Slavia v poklidu přehrála Jarolímův tým. V Mladé Boleslavi rozhodl dvěma góly Stanciu

Aktualizováno 14. 3. 2021 20:40
Fotbalisté pražské Slavie zvítězili ve 23. kole první ligy v Mladé Boleslavi 3:0. Obhájce titulu rozhodl už v úvodním dějství, kdy se dvakrát trefil Nicolae Stanciu. V 82. minutě pak proměnil penaltu střídající Júsuf Hilál. Bohemians porazili Karvinou 2:0, Jablonec uspěl v Brně poměrem 2:1.
Nicolae Stanciu.
Nicolae Stanciu. | Foto: Milan Kammermayer

"Červenobílí" nadále jako jediní v ligové sezoně drží neporazitelnost a vedou neúplnou tabulku o 14 bodů před druhou Spartou, která má dvě utkání k dobru.

Slávisté v nejvyšší soutěži bodovali ve 35 zápasech za sebou a k vyrovnání vlastního rekordu jim chybí jediné utkání. Pražané se vítězně naladili na čtvrteční odvetu osmifinále Evropské ligy na půdě Glasgow Rangers. Boleslav nebodovala po předchozích dvou výhrách a na 15. místě tabulky má nadále čtyřbodový náskok na sestupové příčky. Domácímu trenérovi Karlu Jarolímovi nevyšel duel proti bývalému klubu, za který hrál a který později dovedl k dvěma titulům.

"I po náročném čtvrtečním utkání s Rangers jsme měli velmi dobrý pohyb, dobře jsme kombinovali. Myslím, že jsme viděli koukatelný a velmi dobrý ligový zápas. Dobré týmové i individuální výkony," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský.

Oproti čtvrtečnímu domácímu úvodnímu osmifinále Evropské ligy s Rangers (1:1) udělal z různých důvodů pět změn v základní sestavě. Šanci dostali uzdravený Van Buren či Tecl, který hrál v lize od začátku poprvé od září. V 16. minutě se právě hostující útočník dostal do první velké šance, ale sám před brankářem Šedou minul. Poté domácí gólman vyrazil Simovu střelu.

Slávisté byli podle předpokladů aktivnější a v 27. minutě otevřeli skóre. Stanciu z přímého kopu zakroutil míč s pomocí tyče do sítě a skóroval ve čtvrtém utkání za sebou, do kterého nastoupil.

"V situacích, jako jsou přímé kopy, si věřím. Jsem šťastný, že se mi podařilo znovu dát gól. Trénuji to a mám radost, že tam balon spadnul," uvedl pro klubový web Stanciu.

Rumunský záložník byl nabuzený a pět minut před pauzou se prosadil znovu. Ve vápně si pohrál s obránci a z úhlu s přehledem zavěsil. Dva góly v jednom duelu dal v české lize počtvrté, na první hattrick stále čeká.

"Všimnul jsem si, že se mi obránce snaží zablokovat pravou nohu ke střele, takže jsem si to hodil na levou. Nezáleží, jestli mám balon na levé, nebo pravé noze, dokážu střílet oběma. Takže ta střela nakonec nebyla složitá," poznamenal Stanciu.

Ještě do přestávky mohl zvýšit Tecl, ale v další šanci trefil Šedu. "Odehráli jsme velmi dobrý první poločas. Dali jsme dva hezké góly a měli další šance. I po náročném čtvrtečním utkání jsme měli velmi dobrý pohyb, dobře jsme kombinovali," pochvaloval si Trpišovský.

"Do zápasu jsme nevstoupili dobře. Slavia je momentálně u nás bezpochyby nejlepší mužstvo a naše chyby dokázala potrestat. Navíc zápas extrémně vyšel Stanciuovi. Dal hezký gól ze standardky a pak i trochu naší zásluhou sólo při druhé brance," uvedl Jarolím.

V 58. minutě mohl snížit domácí Škoda, hlavičku však poslal mimo. Na opačné straně se podobně vedlo Provodovi. Jarolím 20 minut před koncem netradičně provedl hned čtyři střídání najednou, ale jeho svěřenci na zdramatizování zápasu neměli.

Naopak v 81. minutě zahrál Šimek ve vlastním vápně rukou a střídající Hilál z penalty nezaváhal. Na druhé straně Preisler první mladoboleslavskou střelou mezi tyče protáhl Koláře, krátce poté se pro změnu dostal do zakončení znovu Hilál, ale hlavičkoval vedle. Slavia porazila Boleslav v lize podesáté za sebou.

"V poločase jsme hráče nabádali, že se pokusíme dát kontaktní gól, Slavia by znervózněla. Michal Škoda měl velmi dobrou šanci, skoro se to tam dalo donést na prsou. Bohužel netrefil branku. Těžko jsme pak mohli pomýšlet na to, že s výsledkem něco uděláme," řekl Jarolím, který hráče proti jeho bývalému klubu nijak zvlášť nemotivoval. "Nechtěl jsem jim zatěžovat hlavu," dodal.

Jednoznačné vítězství, těšilo Klusáčka

Bohemians vyhráli po čtyřech kolech a vystřídali svého dnešního soupeře na 12. místě tabulky. Naopak Slezané v nejvyšší soutěži nezvítězili popáté za sebou. "Klokani" doma vedli už od třetí minuty zásluhou Tilla Schumachera, až v 88. minutě přidal pojistku střídající David Bartek.

"Bylo to zcela jednoznačné, zasloužené a důležité vítězství. Kluci hráli velmi spolehlivě zezadu. Nevzpomínám si na příležitost Karviné," řekl trenér Bohemians Luděk Klusáček na tiskové konferenci.

Bohemians odstartovali skvěle a zkraje třetí minuty šli do vedení. Dostálův centr propadl až před branku na hranici malého vápna a Schumacher přesně zakončil na vzdálenější tyč. Německý záložník, který po sezoně vršovický klub opustí, se v české lize trefil podruhé a stylově oslavil 50. start v nejvyšší soutěži.

"Nebyla to jednoduchá střela, míč byl ve vzduchu. Snadno můžete vystřelit vysoko do nebes. Ještě jsem se nepodíval na video, tak nevím, jestli to vypadalo jednoduše, ale nebylo to tak. Dokázal jsem to a to je hlavní. Mám radost," uvedl Schumacher.

Následně napřáhl z dálky Květ, zamířil však pouze do Bolkovy náruče. Na další příležitost se čekalo do 26. minuty, osamocený Necid ale před brankou po Puškáčově nahrávce ideálně nezakončil. Poté Necid karvinského gólmana nepřekonal ani přízemní střelou.

Rovněž v úvodu druhého poločasu "Klokani" málem udeřili. Dostál poslal míč za hostující obranu, Puškáč si ho zpracoval ve vzduchu, nastřelil tyč a Schumacher dorážku neusměrnil do branky. Vzápětí nikým nehlídaný Květ hledal před brankou německého spoluhráče, ale do jeho přihrávky se včas vložil obránce Jursa.

O chvilku později po Schumacherově centru Necid překonal Bolka, jenže před brankovou čarou odhlavičkoval balon Bartošák a odvrátil tak jistý gól. Bohemians pokračovali v zahazování šancí, Květovu ránu z hranice šestnáctky vytáhl Bolek na roh.

V 65. minutě Necid ve vápně předložil míč Puškáčovi, který skóroval. Sudí Proske se však po konzultaci s videorozhodčím Adamem šel podívat na opakovaný záznam a gól neuznal, jelikož Necid stál v době Puškáčovy střely v ofsajdu a bránil Bolkovi ve výhledu.

"Ani jsem nepostřehl, že by se mohlo s gólem něco změnit. Dostali jsme druhou šanci, bylo to zase 1:0. Čekal jsem, že to pro nás bude impulz. Necítil jsem ale, že by nás to nakoplo, nic moc se nezměnilo," prohlásil Bolek.

Po odvolané trefě domácích zamířili těsně vedle Schumacher z přímého kopu a Dostál z hranice šestnáctky. Dvě minuty před vypršením základní hrací doby uklidnil Pražany Bartek, jemuž předložil míč Hronek. Brankář Bohemians Le Giang si za celý zápas proti bývalému týmu nepřipsal jediný zákrok.

Bohemians, kteří v úterý vypadli v osmifinále domácího poháru po prohře 0:2 s Olomoucí, v pátém ligovém duelu za sebou v Ďolíčku nepoznali přemožitele a v této sezoně tam získali 22 z celkových 28 bodů. Doma v nejvyšší soutěži nepodlehli Karviné ani popáté. Slezané v lize s "Klokany" utrpěli porážku po třech zápasech a venku v nejvyšší soutěži nevyhráli v pátém utkání po sobě.

"Absolutně nám nevyšla střídání, kromě záblesku Sinjavského. Není co hodnotit, výkon celého týmu je pro mě zklamáním. Musíme s tím jednoduše něco udělat a co nejrychleji se oklepat. Před reprezentační přestávkou potřebujeme doma (s Olomoucí) bodovat," konstatoval hostující trenér Juraj Jarábek.

Gól Brna proti Jablonci přišel pozdě

Fotbalisté Jablonce se díky výhře 2:1 v Brně posunuli v neúplné tabulce na čtvrté místo. Rozhodující branku dal v 73. minutě Ivan Schranz, který navázal na předchozí trefu Dominika Pleštila z první půle. Domácí nováček snížil až v nastaveném čase zásluhou střídajícího Daniela Fily. Zbrojovka nevyhrála šestý ligový zápas po sobě a zůstává na sestupové 16. příčce.

"První poločas byl hodně kvalitní, v tom druhém už to nebylo ono. V nastavení jsme dostali branku na 2:1, která byla zbytečná. V tu chvíli se mi v hlavě zase trochu honila Karviná, kde jsme také vedli, ale dostali v závěru dva góly," řekl trenér Jablonce Petr Rada na on-line tiskové konferenci. "Této výhry si ale ceníme. Vrátili jsme Brnu porážku z loňského roku, která mě stála hodně sil, protože jsem byl v covidu, takže jsem za to rád. Jsou to pro nás důležité tři body," dodal.

"I když přišlo ve druhé půli drobné zlepšení, byli jsme vyrovnaným soupeřem a vypracovali si brankové příležitosti, je to zase jak ze špatného snu nebo filmu, který se opakuje. Zase prohra a zase o gól," litoval kouč Brna Richard Dostálek.

Jablonec nastoupil do soutěžního duelu po dvoutýdenní pauze, minulý víkend se Spartou nehrál kvůli karanténě pražského soupeře. V základní sestavě tentokrát Severočechům chyběl kapitán Hübschman.

"Nebylo to z výkonnostního hlediska. Jen jsme chtěli být aktivní dopředu. Šlo o taktický důvod, kdy jsme chtěli ulevit Martinu Doležalovi, aby tam nebyl sám," objasnil Rada.

Hosté tak začali aktivněji a už v šesté minutě se po rohovém kopu prosadil nejlepší týmový střelec Schranz. Jeho trefu však rozhodčí neuznali kvůli ofsajdu. O čtyři minuty později se už ale Jablonečtí dočkali regulérní branky. Po dalším rohu skončila tečovaná střela Holíka na břevnu, míč se však odrazil k Pleštilovi a ten svým prvním gólem v ligové sezoně otevřel skóre.

"Levačkou, svou slabší nohou. Pár gólů jsem s ní dal už dřív v dorostu, ale v lize byl první. Jsem za to rád," přiznal Pleštil.

Zvýšit vedení Severočechů mohl následně znovu Schranz, ale proti jeho dalšímu pokusu zasáhl skvěle brankář Floder. Brno se stejně jako v minulém utkání s Karvinou začalo osmělovat až po úvodní čtvrthodině, jenže proti pozorné obraně soupeře si nevytvářelo mnoho příležitostí. Nejblíže brance tak byl jen po překvapivém pokusu z pravé strany Přichystal, ale při svém 50. ligovém startu trefil břevno.

"Prvních 15 minut jsme prohrávali osobní souboje, neměli odražené balony a byli pro Jablonec odevzdaným soupeřem. Po inkasování jsme už poločas dohrávali pod dekou, protože hráči nenašli odvahu se soupeři postavit," řekl Dostálek.

Do druhé půle však domácí nachystali trojnásobné střídání a začali být nebezpečnější. "V kabině dusno nebylo. Nepotřebovali jsme hráče dostat pod tlak, spíše jsme se je snažili povzbudit. Už jen tří střídání v poločase, hráči zpozorněli a přišli jako jiný, nový a lepší tým," uvedl Dostálek.

V 73. minutě se přesto prosadil znovu Jablonec. Po centru z levé strany se Zelený dostal před Flodera, ten jeho střelu ještě vyrazil, proti dorážce Schranze však už byl bezmocný. Slovenský útočník skóroval posedmé v ligovém ročníku.

Zbrojovka se v závěru pokusila ještě o snížení, ale po promarněných příležitostech Hladíka se dočkala až v první minutě nastavení zásluhou střídajícího Fily, který si připsal premiérovou branku v nejvyšší soutěži. "Jsem za to rád, ale nic z toho není. Opět jsme bez bodu a je to pro nás špatná situace," konstatoval Fila.

Moravané tak sice prolomili sérii čtyř domácích zápasů bez vstřeleného gólu, z posledních pěti zápasů na Srbské však získali jen bod a zůstávají nejhorším domácím týmem ligy.

23. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Slavia Praha 0:3 (0:2)

Branky: 27. a 40. Stanciu, 82. Hilál z pen. Rozhodčí: Julínek - Kubr, Leška - Berka (video). ŽK: Matějovský, Škoda - Bořil, Sima. Bez diváků.

Sestavy:

M. Boleslav: Šeda - Douděra, Šimek, Křapka (71. Řezník), Preisler - Matějovský (71. Jirásek), Dancák - Skalák (82. Fulnek), D. Mašek (71. Jiří Klíma), Zmrhal (71. Ladra) - Škoda. Trenér: Jarolím.

Slavia: Kolář - Masopust, Kúdela, Deli, Bořil - Hromada - Van Buren (71. Lingr), Stanciu (79. Holeš), Provod (78. Bah), Sima (86. Višinský) - Tecl (79. Hilál). Trenér: Trpišovský.

Bohemians Praha 1905 - MFK Karviná 2:0 (1:0)

Branky: 3. Schumacher, 88. Bartek. Rozhodčí: Proske - Kotík, Vaňkát - Adam (video). ŽK: Květ - Tavares, Santos, Herc. Bez diváků.

Sestavy:

Bohemians: Le Giang - Köstl, Bederka, Vondra - Dostál, Květ (89. Jindřišek), Hronek, Ljovin, Schumacher (83. Keita) - Necid (83. Vaníček), Puškáč (68. Bartek). Trenér: Klusáček.

Karviná: Bolek - Jursa, Santos, Šindelář, Mazáň (60. Čmelík) - Mangabeira (60. Sinjavskij), Smrž - Tavares (60. Haša), Herc, Bartošák - Papadopulos. Trenér: Jarábek.

Zbrojovka Brno - FK Jablonec 1:2 (0:1)

Branky: 90.+1 Fila - 10. Pleštil, 73. Schranz. Rozhodčí: Hrubeš - Kotalík, Pečenka - Dorušák (video). ŽK: Dreksa, Pachlopník - Kratochvíl. Bez diváků.

Sestavy:

Brno: Floder - Šural (32. Hlavica), Dreksa, Pernica - Bariš (46. Fousek), Sedlák - Štepanovský (46. Reiter), Pachlopník (74. Hladík), Moravec - Růsek, Přichystal (46. Fila). Trenér: Dostálek.

Jablonec: V. Hrubý - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Pleštil (71. Haitl), Považanec, Kratochvíl (88. Hübschman), Podaný (81. Smejkal) - Doležal, Schranz (88. R. Hrubý). Trenér: Rada.