustil všechny posty ve fotbale. Z 20 obviněných v kauze jsou už všichni na svobodě. Minulý týden byl z vazební věznice propuštěn Berbr.

 

Právě se děje

Další zprávy