Komentář: Plzeň s titulem pro mistra ligy? To není apríl, lišák Vrba větří šanci

Marek Janoš Marek Janoš
1. 4. 2019 6:20
Plzeň stáhla ve fotbalové Fortuna:Lize náskok Slavie na sedm bodů a zkušený lišák Pavel Vrba zavětřil šanci, jak se ještě porvat o cennou trofej. Bez nadstavbové části by bylo prakticky rozhodnuto. Nový herní formát dává obhájci šanci. A tak zatímco z Edenu zní, že i přes ztrátu zůstává tým v klidu, Viktoria si brousí drápky.
Pavel Vrba
Pavel Vrba | Foto: Tomáš Liška

Víkendové zaváhání obou pražských S nahrálo do karet Plzni. Ta si sice v posledním utkání kola svou typickou bohorovností ve druhém poločase málem nechala výhru s Bohemians (3:2) ukrást, ale nakonec se přece jen radovala ze tří bodů, díky kterým snížila náskok Slavie na čele tabulky.

Pavel Vrba byl po utkání v neobyčejně dobrém rozmaru. Věděl, že díky gólu Chorého jeho tým za pět minut dvanáct resuscitoval naději na titul. Prostřednictvím médií nejdřív naoko pogratuloval Slavii k titulu, pak ale připomněl, že loni dostali Plzeňští velmi časnou gratulaci od šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka a málem o první místo ještě přišli.

Viktoria má obrovskou šanci se před nadstavbovou částí na Slavii dotáhnout ještě blíž. Má relativně jednoduchý los: jede na Slovácko, hostí Baník, pak ji čeká krátký výjezd do Příbrami a základní část završí doma proti momentálně poslední Dukle.

A Slavia? Ta bude mít co dělat. Jak řekl obránce Jan Bořil: Bude to mňamka. Sešívané čekají tři týdny s vloženým zápasem v řadě. Nejdřív už v úterý MOL Cup, pak dvě utkání Evropské ligy proti Chelsea. A mezi nimi derby derby.

Kouzelník Jindřich Trpišovský už několikrát ukázal mocnou sílu jeho širokého kádru, talent na zvolení ideální sestavy pro daný zápas i nečekanou schopnost improvizace. Jenže teď ho čeká klíčové období. Duben bude rozhodující měsíc.

A pravděpodobně ani před startem nadstavbové části nebude mít žádný z týmů vyhráno.

Lepší průběh sezony si zastánci nového herního formátu snad ani nemohli přát. Navzdory předsezonním předpovědím zatím nemají týmy nejmenší důvod v tabulce spekulovat na horší umístění, boj o nejlepší skupinu je otevřený.

Střed tabulky je mimořádně vyrovnaný a hazard v podobě úmyslné ztráty bodů by se mohl hrubě nevyplatit. Navíc, když vzhledem k vývoji v MOL Cupu je slušná šance jít do Evropy i z pátého místa.

Zároveň se ukazuje, jak může po třicátém kole mít obrovskou váhu jeden jediný moment, jediný bod v tabulce. Jakákoli maličkost rozhodne o tom, zda bude klub hodnotit sezonu jako úspěšnou, nebo ne. Své o tom ví trenér Martin Hašek. Jeho svěřenci předvedli v Plzni ve druhém poločase úctyhodný výkon. Stačilo, aby v závěru utkání Reiter nebo Ljovin proměnili své stoprocentní šance. Klokani by napsali příběh kola a odpoutali se od míst nejvíce ohrožených sestupem.

Plzeň by naopak ztrácela na čelo ligy jedenáct bodů a autor těchto řádků by v pondělí uvažoval nad tím, zda si Slavia zajistí titul ještě v základní části. Jenže Viktoria šance přečkala a těsně před koncem ji vyvedl z temnoty Tomáš Chorý. Hon začíná.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 15 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU budou dohlížet nad zbraňovým embargem v Libyi, shodli se ministři zahraničí. Mise bude probíhat na moři i ve vzduchu, řekl italský ministr

Státy Evropské unie budou dohlížet na dodržování zbraňového embarga OSN v Libyi prostřednictvím nové mise. Shodli se na tom unijní ministři zahraničí, kteří odmítli možnost obnovení námořní operace Sophia, kterou původně kvůli libyjské krizi zvažovali. Podle italského ministra Luigiho di Maia by měla operace vedle námořního a vzdušného nasazení probíhat i na zemi.

Na potřebě lepší kontroly zákazu dovozu zbraní do Libye se před měsícem v Berlíně shodli politici řady velmocí včetně Ruska, Turecka, Francie, Německa, USA či samotné EU. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell tehdy nevyloučil, že by unijní země mohly vyslat do země sužované konfliktem dvou znepřátelených stran vojáky. Podmínil to však dodržováním příměří, které je stále porušováno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy