Damková u výslechu na policii. Kvůli Křetínského tašce

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 10. 2012 5:00
Policie rozjela sérii výslechů osob z fotbalového prostředí: Pelty, Křetínského a dalších.
Protikorupční policie vyslýchala Dagmar Damkovou kvůli fotbalovému skandálu
Protikorupční policie vyslýchala Dagmar Damkovou kvůli fotbalovému skandálu | Foto: Eduard Erben

Praha - Dagmar Damková, předsedkyně komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR, absolvovala výslech na protikorupční policii.

A není sama, deník Aktuálně.cz zná jména řady dalších osob z fotbalového prostředí, jež si policisté pozvali. Jde mimo jiné o předsedu asociace Miroslava Peltu a šéfa Sparty Daniela Křetínského.

Důvod? Takzvaná Křetínského taška. Zhruba před měsícem zašel majitel Sparty Daniel Křetínský do sídla fotbalové asociace a po setkání s jejím předsedou Miroslavem Peltou prohlásil, že Sparta získala důkazy o nepravostech při řízení profesionálních soutěží.

Přes rameno měl v tu chvíli černou tašku, takže se přítomní novináři chytili předpokladu, že příslušné důkazy přinesl v ní.

Damková: Byla jsem tam, všichni tam chodí

Pelta poté každopádně celou věc předal protikorupční policii - a ta již zahájila sérii výslechů.

Deník Insider přinesl ve svém středečním vydání detailnější informaci o tom, s čím policie v této kauze pracuje: čtěte zde.

"Ano, byla jsem na policii," potvrdila Dagmar Damková, že ji výslech neminul. "Vysvětlení tam postupně chodí podávat všichni. Ale víc se o tom bavit nebudu," dodala nekompromisně.

Kdo jsou ti "všichni"?

Tak třeba Miroslav Pelta, předseda FAČR. "Ano, policie si mě pozvala," potvrdil bez mučení. Jeho výslech proběhl minulý čtvrtek, den před mezistátním utkáním proti Maltě.

Na policii Křetínský, Platil, Synecký...

Dva zdroje potvrdily, že policisté již mluvili i s Danielem Křetínským, spolumajitelem Sparty, jehož aktivita celou kauzu rozhýbala.

Podat vysvětlení byli na policii také zaměstnanci fotbalového svazu: bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký a také jeho předchůdce v této funkci Miroslav Platil. Ten má nyní na svazu kontrolu finančních toků a před časem pracoval též jako generální ředitel Slavie.

O obsahu svých rozhovorů s policií všichni zainteresovaní mlčí.

Pozoruhodné je, že bezprostředně poté, co se Pelta v této věci setkal s Křetínským, čelil otázce deníku Aktuálně.cz, zda se případ týká šéfky komise rozhodčích Dagmar Damkové, nebo jejího životního partnera Romana Berbra, člena výkonného výboru FAČR.

"Ne, ani jednoho z nich," odpověděl tehdy Pelta.

Proč si pozvali právě Damkovou?

Damková se přesto nyní na policii objevila. Je ovšem možné, či dokonce pravděpodobné, že celý případ se točí kolem rozhodčích.

A proto ji policie pozvala k výslechu v roli osoby, která má nad sudími dozor.

Jaký důkazní materiál Pelta policistům předal? Čtěte v deníku Insider.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy