Adámek se musí Plzni omluvit. A odškodnit ji 200 000 korun

Luděk Mádl Luděk Mádl
21. 10. 2014 13:30
Fotbalový klub FC Viktoria Plzeň uspěl se žalobou, kterou podal na sudího Tomáše Adámka
Rozhodčí Tomáš Adámek poškodil jméno Viktorie Plzeň. Musí se jí omluvit a zaplatit odškodnění
Rozhodčí Tomáš Adámek poškodil jméno Viktorie Plzeň. Musí se jí omluvit a zaplatit odškodnění | Foto: CPA - Eduard Erben

Brno - Fotbalový klub FC Viktoria Plzeň byl u Krajského soudu v Brně úspěšný se svou žalobou podanou na bývalého rozhodčího Tomáše Adámka.

Poukazoval v ní na to, že Adámek učinil notářské prohlášení, ve kterém zmiňuje, že před zápasem fotbalové ligy Jablonec-Plzeň, který řídil jako hlavní sudí, ho měl kontaktovat Martin Svoboda (řečený Chřestýš) a nabídnout mu úplatek 200 000 korun za to, když Plzeňští v zápase vyhrají.

Podle Viktorie Plzeň tímto prohlášením Adámek poškodil jméno klubu.

Krajský soud v Brně dal Plzni částečně za pravdu a vynesl rozsudek, ve kterém žalovanému Adámkovi ukládá, aby se Viktorii Plzeň omluvil.

Původně chtěli půl milionu

Viktoria Plzeň požadovala i náhradu způsobené škody, svůj požadavek v žalobě vyčíslila na půl milionu korun. "(Žalující straně) byla na přiměřeném zadostiučení přiznána pouze část v žalobě požadované částky," říká Lenka Smutná-Poláchová, asistentka předsedy Krajského soudu v Brně.

"Soud rozhodl, že pan Adámek musí Viktorii Plzeň zaplatit 200 000 korun a náklady řízení," říká Tomáš Paclík, vlastník západočeského klubu.

"Ovšem nám v téhle věci vůbec nešlo o peníze, ale o princip. Pro nás je podstatné, že nám soud dal za pravdu a že se nám pan Adámek za své výroky musí omluvit," dodává Paclík.

Odvolání zatím nepřišlo

Rozsudek není pravomocný, Adámkův advokát po přečtení rozsudku údajně naznačoval, že využije možnosti odvolání. Zatím tak ale žádná strana neučinila a spokojená Plzeň to podle všeho v úmyslu nemá.

Celá story se řešila i v trestně-právní rovině, kdy byli z korupčních trestných činů obžalováni Tomáš Adámek, Martin Svoboda (alias Chřestýš), ale i Pavel Býma, čtvrtý sudí utkání Jablonec-Plzeň, který Adámkovu verzi potvrzoval.

Okresní soud pro Prahu-západ nicméně v první instanci všechny zainteresované zprostil obžaloby (více zde).

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Lipovská podala kvůli pohledávce ČT u společnosti Médea trestní oznámení na Dvořáka a Soukupa

Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, spolumajitele společnosti Médea Jaromíra Soukupa a dva členy dozorčí komise rady, předsedu Michala Petrmana a místopředsedkyni Zuzanu Prokopcovou. Důvodem je řešení pohledávky ČT v řádu desítek milionů korun vůči společnosti Médea, která spadla do insolvenčního řízení. Lipovská to uvedla na tiskové konferenci. Podle ČT je trestní oznámení nesrozumitelné.

Podle Lipovské se pohledávka po vyhlášení insolvence Médey řešila nestandardně, proto podala oznámení kvůli podezření ze zvýhodnění věřitele, porušení povinnosti a pletichy v insolvenčním řízení, podvodu a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Dozorčí komise podle radní neupozornila na zjevný nesoulad mezi vyhlášením insolvenčního řízení na Médeu a nastavením splátkového kalendáře Českou televizí. Více Lipovská nechtěla podání, které má 150 stran, komentovat. Insolvenční řízení již bylo zastaveno.

"Trestní oznámení ohlášené paní radní Lipovskou je pro nás nesrozumitelné, není vůbec jasné, z čeho Českou televizi vlastně obviňuje. Proto se i těžko komentuje," řekla mluvčí ČT Karolína Blinková.

Lipovská prohlásilla, že nechtěla problém řešit v radě, kde by se z něj mohlo stát politikum. "Navzdory celému trestnímu oznámení a navzdory práci insolvenčních právníků já nejsem jako ekonom odborník na trestní právo," uvedla. Dodala, že podezření musí posoudit orgány činné v trestním řízení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy