Stydí se Damková? Plzeň hrála z kopce, sudí naklonili rovinu

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 10. 2014 6:02
Sudí Bílek a jeho asistenti v Mladé Boleslavi v utkání fotbalové ligy opakovaně chybovali. Vždy ve prospěch Viktorie Plzeň
První pár českého fotbalu: Roman Berbr s Dagmar Damkovou
První pár českého fotbalu: Roman Berbr s Dagmar Damkovou | Foto: Eduard Erben

Glosář - O fotbalových rozhodčích už se v téhle zemi za poslední měsíce a roky popsalo tolik řádků, že to snad nemá v Evropě srovnání. Už jsme z nich všichni unavení a znechucení. Nevěříme jim a víme proč. Člověku už se vlastně ani nechce tuhle škatulku zase otevírat.

Jenže trojice rozhodčích Bílek - Mencl, Pilný si o to svým výkonem v ligovém utkání Mladá Boleslav - Plzeň (0:3) řekla opravdu tak hlasitě, že nebylo zbytí.

Ano, chyba se stane. Každému. Někdy i dvě. Ale potíž nastává, když kupíte jednu chybu za druhou - a jako z udělání se vám všechny scházejí ve prospěch jedné strany, v tomto případě ku pomoci Plzni.

Pustit Teclův gól na 0:1 z ofsajdu? No budiž, byl těsný, pro leckoho možná i diskutabilní, to se stát může. Jenže pár minut nato musel být vidět Řezníkův faul na domácího Bartla uvnitř šestnáctky snad i z Měsíce. A nic. Na stadionu ho neviděl ani hlavní sudí, ani jeho asistent.

Když pak domácího Lalkoviče zastavil v náběhu do gólové šance zdvihnutý praporek v situaci, kdy jednoznačně v ofsajdu nebyl, už se nedalo nedivit tomu, že vítr fouká pořád jen jedním směrem. A to se nebavím o situacích typu otočený roh, samozřejmě odebraný Boleslavi.

Všechny chyby jedním směrem. Náhoda?

Není toho už nějak trochu moc najednou, paní Damková? Předsedkyně komise rozhodčích vydobyla pro své ovečky vyšší (legální) odměny, zavedla etický kodex, s rozhodčími se pořád někde soustřeďuje a školí je tak často, že ani nemají šanci vykonávat nějaké normální zaměstnání, a stávají se proto na pískání ekonomicky závislými.

A výsledky toho úsilí jsou pak takové, jaké vidíme. Až by člověk řekl, že za takový výkon by se osoba za rozhodčí zodpovědná mohla snad i trochu zastydět. Ano, sudí chybují všude, i na mistrovství světa. A ani série chyb tria Bílek - Mencl, Pilný by se možná neřešila tak intenzivně, kdyby se ovšem ty jejich přehmaty rozdělily alespoň trochu "spravedlivěji" mezi obě strany. Jenže ono ne.

Ať už to dělali úmyslně, nebo hrála svou roli extrémní náhoda, jedno je jisté: sudí Plzni v Mladé Boleslavi naklonili hřiště tak, že si proti domácím mohla zahrát z kopce. Zato před týmem Karla Jarolíma se vztyčil prakticky nepřekonatelný pahorek...

A když už to v televizním přenosu vyšlo na Plzeň, národ fotbalový si nemohl nepřipomenout, co u soudu řekl Jiří Golda, někdejší předseda disciplinární komise. A sice, že měl od šéfa Sparty Daniela Křetínského informaci, že před domácími zápasy Viktorie měl údajně pracovat s rozhodčími ředitel klubu Adolf Šádek a před těmi venkovními pak jeho externí spolupracovník Martin Svoboda, řečený Chřestýš.

Sám Křetínský pak u soudu následně označil své zdroje těchto zvěstí nálepkou "druhá kategorie nepřímosti" a celá věc šla do autu. No a dál?

V boji o titul se na jaře i dosud na podzim pískalo víceméně tak, že nebyl důvod opět v zákulisí obnažovat kordy. Ale i vzhledem k tomu, že utkání Plzeň - Sparta, tedy duel dvou prvních týmů průběžné tabulky, je na programu už v přespříštím kole (1. listopadu), nelze výkon sudích v Boleslavi jen tak přejít.

V napjatější atmosféře se tak kvůli nim opět vynořují mnohé dosud nezodpovězené otázky. Proč se seminářů rozhodčích i zasedání odborné komise, která je má řídit, zúčastňuje životní partner Damkové a český místopředseda FAČR Roman Berbr, ačkoli tam nemá co dělat? Proč se tam ometá příbramský funkcionář Roman Rogoz, který tam už vůbec nemá co pohledávat? Proč sudí Jiří Jech za strašidelný výkon v jarním utkání Příbram - Znojmo (více zde) nevypadl z listiny pro profesionální soutěže?

Tedy pardon, na tuhle otázku už vlastně Dagmar Damková odpověděla: "Bývá nasazován do druhé ligy. A je to výhradně naše kompetence rozhodnout o tom, kdo na listině bude. My redakcím také nediktujeme, kteří novináři o fotbale mají psát a kteří ne."

Bílek vs. Jarolímové. Že by osud?

Mladá Boleslav - Plzeň 0:3. Vedení mladoboleslavského klubu rozhodlo, že kvůli emocím, jež výkon sudích v duelu s lídrem tabulky vyvolal, nebude zápas před kamerami České televize ani na následné tiskové konferenci hodnotit hlavní trenér Karel Jarolím, ale jeho klidnější asistent Boris Kočí.

Škoda, možná bychom se od zkušeného kouče dozvěděli něco ještě peprnějšího, než co o utkání Mladá Boleslav - Plzeň, které (z)řídil sudí Bílek, pověděl jeho syn David Jarolím. Ale pozor - už na jaře 2013 (!), a to pro Hamburger Morgenpost.

Dlouholetý bundesligový hráč se tehdy právě seznamoval se specifiky českého rozhodcovství. "Zápasy se tady pískají komicky. Stávají se tu věci, které člověk nechápe. Nedávno jsme hráli proti Plzni, které jde o titul. V první půli jsme dostali pět žlutých karet, později byla proti nám nařízena podivná penalta. Člověk se jen diví... To, co se tu děje, jsem předtím zažil jen jednou - s HSV v Paderbornu," připomněl zápas, o němž později vyšlo najevo, že její sudí Hoyzer zmanipuloval na přání sázkařské mafie.

David Jarolím už na hřiště nevybíhá, ale po roce a půl si výkon sudího Bílka, opět v duelu Mladé Boleslavi s Plzní, vychutnal tentokrát jeho tatínek.

Kdyby Dagmar Damková ve své funkci projevila trochu citu, možná by si rozmyslela poslat jabloneckého sudího Jaroslava Bílka po tak krátké době opět na "místo činu". Nebo snad byla tahle nominace naopak zcela cíleným úšklebkem ďáblovým?

Plzeň by dost možná zápas vyhrála, i kdyby jí nikdo zezadu káru netlačil, penalta v její prospěch byla odpískaná zcela správně, jiná věc už je, že ji Vaněk neproměnil. A šancí byla spousta na obou stranách.

Navzdory tomu, že útočná činnost Mladé Boleslavi byla limitovaná skutečností, že si před sezonou půjčila ofenzivní duo Ďuriš - Wágner právě z Plzně. A v neděli ho kvůli dohodě klubů nemohla použít.

Čas se zpátky srolovat nedá, takže jak by se duel vyvíjel, kdyby Boleslav z penalty po Řezníkově faulu vyrovnávala, nebo šla dokonce do vedení, už se jaksi nedozvíme. Zato jsme viděli, jak za nepříznivého stavu skóre musela hru v závěru otevřít a Tecl pak dvěma průniky do odkryté obrany zkompletoval hattrick.

Nic proti němu, jen škoda, že ho nezaznamenal ve férověji řízeném utkání.

Lafatův luxus: legendy stíhá bez penalt

Brno-Sparta 1:3. Zatímco reprezentační kouč Pavel Vrba zužitkoval před několika dny v Istanbulu i Astaně to, co sparťanské plejery v jejich souhře naučil trenér Lavička, letenský tým teď v Brně na oplátku čerpal z euforie, kterou si jeho borci přivezli z akce národního týmu. Ostatně první gólová kombinace Dočkala s Krejčím jejich úspěšnou akci z Kazachstánu celkem připomínala.

I tady chyboval rozhodčí, dokonce ten nejlepší v zemi. Ve 21. minutě sundal domácí Schuster na hranici šestnáctky Konatého. Ale snad aby se nemusel rozhodovat, jestli nařídit penaltu, nebo trestný kop, neodpískal pro jistotu Pavel Královec vůbec nic. Čímž navíc uchránil Schustera od červené karty.

Ale rozjetá Sparta se přibrzdit nenechala, dokonce si teď může dovolit i ten luxus, že kanonýr Lafata po neúspěchu v derby odmítá exekuce pokutových kopů. Aby jednou v důchodu nelitoval, každý gól se počítá.... Poté, co teď Lafata ze hry skóroval i v Brně, má na svém kontě v Klubu ligových kanonýrů už 152 tref, třeba Pavel Kuka s Radkem Drulákem jen o jednu víc. A legendární Horst Siegl (176) či Jan Koller (180) možná také nemusejí být nedostižní...

Dukla-Příbram 2:1 nedohráno. Hosté pod vedením Pavla Tobiáše poprvé inkasovali, dokonce hned dvakrát, ale všechno se maže, takže dostanou šanci si to napravit. Kvůli opakovaným výpadkům světel se totiž celý zápas zopakuje.

Ostrava-Jihlava 0:0. Druhý návrat vigantického draka Milana Baroše přilákal něco přes 5000 fanoušků Baníku. V akci svého boha viděli 17 minut, dočkali se od něj jedné chytré, leč zblokované střely. Co je pro Baník podstatné, Barošovo koleno první ostrý test vydrželo. Tahoun hostí Jungr už tolik štěstí neměl, nadvakrát zlomená lýtková kost, to je dost drahá cena za ligový bod.

Hradec Kr. - Č. Budějovice 2:3. No není to k vzteku? Pořád vám všichni nadávají, že nestřílíte góly. Tak se teprve podruhé v ligové sezoně trefíte hned dvakrát - a ani na bod to stejně nestačí! Votroci prostě nepůsobí dojmem týmu, který by se měl zachránit... A tak to mladý, 32letý kouč Luboš Prokopec zabalil. Hradec je po Plzni, Příbrami a Jihlavě čtvrtým klubem, který na podzim změní trenéra.

Slavia-Jablonec 1:1. Šestizápasovou sérii porážek červenobílí utnuli, ale děkovat za to mohli třeba i Tomáši Junovi, který v dresu hostí pozahazoval šancí na tři zápasy. Slavia si také vyzkoušela mač bez podpory severní tribuny, kterou nechala zavřít disciplinárka. Vědomí správního řízení vedeného ministerstvem vnitra, které může vést k úplnému uzavření Edenu pro diváky, jistě není pro klub příjemné. Aniž bych se ale chtěl chuligánů v červenobílém jakkoli zastávat, jistě mnohé napadne, že v souvislosti s fotbalem by si možná bližší pozornost ministerstva vnitra mohli, snad i s vyšší prioritou, vysloužit také jiní výtečníci. Či výtečnice. Ale zákon jistě ví, co činí.

Teplice-Bohemians 4:1. Klokani měli před utkáním v tabulce víc bodů i nastřílených gólů než domácí. Už to neplatí, realita se časem v dlouhodobé soutěži přeci jen projeví.

Liberec-Slovácko 2:2. Třetí od konce? Liberec sráží nevšední sbírka sedmi remíz v jedenácti utkáních. Ale vzhledem k průběžnému skóre 0:2 a faktu, že před prvním domácím gólem si Delarge pomohl neodpískaným faulem, musí být tentokrát U Nisy za plichtičku rádi. Ligové výhry si užili naposledy 30. srpna, kdy Liberec rozdrtil Baník 6:0. Vrátí se mu na patro vítězná chuť po derby s Jabloncem?

Co se týče Slovácka, kromě ztráty vítězství přišlo U Nisy také o klíčové hráče své ofenzivy. Došek a Diviš dostali každý čtvrtou žlutou kartu v soutěži, takže příště nenastoupí. A zrovna přijede Plzeň. To je vám smůla...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

___

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Hlasujte pro nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Svůj hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Do čela jihomoravské kandidátky dosadilo vedení ČSSD Onderku, 14 kandidátů z ní odešlo

Kandidátní listinu ČSSD pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny na jihu Moravy v pondělí po jednání jihomoravské organizace opustilo 14 kandidátů, končí i volební manažer. Upozornil na to Deník N. Informaci potvrdil předseda jihomoravské ČSSD Břetislav Štefan. Důvodem je podle něj zásah vedení strany do kandidátky, kterou si jihomoravská organizace odhlasovala.

Centrální vedení na místo lídra dosadilo statutárního místopředsedu ČSSD Romana Onderku namísto Břetislava Štefana, pro něhož hlasovalo 85 procent členů jihomoravské organizace. Dalším zásahem bylo posunutí Kateřiny Valachové na vyšší pozici, konkrétně na druhou za Onderku.

"Důvodem je nerespektování vnitrostranické demokracie. Vznikal tady u nás tým, který chtěl lidem ukázat, že sociální demokracie se dokáže modernizovat a komunikovat jinak. Jižní Morava měla být symbolem pozitivní změny. Chtěli jsme udělat změnu bez okoukaných tváří a otřepaných frází," řekl ČTK Štefan.

Spolu s ním kandidátku opustilo dalších 13 lidí, mimo jiné starosta Kunštátu Zdeněk Wetter, místostarosta Boskovic Petr Malach nebo vědkyně a vysokoškolská pedagožka Helena Pluháčková.

Roman Onderka, bývalý brněnský primátor, na krajské kandidátce úplně chyběl, vedení strany jeho dosazení do čela kandidátky zdůvodnilo tím, že na tomto místě mají v krajích stát lidé s největší šancí na získání důvěry voličů.

Na kandidátce nyní zůstalo 20 kandidátů.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Dálnice D8 je kvůli nehodě uzavřená, jeden vůz skončil v příkopu, čtyři lidé jsou zranění

Dálnice D8 je na 42. kilometru ve směru na Německo zavřená kvůli nehodě automobilu, který se převrátil přes střechu a skončil v příkopu. Komunikace bude policejního webu uzavřená zhruba do 21:00. Čtyři lidé jsou lehce zraněni, řekl mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

"Osoby odvezla záchranná služba do nemocnic," doplnil mluvčí. Na místě podle něj zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby, který se vrátil prázdný zpět na základnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy