Zahraniční ligy: Manchester City otočil proti West Hamu, šest gólů v milánském derby

Aktualizováno 16. 9. 2023 23:36
Fotbalisté Manchesteru City v anglické lize otočili utkání na hřišti West Hamu a po výhře 3:1 zůstali i po 5. kole stoprocentní. Manchester United doma podlehl Brightonu 1:3 a poprvé v historii Premier League prohrál tři z úvodních pěti zápasů. Tottenham dvěma brankami v nastavení obrátil skóre proti Sheffieldu United.
Vladimír Coufal a Joško Gvardiol v zápase West Hamu proti Manchesteru City.
Vladimír Coufal a Joško Gvardiol v zápase West Hamu proti Manchesteru City. | Foto: Reuters

Premier League

V zápase dvou dosud neporažených týmů mezi West Hamem a City mohli jít do vedení hosté z Manchesteru už v 7. minutě, ale Tomáš Souček vykopl míč z brankové čáry a následné předvedl dobrý zákrok brankář Areola. Místo toho skórovali domácí "Kladiváři". Ve 36. minutě našel Coufal milimetrovým centrem ve vápně Warda-Prowse, jenž v pádu hlavou zavěsil.

Za "Citizens" srovnal téměř okamžitě po změně stran Doku. Jednadvacetiletý křídelník, který do Manchesteru přestoupil v létě z Rennes, se v dresu svého nového zaměstnavatele trefil poprvé. V 76. minutě využil Silva nedůrazu v obraně domácích a poslal City do vedení. Čtyři minuty před koncem pojistil vítězství úřadujících mistrů Haaland. Souček a Coufal byli vystřídáni v 87. minutě.

Manchester United si připsal třetí porážku v ligové sezoně, což se mu v pěti úvodních duelech stalo naposledy v ročníku 1989/90, v němž nakonec obsadil třinácté místo. I přes dominantní úvod United domácí prohrávali od 21. minuty, kdy se proti nim trefil jejich někdejší hráč a odchovanec Welbeck. "Rudí ďáblové" ještě před přestávkou srovnali, ale videorozhodčí Höjlundův gól neuznal, jelikož předtím míč opustil hrací plochu.

Brighton v druhém dějství přidal dva krásné góly, nejprve se trefil Gross a následně Joao Pedro. Střídající Tunisan Madžbrí sice 18 minut před koncem svým prvním gólem v Premier League snížil na 1:3, ale "Racci" vedení snadno udrželi a posunuli se na čtvrté místo v tabulce s 12 body z pěti zápasů. United klesli na 12. místo.

Tottenham dvěma góly v nastaveném čase předvedl nevšední obrat, porazil Sheffield United 2:1 a udržel si ligovou neporazitelnost. V osmé z dvanácti nastavených minut ukončil své čekání na gól střídající Richarlison a srovnal. O dvě minuty později pak připravil vítězný gól pro Dejana Kulusevského. V prvním poločase se prosadil za hosty Hamer. Čtvrtá výhra v řadě znamená pro Spurs nejlepší start do ligového ročníku od sezony 1965/66.

Tottenham má na druhém místě tabulky dvoubodový odstup na City stejně jako třetí Liverpool, jenž otočil zápas na hřišti Wolverhamptonu a zvítězil 3:1. U všech tří branek hostů asistoval Muhammad Salah.

Domácí v prvním poločase proti nezvykle nevýraznému Liverpoolu dominovali a Hwang Hi-čchan je poslal do vedení už v sedmé minutě. Wolves pak nevyužili řadu dalších šancí. To je mrzelo ve druhém poločase, jelikož v 55. minutě nejprve srovnal Gakpo a pět minut před koncem dokonal obrat Robertson. Skotský reprezentant nastoupil do svého 200. zápasu v dresu Liverpoolu a trenér Klopp mu svěřil proti Wolverhamptonu kapitánskou pásku. Pojišťující třetí branku přidal v nastavení střídající Elliott.

Salah dosáhl třemi přihrávkami na metu 200 ligových gólů a asistencí v dresu Liverpoolu. Tuto hranici se mu podařilo pokořit v 223 utkáních, rychleji to před ním dokázal v jenom klubu pouze Thierry Henry v dresu Arsenalu (206 zápasů).

Newcastle si po třech prohrách připsal druhé vítězství v řadě, doma porazil Brentford 1:0 díky Wilsonově penaltě z 63. minuty. "Straky" v úterý čeká první utkání ve skupině Ligy mistrů od ročníku 2002/03, v Miláně nastoupí proti AC.

Anglická fotbalová liga - 5. kolo:

Wolverhampton - Liverpool 1:3 (7. Hwang Hi-čchan - 55. Gakpo, 85. Robertson, 90.+1 Elliott), Aston Villa - Crystal Palace 3:1 (88. Durán, 90.+8 Douglas Luiz, 90.+11 Bailey - 48. Edouard), Fulham - Luton 1:0 (65. Carlos Vinícius), Manchester United - Brighton 1:3 (73. Madžbrí - 21. Welbeck, 53. Gross, 71. Joao Pedro), Tottenham - Sheffield United 2:1 (90.+8 Richarlison, 90.+10 Kulusevski - 74. Hamer), West Ham - Manchester City 1:3 (36. Ward-Prowse - 46. Doku, 76. Silva, 86. Haaland), Newcastle - Brentford 1:0 (63. Wilson z pen.).

Bundesliga

Dortmund v německé fotbalové lize otočil vývoj utkání a na hřišti Freiburgu zvítězil 4:2. Dvěma brankami k tomu přispěl střední obránce Mats Hummels.

Guirassy třemi brankami zařídil Stuttgartu venkovní výhru 3:1 na hřišti Mohuče a stal se prvním hráčem v historii VfB, kterému se podařilo vstřelit šest a více gólů v prvních čtyřech ligových kolech. S osmi brankami ze čtyř zápasů se osamostatnil na čele tabulky střelců.

Guinejský reprezentant má třígólový náskok na druhého Winda z Wolfsburgu, jenž dnes otevřel skóre v 12. minutě zápasu proti Unionu Berlín. Berlíňané sice ve 28. minutě srovnali zásluhou Gosense, ale remízový stav platil pouze dvě minuty, když vedení vrátil na stranu Wolfsburgu druhý dánský reprezentant v jeho sestavě Maehle.

Alex Král odehrál v dresu hostí celé utkání, naopak Václav Černý za vítěze poprvé od letního přestupu z Enschede strávil 90 minut na lavičce náhradníků.

Německá fotbalová liga - 4. kolo:

Freiburg - Dortmund 2:4 (45.+3 Höler, 45.+7 Höfler - 11. a 88. Hummels, 60. Malen, 90.+2 Reus), Kolín nad Rýnem - Hoffenheim 1:3 (61. Selke - 1. Kramarič, 28. Grillitsch, 52. Beier), Lipsko - Augsburg 3:0 (7. Simons, 12. Openda, 27. Raum), Mohuč - Stuttgart 1:3 (70. Barreiro - 56., 85. a 90.+7 Guirassy), Wolfsburg - Union Berlín 2:1 (12. Wind, 31. Maehle - 28. Gosens), Bochum - Eintracht Frankfurt 1:1 (74. Stöger z pen.- 57. Dina Ebimbe).

Serie A

Milánské derby ve čtvrtém kole italské ligy ovládli fotbalisté Interu, rivaly z AC porazili vysoko 5:1. Dvě branky vstřelil Henrich Mchitarjan. Inter je s 12 body v čele tabulky, na druhý Juventus má náskok dvou bodů, na třetí AC tří. Juventus doma porazil Lazio Řím 3:1. Mistrovská Neapol dotáhla na hřišti FC Janov dvougólové manko a remizovala s ligovým nováčkem 2:2.

Čtyřiatřicetiletý arménský reprezentant Mchitarjan poslal Inter do vedení už v páté minutě, když využil nedůrazu v obraně "Rossoneri" a Dimarcův střílený centr usměrnil za záda brankáře Maignana. Sedm minut před koncem prvního dějství vyslal tvrdou střelu do pravého horního rohu Thuram a zvýšil na 2:0. Francouzský útočník po letním příchodu z Mönchengladbachu ve čtvrtém ligovém utkání ke dvěma asistencím přidal i druhý gól.

Hráči AC sice po dvanácti minutách druhého poločasu snížili po střele Leaa, ale skóre opět změnil Mchirarjan. Jedenáct minut před koncem zvýšil z penalty bývalý hráč AC Calhanoglu a v nastavení po Mchitarjanově přihrávce se ještě prosadil střídající Frattesi. "Nerazzuri" vstřelili v derby pět branek poprvé od 24. března 1974.

Výhru Juventusu nad Laziem zařídil Vlahovič, jenž se trefil dvakrát. Poprvé po deseti minutách a ještě do poločasu zdvojnásobil vedení "Staré dámy" tvrdou ranou Chiesa. Lazio 20 minut po přestávce vykřesalo naději na body, když jeho hráči využili špatné rozehrávky Juventusu a Luis Alberto zakončil zpoza vápna do pravého horního rohu Szczesného branky. Hned o tři minuty později uzavřel skóre Vlahovič. Zpracoval si dlouhý míč McKennieho a stejně jako před ním Alberto skóroval zpoza šestnáctky.

Obhájce titulu Neapol prohrávala v Janově 0:2 ještě v 75. minutě. Před pauzou rozjásal domácí fanoušky po rohu obránce Bani a jedenáct minut po pauze zvýšil Retegui. Favoritovi vrátil naději čtvrt hodiny před koncem Raspadori a v 84. minutě předvedla Neapol akci jako z fotbalové učebnice. Zieliňski vyslal přesně načasovaný lob přes domácí obranu a Politano z voleje napálil míč do horní sítě Martínezovy branky. Po prohře s Laziem z úvodního kola podruhé ztratila body a je čtvrtá.

Italská fotbalová liga - 4. kolo:

Juventus Turín - Lazio Řím 3:1 (10. a 67. Vlahovič, 26. Chiesa - 65. Luis Alberto), Inter Milán - AC Milán 5:1 (5. a 69. Mchitarjan, 38. Thuram, 78. Calhanoglu z pen., 90.+3 Frattesi - 58. Leao), FC Janov - Neapol 2:2 (40. Bani, 56. Retegui - 76. Raspadori, 84. Politano).

La Liga

Fotbalisté Barcelony v 5. kole španělské ligy porazili Betis Sevilla 5:0 a minimálně do neděle povedou tabulku. Poprvé se v dresu katalánského klubu trefili Portugalci Joao Félix a Joao Cancelo. Betis, soupeř pražské Sparty v základní skupině Evropské ligy, prohrál podruhé a je devátý.

Kanonádu úřadujícího mistra odstartoval Joao Félix v 25. minutě. Zpracoval si Romeův centr, obešel brankáře Silvu a z úhlu zakončil do prázdné branky. Ještě do poločasu zvýšil třetím ligovým gólem v sezoně Lewandowski a na lídra tabulky střelců Bellinghama ztrácí dvě branky.

Ve druhém poločase zvýšil na 3:0 Torres z přímého kopu, čtvrtý gól Barcelony přidal Raphinha a skóre uzavřel devět minut před koncem Cancelo, který zasekávačkou oklamal obránce Mirandu a přízemní střelou nedal Silvovi šanci.

Valencie doma porazila Atlético Madrid 3:0 po dvou brankách Dura a jedné Guerry a uspěla nad ním poprvé od roku 2014. Atlético za týden čeká derby s Realem Madrid.

Španělská fotbalová liga - 5. kolo:

Bilbao - Cádiz 3:0 (66. Guruzeta, 68. Villalibre, 90.+1 I. Williams), Valencie - Atlético Madrid 3:0 (5. a 34. Duro, 54. Guerra), Celta Vigo - Mallorca 0:1 (85. Muriqi), FC Barcelona - Betis Sevilla 5:0 (25. Joao Félix, 32. Lewandowski, 62. Torres, 66. Raphinha, 81. Cancelo).

1. FC Barcelona 5 4 1 0 13:4 13
2. Real Madrid 4 4 0 0 8:2 12
3. Bilbao 5 3 1 1 9:4 10
4. Girona 4 3 1 0 7:2 10
5. Valencie 5 3 0 2 7:4 9
6. Vallecano 5 3 0 2 6:8 9
7. Atlético Madrid 4 2 1 1 10:4 7
8. Cádiz 5 2 1 2 5:7 7