Berbra s Damkovou odstřelí leda atomovka. A odpočet netiká

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 10. 2014 5:00
Předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková se ocitla pod palbou kritiky, ale výzvy k jejímu odvolání nemají šanci na realizaci
Roman Berbr a Dagmar Damková, kontroverzní dvojice z vedení českého fotbalu
Roman Berbr a Dagmar Damková, kontroverzní dvojice z vedení českého fotbalu | Foto: CPA Eduard Erben

Glosář - Odvolejte Damkovou. Právě tento počin, jako efektní start procesu léčby českého fotbalu, navrhuje ve svém komentáři v úterním vydání deníku Sport jeho šéfredaktor Lukáš Tomek.

Průběh sezony v Synot lize už se totiž z pohledu sudích, za které je Dagmar Damková zodpovědná, dostal podle autora textu za únosnou mez. Především Viktorii Plzeň podle kolegy Tomka tlačí rozhodčí, "co to jde".

Ostře formulovaná výzva už sklidila i reakce. Například na ligovém shromáždění se předsedkyně komise rozhodčích dočkala vyjádření plné podpory od předsedy svazu Miroslava Pelty.

Pokud mohu mluvit za sebe, domnívám se, že jsem sepsal již tolik dohledatelných textů upozorňujících na problematičnost působení tandemu Damková + Berbr ve vedení českého fotbalu, že mě snad nikdo nebude podezírat z toho, že bych se snad právě stal předsedou fanklubu této svérázné partnerské dvojice. Nicméně musím konstatovat, že po mém soudu nemá mediální zvolání "Odvolejte Damkovou" v danou chvíli větší reálnou šanci k vyvolání takové personální změny nežli hrst hrachu, kterou byste za stejným účelem mrštili proti stěně vašeho obývacího pokoje.

Ano, i pouhá slova už v řadě příběhů rozbořila led či skálu, nicméně tohle asi nebude ten případ.

Viktoria Plzeň, dotčená zmíněným komentářem, jenž byl přitom cílen proti Damkové, poukázala ve svém stanovisku na fakt, že deník Sport patří stejnému majiteli jako Sparta. A upozornila na to, že komentář vyšel jen pár dní před blížícím se vzájemným zápasem obou týmů (1. listopadu).

Její konec? Jen přes jeho mrtvolu

Nechci se příliš zaplétat do výkladů možných motivací kolegů ze Sportu, co například před loňskou valnou hromadou dávali kmotrům Peltovi a Berbrovi červenou a po jejich volebním úspěchu se posléze stali mediálními partnery reprezentace a ligy, tedy produktů, jež marketingově nabízí fotbalová asociace řízená právě Peltou a Berbrem...

Věnujme se raději oné radikální myšlence na odvolání Dagmar Damkové. A řekněme si na rovinu, že ta bude z funkce předsedkyně komise rozhodčích FAČR odstavena leda přes mrtvolu českého místopředsedy Romana Berbra. Ten už sice oslavil šedesátku, nicméně působí velmi svěžím dojmem a nechystá se vůbec do hrobu, nýbrž na další mezisezonní soustředění českých rozhodčích, situované tentokrát do Spojených arabských emirátů.

Když to vezmeme čistě technicky: i kdyby nakrásně mělo dojít k hlasování o odvolání Damkové, má Berbr ve dvanáctičlenném výkonném výboru v této věci na tisíc procent jistých pět hlasů. To sice není nadpoloviční většina, nicméně na druhou stranu nelze očekávat, že pro odvolání by se v dané situaci vyjádřilo více lidí než Moravan Vlastimil Hrubčík. Ten už Damkovou také k odchodu vyzýval (více zde), ale ve svém boji zůstal osamocenější než Robinson Crusoe na pustém ostrově.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Ne že by třeba zástupci ligy či Moravy Dagmar Damkovou milovali, k napjatosti těchto vztahů stačí připomenout její výrok, že "všechno zlo pochází z Moravy", nicméně Berbrova pozice (přinejmenším) druhého nejmocnějšího muže fotbalové asociace je naprosto neotřesitelná a jakoukoli rebelii proti Damkové je připraven rozdrtit.

Jít do přímého konfliktu s Berbrem znamená koledovat si o obrovské problémy. Jak s rozhodčími na hřišti, tak při přidělování dotací, nebo i v osobním životě. Připomeňme, že Berbr neměl problém otevřeně vzkázat odbojnému Hrubčíkovi, že se svou aktivitou vedenou proti Damkové to dotáhne leda k vlastní sebevraždě. Jisté modely uvažování a chování, které Berbr načerpal během své služby u Státní bezpečnosti, z hlavy prostě jen tak nevymažete.

Berbrova síla každopádně nevyvěrá jen z jeho podmračeného pohledu a výhrůžek, co kolem sebe trousí, ale především z toho, že dokud stojí na nohách, kontroluje díky bývalým rozhodčím, jejichž síť rozprostřel zejména v regionálním fotbale v Čechách, zásadní procento hlasů na volebních valných hromadách FAČR. Berbra proto při dělení moci v českém fotbale nelze obejít.

Sama Dagmar Damková pak vlastně vytváří další pilíř jeho moci. Jako výrazná rozhodčí-žena, ochotná po odložení píšťalky k funkcionářské práci, zaujala před časem i šéfa UEFA Michela Platiniho. A díky diplomatické práci Ivana Haška (a Františka Chvalovského, bývalého člena exekutivy UEFA, jemuž v Nyonu navzdory jeho kauze zůstala řada kontaktů) se Damková dostala do komise rozhodčích UEFA.

Nezaujatý pozorovatel, který srovná éru "před Damkovou na UEFA" a časy nynější, teď dozajista najde mnohem menší počet situací, kdy by si česká reprezentace, případně české kluby v pohárech, stěžovaly na to, že jim sudí výrazně nepřál. Tahle diplomatická linka prostě funguje.

Případný pád Damkové z její české funkce v komisi rozhodčích FAČR by ovšem vzápětí logicky zavdal příčinu i k jejímu pádu z evropského piedestalu a do toho z výše popsaného důvodu prostě nikdo nepůjde. Včetně Miroslava Pelty, který ví líp než kdokoli z nás, jak je přízeň sudích důležitá a jak křivolaké cesty k ní vedou... Což je další silný důvod, proč výzva kolegy Tomka zůstane v praxi nevyslyšena.

Jestli se někdy moc dvojice Berbr + Damková třásla, tak to bylo ve chvíli, kdy vyvrcholila studená válka mezi Spartou a Plzní a spustily se akce "Křetínského taška" (více zde) a následně případ "Chřestýš" (více zde).

Podle dostupných informací se ale právě Roman Berbr tehdy ve vzrušené situaci velmi rychle zorientoval. A jak je jeho zvykem, osobně do nich vstoupil a začal si běh věcí zařizovat podle sebe, to když postupně dostal na vodicí lanka zkušeného loutkáře jak marionetu v plzeňském, tak i ve sparťanském dresu.

Všechny kauzy se časem vymetly kamsi do autu a nastolila se jakás takás rovnováha sil. Ano, sudí teď o víkendu výrazně pomohli Plzni v utkání v Mladé Boleslavi, což výrazně reflektoval i deník Aktuálně.cz, ale ruku na srdce: ve srovnání s tím, co se v otázce podpory sudích směrem k Viktorii Plzeň dělo v předchozích sezonách, je současná situace opravdu výrazně vlažnější. A sudí se občas upískne i ve prospěch Sparty, třeba když v její prospěch nařídí penaltu po ruce, kterou si liberecký hráč v šestnáctce sám nastřelil.

Odpalovací zařízení se nepřipravuje

Když to shrneme: Na tom, aby byla odvolána Damková, by musel mít akutní zájem někdo mocnější než fanoušci či novináři. A ten někdo by musel počítat s tím, že zároveň bude muset odstavit i jejího životního partnera Romana Berbra.

A na to už by byla zapotřebí ona pověstná atomovka. Například nějaký materiál, který by hodnověrně doložil kolující báje a mýty, třeba ty o tzv. jízdném. V České televizi o něm před časem hovořil muž se zakrytou tváří a zkresleným hlasem: a popisoval něco v tom smyslu, že klub, který se chce v soutěži zachránit, za to prostě komusi jednorázově zaplatí. Roman Berbr to pochopitelně označil za totální nesmysl.

Pokud by snad přesto měl mít tenhle mechanismus hypoteticky něco společného s pravdou a pokud by se to celé i někomu prokázalo, samozřejmě že by to důvěryhodnost českého fotbalu rozmetalo spolehlivěji a drastičtěji než všichni kapříci a Ivánkovy desetníky dohromady.

Byl by konec se státními dotacemi, se sponzorskými příspěvky... Prostě jako by v českém fotbale explodovala atomovka.

Pokud by snad takovou zbraní někdo teoreticky disponoval, ruku na odpalovacím zařízení teď zcela jistě nedrží. Nemá důvod. Ani si přitom nechce vyhodit do povětří vlastní byznys.

I proto se v českém fotbale něco (nebo někdo) patrně hned tak nezmění. Bohužel.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy