Sparta dostala nejrychlejší branku po téměř 50 letech, duel s Olomoucí ale otočila

24. 7. 2021 21:05
Fotbalisté Sparty v úvodním ligovém kole po obratu porazili doma Olomouc 3:2. Sigmu poslal do vedení ve třetí minutě Kryštof Daněk, ve 12. minutě srovnal z penalty David Moberg Karlsson. Obrat dokonal v 64. minutě Ladislav Krejčí mladší, poté si vlastní gól vstřelil hostující kapitán Roman Hubník. Konečné skóre stanovil v nastavení střídající Pablo González.
Ladislav Krejčí vstřelil druhý gól Sparty
Ladislav Krejčí vstřelil druhý gól Sparty | Foto: ČTK

Pražané na Letné pod trenérem Pavlem Vrbou vyhráli v nejvyšší soutěži i devátý duel a ideálně se naladili na středeční domácí odvetu 2. předkola Ligy mistrů s Rapidem Vídeň. V něm budou dotahovat ztrátu 1:2 z prvního zápasu.

Obnovenou soutěžní premiéru na lavičce Hanáků si odbyl kouč Václav Jílek, jenž v minulosti vedl i Letenské.

Sparta v úterním utkání ve Vídni skórovala po 140 vteřinách hry, proti Olomouci však po téměř stejné době inkasovala. Sigma zužitkovala rychlý protiútok. Gólman Macík dlouhým výhozem našel Hálu a ten vyslal za domácí obranu osmnáctiletého Daňka, který prostřelil vyběhnutého Nitu.

Byl to nejrychlejší první gól v novém ligovém ročníku po 49 letech, rychleji v úvodním duelu Letenští inkasovali naposledy v sezoně 1972/73 v Hradci Králové.

V 10. minutě Zmrzlý na hranici vápna zastavil nedovoleně domácího obránce Höjera a sudí Orel nařídil pokutový kop. Místo tradičního exekutora stopera Hancka, kterého Sparta kvůli drobnému zranění pošetřila před Rapidem, se penalty ujal Karlsson.

Švédský krajní záložník se nemýlil a navázal na dva úspěšně proměněné pokutové kopy z únorového vítězného ligového duelu na hřišti Sigmy (3:2), v němž si Vrba připsal soutěžní debut ve Spartě.

Letenští si do konce úvodního dějství vytvořili tři příležitosti na obrat, ale ani jednu nevyužili. Hložek, který v neděli oslaví 19. narozeniny, hlavičkoval nad, Sáček v šestnáctce vystřelil jen do Macíka a olomoucký brankář v nastavení vytáhl Peškovu ránu do horního růžku.

Po změně stran dvakrát vychytal domácího kapitána Dočkala. V 64. minutě se sparťané už radovali. Dočkal nacentroval do vápna, Látal neuhlídal Krejčího mladšího a ten prostřelil Macíka.

V 78. minutě přidali Pražané pojistku, když si přihrávku střídajícího Ladislava Krejčího staršího před branku srazil do vlastní sítě Hubník. V závěru se Macík vyznamenal při hlavičce Krejčího mladšího.

V závěrečném nastavení snížil hlavou španělský záložník González, jehož trefu uznal až videorozhodčí.

Letenští neprohráli v nejvyšší soutěži podesáté za sebou a pošesté v řadě v ní zvítězili. Olomouc zdolali v lize potřetí po sobě a vždy jí vstřelili po třech brankách. Doma v lize Sigmě od září 2012 nepodlehli posedmé za sebou.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 3:2 (1:1)

Branky: 12. Karlsson z pen., 64. Ladislav Krejčí II, 78. vlastní Hubník - 3. Daněk, 90.+4 González. Rozhodčí: Orel - Paták, Podaný - Adam (video). ŽK: Štetina, Karlsson, Wiesner, Pavelka, Nita - Sedlák, Vaněček. Diváci: 7235 (omezený počet).

Sparta: Nita - Wiesner, Štetina, Ladislav Krejčí II, Höjer - Karlsson (74. Ladislav Krejčí I), Pavelka, Dočkal (82. Karabec), Sáček (74. Souček), Pešek (90.+4 Panák) - Hložek (82. Juliš). Trenér: Vrba.

Olomouc: Macík - Látal (68. Poulolo), Hubník, Beneš, Zmrzlý (81. Šíp) - Sedlák, Breite - Matoušek (68. Vaněček), Daněk (55. González), Hála (55. Zahradníček) - Růsek. Trenér: Jílek.