Sudí Orel v zápase na Letné výrazně chyboval, dvě kola si nezapíská

ČTK ČTK
26. 7. 2021 17:13
Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR pozastavila sudímu Pavlu Orlovi delegaci na dvě utkání za chyby v sobotním zápase úvodního ligového kola mezi Spartou a Olomoucí.
Rozhodčí Pavel Orel.
Rozhodčí Pavel Orel. | Foto: Milan Kammermayer

V osmé minutě měl vyloučit obránce Pražanů Lukáše Štetinu, v závěru první půle pak záložníka Sigmy Jakuba Matouška. Na jedno utkání mají omezenou delegaci videorozhodčí (VAR) Jiří Adam a jeho asistent Jakub Hrabovský. Další sudí v úvodu ligové sezony odvedli podle šéfa komise Radka Příhody dobré výkony.

Orel v osmé minutě za stavu 0:1 udělil Štetinovi za faul na unikajícího Matouška žlutou kartu a VAR nezasáhl. "My jsme se na komisi po zhlédnutí záběrů shodli, že to měla být červená karta a VAR měl intervenovat," řekl v pondělí Příhoda novinářům.

Druhé chyby se Orel dopustil v závěru první půle. Sparťanský útočník Adam Hložek šel do skluzu a Matoušek mu dupl na nohu. Zákrok se obešel bez jakéhokoliv napomenutí a hrálo se dál. "Z našeho pohledu to měla být červená karta, tady jsme se shodli. Hráč zodpovídá za to, kam šlape," uvedl Příhoda.

V dalších dvou sporných situacích podle komise Orel nechyboval. Po deseti minutách hry za stavu 0:1 správně nařídil penaltu za faul olomouckého Ondřeje Zmrzlého na Caspera Höjera a v závěru pak podle pravidel udělil hostujícímu Janu Sedlákovi za ostrý zákrok na domácího Adama Karabce pouze žlutou kartu.

"Co se týče pokutového kopu, jsou tam dva přestupky - jeden venku, jeden vevnitř pokutového území. Dejme tomu současně, nebo v půl vteřině. My jsme akceptovali výrok rozhodčího na hrací ploše a souhlasíme s penaltou, byť je to situace, která se nestává tak často," uvedl Příhoda.

Připustil, že utkání, které Sparta vyhrála 3:2, nebylo pro Orla jednoduché. "Je tam mnoho situací, které nejsou jednoznačné. Když to shrnu, dvakrát jsme podpořili rozhodnutí a dvakrát jsme udělali v komisi jiné rozhodnutí. Na sporné situace je to jak pro Olomouc, tak pro Spartu 1:1," uvedl Příhoda.

"K trestům jsme sáhli, ale tím nechci říct, že bychom Pavla Orla hodili přes palubu. To vůbec ne. Jsme si vědomi, že tam bylo tolik nejednoznačných situací, že naši důvěru má stále. Nicméně si dvě kola odpočine. K tomu přidáme jedno kolo pro VAR a AVAR (asistent videorozhodčího). Za dvě kola bude nasazen na těžké utkání a jedeme dál," dodal Příhoda, který nedávno převzal vedení komise.

Asistent videorozhodčího Hrabovský podle komise chyboval v tom, že neupozornil na šlápnutí Matouška na Hložka. Jeho kolega u videa Adam v tu chvíli přezkoumával předchozí souboj ve vápně a potenciální pokutový kop.

"VAR rychle zpětně vyhodnocuje tu situaci a AVAR má sledovat utkání dál. A má upozornit, pokud by se něco dalšího stalo. Je to o tom, aby si rozhodčí uvědomili, že je AVAR důležitý. Je to nějaké ponaučení," vysvětlil Příhoda, který po nástupu do funkce už dopředu avizoval, že v rámci snahy o zvýšení důvěryhodnosti komise budou s kolegy zveřejňovat případné tresty pro sudí.

S výkony rozhodčích v úvodním kole první a druhé ligy byl celkově spokojen. "Měli jsme v profesionálních soutěžích 16 utkání a bavíme se o jednom utkání (Sparta - Olomouc), které bylo složitější. Ve zbytku utkání podali rozhodčí dobré výkony. Splnilo to naše očekávání," řekl Příhoda.

"Byly tam dobré zásahy VARu, v Liberci dal rozhodčí Machálek rovnou červenou kartu. Vzal zodpovědnost na sebe, nečekal na VAR, bylo to rychlé, jasné. Takhle si to představujeme. I rozhodčí Klíma jako nováček předvedl dobrý výkon v Českých Budějovicích," dodal bývalý ligový sudí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy