Lyon dal Spartě dva slepené góly, Krejčí stačil jen snížit

FOTO Premiéra Sparty: Gomisův dudlík a ošklivé zranění
V první půli Sparta držela bezbrankový stav. Nejvíce vzruchu tak přinesla 43. minuta. Kadeřábek takto v hlavičkovém souboji zasáhl Daba a domácí obránce na chvíli ztratil vědomí.
Zraněný Dabo leží bezvládně na zemi. Nepříjemné zranění vyděsilo celý stadion de Gerland.
A tak se hrálo dál. Bafetimbi Gomis představoval neustálou hrozbu pro obranu Sparty. V tomto souboji měl navrch Jiří Jarošík.
Kweuke se pral statečně, ale do šance se nedostal. Na snímku jeho sprinterské klání se stoperem Biševacem.
Aleš Vávra Aleš Vávra
20. 9. 2012 22:58
Branky vítězů vstřelili v rozmezí dvou minut Gomis a Lisandro Lopez. Sparta začala hrát pozdě.

Lyon - Hodinu drželi na hřišti Lyonu bezbrankový stav, potom ale doplatili na prakticky nulovou útočnou aktivitu, kterou se především ve druhé půli prezentovali.

Fotbalisté Sparty v úvodním utkání základní skupiny Evropské ligy prohráli na půdě francouzského týmu zaslouženě 1:2. Prohra o jednu branku je pro ně ještě milosrdná, protože lyonští si v utkání vypracovali spoustu vyložených šancí.

Branky vítězů vstřelili v rozmezí dvou minut kanonýři Bafetimbi Gomis a Lisandro Lopez. Sparta dokázala pouze snížit díky krásné trefě střídajícího Ladislava Krejčího. V závěru začala hrát dopředu, ale vyrovnávajícího gólu se nedočkala. Ve druhém utkání skupiny Athletic Bilbao doma pouze remizovalo 1:1 s izraelskou Šmonou.

Vaclík: Mají obrovskou kvalitu, měli hodně šancí

"Byl to těžký zápas, dopředu mají obrovskou kvalitu, vytvořili si hrozně moc šancí. V závěru jsme se zvedli a domácí měli strach o výsledek, bohužel jsme gól nedali. Škoda prvního gólu, hlavičku Gomise přede mnou tečoval Kadeřábek," řekl po zápase v televizním rozhovoru výborně chytající brankář Vaclík.

Trenér Vítězslav Lavička nemohl využít služeb Marka Matějovského, který kvůli zranění nebyl ani na lavičce. Sedět nechal také Ladislava Krejčího. V záloze Sparty nastoupila čtveřice mladíků Kadeřábek, Pavelka, Hušbauer a Přikryl.

Lyon si od začátku vypracoval územní převahu a brzo začaly přicházet i šance. V jejich spalování vynikal zejména Gomis, kterého několikrát skvěle vychytal Vaclík.

Gomisovi pomohla teč Kadeřábka

Francouzský střelec zřejmě nenasadil střelecké kopačky, a tak ve druhé půli skóroval hlavou. Jeho brance ale výrazně pomohla teč Kadeřábka, na níž Vaclík nedokázal zareagovat. Za dvě minuty to bylo 2:0, zblízka se trefil mezi nohy sparťanského brankáře Lopez.

Snížit mohl Jarošík, po rohu ale z malého vápna hlavičkoval pouze do náruče Vercoutrea. Branky se tak hosté dočkaly až v 77. minutě. Skvělý průnik Kadlece a parádní křížnou přihrávku zužitkoval levačkou Krejčí. Mladý sparťanský záložník vzápětí z dálky protáhl lyonského brankáře, ovšem jeho střela letěla těsně nad.

Stínem nepříjemné zranění domácího Daba

Lavička poslal do hry třetího útočníka Balaje a hosté se tlačili dopředu. Vyrovnat se jim ale nepovedlo. Stínem na utkání bylo nepříjemné zranění domácího Daba, který zůstal na konci první půle bezvládně ležet na trávníku po hlavičkovém souboji s Kadeřábkem.

Sparta sehraje druhý zápas základní skupiny 4. října, kdy doma přivítají finalistu minulého ročníku, Athletic Bilbao.

Utkání 1. kola základní skupiny I fotbalové Evropské ligy:

Olympique Lyon - Sparta Praha 2:1 (0:0)

Branky: 59. Gomis, 62. López - 77. Krejčí. Rozhodčí: Bojko - Kornijko, Volodin (všichni Ukr.). ŽK: Gonalons, Lacazette, Gomis - Kadeřábek. Diváci: 20.800.

Lyon: Vercoutre - Réveillére, Koné, Biševac, Dabo (43. Umtiti) - Gonalons, Malbranque (83. Fofana) - Lacazette, Grenier, López (67. Monzón) - Gomis. Trenér: Garde.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Kadeřábek, Hušbauer (85. Balaj), Pavelka (59. Holek), Přikryl (71. Krejčí) - Kadlec - Kweuke. Trenér: Lavička.