reklama
 
 

A co Horváth, pane Bílku? Na Maltu povolejte i Krejčího

21. 9. 2012
Plzeň se hrozbou tajemné aféry nijak nestresovala. Spartě dlouho pomáhal palič Gomis

Glosář - Velkou legraci měl plzeňský trenér Pavel Vrba z toho, že mu před pohárovým utkáním s Coimbrou volala ze skrytého čísla kriminální policie, která prý na tom čísle hledala nějakou paní.

Jiného možná napadne, že je to ten nejjednodušší způsob jak si ověřit, zda dané telefonní číslo patří opravdu úspěšnému plzeňskému trenérovi...

Vzhledem k tomu, co se po sobotním "českém El Clásiku" mezi Plzní a Spartou a hlavně po úterní návštěvě letenského bosse Křetínského u předsedy svazu Pelty ve fotbale děje, je totiž možné cokoliv.

Protikorupční policie už zkoumá tajuplný důkazní materiál o nepravostech českého fotbalu, který dodala Sparta. A není tajemstvím, že té je trnem v oku zejména plzeňská Viktoria.

Vybere si Bílek z pohárové nabídky?

Žádné stažené zadnice ale viktoriáni při vstupu do Evropské ligy nepředvedli. Svojí typickou hrou otočili nepříznivý vývoj skóre a na portugalské Coimbře si nakonec "pochutnali".

Pavel Horváth svými vynikajícími přihrávkami obranu soupeře dokonale rozebíral a po mém soudu je i ve 37 letech tím hráčem, kterého za dané situace může hodně potřebovat i česká reprezentace. Byť jednorázově, na dvojzápas s Maltou a Bulharskem.

A zahrát by si za národní tým měl i Ladislav Krejčí, autor jediného gólu Sparty v Lyonu. Pražané tam mohli dosáhnout i na bod, upřímně řečeno ale především proto, že zejména domácí kanonýr Gomis zahazoval v první půli jednu vyloženou šanci za druhou.

Na ataky brankáře má Vrba dvojí metr

Plzeň-Coimbra 3:1. Pobolíval ho lýtkový sval, ale šel do toho. Pavel Horváth je duše a mozek Viktorie. A hrál skvěle.

Tedy až na tu situaci, po níž jeho tým inkasoval... Horváth nezachytil míč ve středu pole a pak dostatečně rychle nezapnul na spěšný zpětný chod. Přesto dva útočící hráče hostí jistili dva domácí obránci. Oba se však nechali přehrát a špatná domluva mezi Procházkou a brankářem Kozáčikem umožnila soupeři, který jinak v utkání tahal výhradně za kratší konec, aby otevřel skóre.

Plzni pak pomohla nahodit motor bizarní situace, kdy Horváth skóroval po rohovém kopu tzv. prodlužovací hlavičkou. Hrubě přitom chyboval gólman hostí, čemuž významně pomohl i fakt, že ho na malém vápně obtěžoval Jakub Hora, což se hostům významně nelíbilo.

"Takhle se to v Evropě píská, to jen my tady u nás pořád vidíme nějaké problémy," glosoval to povzneseně kouč Vrba. Nutno dodat, že když takhle před pár týdny atakoval jihlavský Šourek plzeňského gólmana Bolka a ligoví sudí kvůli tomu Jihlavě neuznali gól, Vrba vůči českému trendu nijak neprotestoval, alespoň si tedy nevybavuji... (Ano, připouštím, ten Šourkův atak byl tehdy výrazně důraznější.)

S Rosickým to nevypadá. Zkuste Horvátha

Plzeň vyřešila absenci hrotového útočníka Bakoše tím, že nasadila jeho krajana Ďuriše, jenž přitom přijel ze slovenského reprezentačního srazu se zlomeným prstem na noze. Nebylo zbytí, musel zatnout zuby a jít do boje. Podobně jako před nedávnem liberecký Nezmar, který musel nastupovat se stejným zraněním. Vstřelená branka a vítězství mu budiž útěchou, že tortura zraněné končetiny nebyla zbytečná.

Ale zpět k Horváthovi. Uže je to nějaký ten pátek, co reprezentační kouč Bílek pravil, že kustodi u "nároďáku" nemají tak velké trenýrky, aby se do nich Horváth vešel.

Jenže... V tréninkovém centru Arsenalu v Colney včera slavili comebacky marodů Wilshera a Frimponga, nikoli Rosického. A říjnové kvalifikační zápasy s Maltou a Bulharskem, v nichž bude zapotřebí soupeřovy obrany rozložit na atomy, se blíží.

Plašil se trápí, ale Bílek asi nic nezmění

Když srovnám Horváthovu aktuální formu, a to, co v posledních měsících předvádí v národním týmu třeba pan Plašil, neváhal bych nyní mezi těmi dvěma ani minutu...

Jeho pomalejší návrat směrem zpátky by za Horvátha museli nějak vyřešit jeho spoluhráči, jenže Češi nebudou hrát s Itálií, ale s Maltou, která zaútočí jednou dvakrát za zápas. Mně se Horváth na jednorázové použití speciálně na Maltu, a to v situaci, kdy národnímu týmu vůbec nefunguje ofenzivní fáze, jeví jako ideální možnost.

Ovšem tomu, že by ho Michal Bílek opravdu povolal, dávám šanci tak 10 procent.

Spartu dlouho držel ve hře palič Gomis

Lyon-Sparta 2:1. Kdyby se teď v Evropské lize hrály dvojzápasy na odvety, vezla by si Sparta z Francie krásný výsledek. Jenže on se počítá do tabulky skupiny, takže je to prostě a jednoduše porážka.

Na bod si Lavičkova "školka" v Lyonu teoreticky sáhnout mohla a dokonce po něm i sahala, jenže to by tentokrát fotbalová spravedlnost opravdu nemohla být doma.

"Ten je jak Kuka," asocioval totiž uživatelům sociálních sítí domácí forvard Gomis legendárního paliče šancí z Uhrinova českého týmu 90. let.

Podle televizního experta Pavla Karocha byl údajně největším Gomisovým protivníkem v první půli vysoko střižený trávník. Nevím, dvojici sparťanských stoperů každopádně unikal každou chvilku jak chtěl, a branku pak buď míjel, nebo narážel na hráz jménem Vaclík.

Díky tomu a díky benevolenci sudího, který Pavelkův penaltový faul vyhodnotili jako simulování domácího útočníka, přežila Sparta be inkasované branky první poločas. Ale pak už jí to dlouho nevydrželo.

Příchod Holka zdvihl gólová stavidla

Signál ke zvratu v utkání jako by přitom dal kouč hostí Lavička, když ze hřiště z mladičké zálohy svého týmu stáhnul Pavelku a poslal do boje Holka.

Vzápětí soupeř skóroval po rohovém kopu. Vzhledem k tomu, že nejnebezpečnější útočník soupeře Gomis skóroval hlavou bez výskoku a bez souboje, troufnu si tvrdit, že Sparta asi tuto standardní situaci nebránila optimálně...

A vzápětí přišla branka číslo dvě, když se zoufalá obranná linie Sparty stáhla až hluboko do vlastní šestnáctky a i díky Holkově významnému přispění šli Francouzi do vedení 2:0.

Šance Sparty spočívala v tom, že v tu chvíli považoval Olympique utkání za uzavřenou záležitost a jeho hráči mu přestali věnovat svůj zájem a koncentraci.

Díky tomu si mohla Sparta vyzkoušet, jak jí funguje vysunutý presink - a Krejčí, se kterým se neobtěžoval stáhnout pravý bek Lyonu, pak po krásné Kadlecově přihrávce dokonce snížil. Ale tím i všechno skončilo.

Sparta má teď každopádně jeden z nejtěžších zápasů ve skupině za sebou, Viktoria Plzeň před sebou. Její duel na stadionu Atlétika Madrid, to bude ta pravá zkouška kvality!

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

autor: Luděk Mádl | 21. 9. 2012

Související

  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama