Dobrý den, vítejte při sledování online přenosu ze smíšené štafety v rámci mistrovství světa v biatlonu v německém Oberhofu. Závod začíná ve středu 8. února ve 14:45.
Světový šampionát biatlonistů a biatlonistek se koná v německém Oberhofu. Odstartuje smíšenou štafetou, kdy první dva úseky žen měří 6 kilometrů, muži na trati odjedou o 1 500 metrů více. V případě chyby na střelnici jsou v zásobníku připraveny tři náhradní náboje, pokud ani jimi se nepodaří sestřelit všech pět terčů, následuje návštěva trestného okruhu.
Poslední mistrovství světa proběhlo před dvěma lety v Pokljuce, loni se nekonalo z důvodu olympiády v Pekingu. Zlatou medaili budou obhajovat Norové (Laegreid, J. T. Bø, Eckhoffová, Olsbuová Røiselandová), kteří ve slovinském středisku pokořili druhé Rakušany (Komatz, Eder, Zdoucová, Hauserová) rozdílem 27 vteřin. Bronz získala s půlminutovým odstupem štafeta Švédska (Samuelsson, Ponsiluoma, Perssonová, H. Öbergová). České kvarteto (Moravec, Krčmář, Davidová, Charvátová) dokončilo závod na jedenáctém místě, elitní desítku nevybojovalo hlavně z důvodu povinnosti absolvovat dvě trestná kola na závěrečném úseku.
Kde hledat favority letos? Není překvapením, že do role největších adeptů na zlato jsou znovu pasováni Norové, trenéři severské země pro dnešní závod zvolili složení Tandrevoldová, Olsbuová Røiselandová, Laegreid a J. T. Bø. Počítat ale určitě musíme i s Francií (Simonová, Chevalierová-Bouchetová, Jacquelin, Fillon Maillet), a pokud dobře zastřílí, tak i Švédsko (H. Öbergová, E. Öbergová, Ponsiluoma, Samuelsson) by mohlo pomýšlet hodně vysoko. Pozici černého koně si zasluhují Italové, kteří mají velmi silné tři úseky, klíčový bude výkon Bionaze. A zapomínat nesmíme ani na Němce, jimž týmové závody poměrně vycházejí. Pokud by na cenný kov dosáhla jiná výše nezmíněná štafeta, jednalo by se o velké překvapení.
Českou štafetu rozjede debutantka Tereza Voborníková, která se pokusí vyjet co nejlepší výchozí pozici pro tradičně výborně jezdící Markétu Davidovou. Česká jednička mezi ženami předá pomyslný štafetový kolík nejlepšímu muži, jímž je Michal Krčmář, na čtvrtém úseku je pak připraven další debutant Tomáš Mikyska. Původně se očekávalo nasazení Jessicy Jislové, ta však z důvodu zranění v oblasti mezižeberních svalů minimálně úvod šampionátu vynechá.
Závod začal.
Smíšená štafeta odstartovala! První zatáčku projela na prvním místě Julia Simonová, která je vedoucí ženou průběžného hodnocení světového poháru.
Na první mezičas dojela nejrychleji švýcarská reprezentantka Elisa Gasparinová, na záda jí dýchá Julia Simonová. Tereza Voborníková figuruje na osmé pozici.
Julia Simonová se vrátila na čelo. Naopak se propadla Tereza Voborníková, ta aktuálně jede na chvostu elitní desítky.
První ženy zalehají na první úvodní položku. Později dojela ke svému stavu Vanessa Voigtová, jež v kopci před střelnicí zaškobrtla a úplně se zastavila.
Tereze Voborníkové se první položka nedaří, musí dvakrát dobíjet.
Mezitím odjela jako první ze stavu Italka Lisa Vittozziová! Ležka je v jejím provedení pravidelně horší, ale nyní zastřílela čistě a posunula Itálii do čela.
Za Italkou se zařadily Švýcarka Elisa Gasparinová, Kanaďanka Lunderová a čtvrtá je Norka Tandrevoldová, členka kvarteta, které je největším favoritem.
Tereza Voborníková zvládla obě opravy, ovšem nasazení náhradního náboje pár vteřin zabrala, Češka si pohoršila na sedmnáctou příčku.
Velmi dobré tempo udržuje Lisa Vittozziová, v těsném kontaktu s ní zůstává pouze Julia Simonová.
Skvěle rozjela pro Slovensko štafetu Paulina Bátovská Fialková. Jede na čtvrtém místě, ovšem nutno podotknout, že další úseky nejsou tak dobře obsazeny.
Na čele pokračuje Vittozziová. Čelní skupinka má čtyři členky, ještě v ní jsou Simonová, Tandrevoldová a Bátovská Fialková. Odpadla Lunderová.
Lyže vypadají báti připraveny výborně. Tereza Voborníková si polepšila oproti střelbě o pět pozici, aktuálně jede dvanáctá.
Vedoucí čtveřice začíná střílet vestoje.
Skvělá Julia Simonová! Rychlostí blesku odpálila všech pět terčů, z druhé střelby odjíždí osamocená štafeta Francie!
Navzdory jednomu dobití je druhá Lisa Vittozziová. Stav opustila těsně před Kanaďankou Emmou Lunderovou, ta odstřílela čistě.
Jedno dobití pro Terezu Voborníkovou, to je slušné! Navíc položka v dobrém tempu znamená posun pořadím na sedmou pozici.
Obrovská komplikace pro Norsko! Ingrid Landmark Tandrevoldová neustála tíhu okamžiku, minula čtyřikrát a musí na trestné kolo!
Julia Simonová nejen skvěle střílí, ale i parádní běhá. Náskok na čele už má dvoucifernou hodnotu vteřin.
Lisa Vittozziová na zádech udržuje Emmu Lunderovou. V těsném třívteřinovém závěsu se nachází Slovenka Bátovská Fialková.
Poslední měřený úsek před cílem v pořadí moc nezměnil. Julia Simonová jede za suverénním ovládnutím prvního úseku, o druhé místo zabojuje Itálie s Kanadou.
Tereza Voborníková pokračuje na sedmém místě. V jejich silách určitě je ještě stáhnout pětivteřinové manko na šestou Japonkou Tačizakiovou.
První předávka je tu. Julia Simonová z náskoku lehce ztratila, druhá Lisa Vittozzivoá zaostala o 9,7 vteřiny. V závěru vytuhla Lunderová, pustila před sebe i Bátovskou Fialkovou.
Na sedmé příčce dokončila první úsek Tereza Voborníková, na čelo Česko ztrácí necelých 49 sekund. Za Japonskem zaostává rozdílem jedenácti vteřin.
Až jako osmá předávala Ingrid Landmark Tandrevoldová. Největší favorit nezaložil vůbec dobře, zbylí tři členové mají co nahánět.
Pořadí po 1. úseku:
1. Francie 16:28
2. Itálie +10
3. Slovensko +15
4. Kanada +16
5. Švédsko +26
6. Japonsko +37
7. Česko +48
8. Norsko +55
9. USA +56
10. Slovinsko +59
11. Německo +1:01
12. Belgie +1:03
13. Rakousko +1:04
14. Švýcarsko +1:05
15. Ukrajina +1:05
Za Francii nyní jede Anais Chevalierová-Bouchetová. Během úvodních metrů navýšila náskok na druhou Dorotheu Wiererovou z Itálie o dvě vteřiny.
Markéta Davidová najela na čelo závodu téměř tři vteřiny. S velkým přehledem už pokořila Satovou, Česko si tedy polepšilo na šestou příčku.
První Francie, druhá Itálie, třetí Švédsko. V takovém pořadí štafety dojedou na třetí střelbu závodu, první v rámci druhého úseku.
Na osmém místě figuruje Němka Herrmannová-Wicková, devátá je Norka Olsbuová Røiselandová. I tento souboj se rozhodně vyplatí sledovat.
Vypadalo to na čistou položku, ale Anais Chevalierová-Bouchetová chybovala posledním výstřelem, který zvládla opravit prvním náhradním nábojem. Francie nadále vede, ale možná ze svého náskoku něco ztratí.
O slovo se přihlásila Dorothea Wiererová. Na rozdíl od vedoucí závodnice nechybovala, rázem zaostává za Francouzkou o pouhé dvě a půl vteřiny.
Jedna oprava pro Markétu Davidovou, ovšem zvládnutá ve velmi dobrém tempu. Česko propadlo na osmou pozici za Německo a Norsko, tedy štafety, které pomýšlí na cenný kov.
Dalo se očekávat, že se Anais Chevalierová-Bouchetová nechá docvaknout Italkou Wiererovou. Na čele tak pokračují dva týmy.
Osamoceně působí na třetím místě švédská biatlonistka Elvira Öbergová. Druhá žena hodnocení světového poháru by určitě ráda docvakla čelo závodu.
Blíží se čtvrtá střelecká položka závodu. Wiererová se nadále nechává vyvážet za Chevalierovou-Bouchetovou, Elvira Öbergová stáhla manko na třináct sekund.
Markéta Davidová pokračuje na osmém místě, bohužel nemá nikoho, koho by se chytila. Na trojici Německo, Norsko, Švýcarsko ztrácí deset vteřin.
Přichází střelba vestoje, přímý souboj o první místo mezi Wiererovou a Chevalierovou-Bouchetovou.
Ze střelnice odjíždí jako první francouzská štafeta! Anais Chevalierová-Bouchetová odstřílela bezchybně, zatímco její konkurentka musí jednou opravovat!
Dorothea Wiererová zvládla opravu na první dobrou a pokusí se stíhat Francouzku, ztráta čítá 7,1 vteřiny.
Třetí Švédka Elvira Öbergová, čtvrtá Němka Herrmannová-Wicková, pátá Švýcarka Häckiová-Grossová a šestá Norka Olsbuová Røiselandová. Davidová jednou opravuje.
Úspěšně! Markétě Davidové znovu stačil jediný náhradní náboj. Česká štafeta pokračuje na osmém místě v kontaktu se sedmou Kanadou.
Na lyžích si parádně vede Dorothea Wiererová! Italka během chvilky stáhla manko na čelo a už je znovu v kontaktu s Francouzkou.
S více jak půlminutovým odstupem jede třetí Švédsko a čtvrté Německo. O dalších patnáct sekund zpět je páté Norsko.
Dorothea Wiererová ve stoupání jde do čela! Je viditelné, že italská reprezentantka chce ovládnou svůj úsek.
Fantasticky jede na lyžích rovněž Denise Herrmannová-Wicková. Němka odpárala Elviru Öbergovou, navíc stáhla ztrátu pod půl minutu.
A co Markéta Davidová? Ta sice úspěšně předjela Moserovou z Kanady, zároveň však před sebe pustila Rakušanku Hauserovou.
Polovina závodu je minulostí. Po druhém úseku je ve vedení Itálie zásluhou Wiererové s Vittozziovou, druhá Francie ztrácí pouhé dvě desetiny.
Třetí je Německo, Elvira Öbergová nakonec udržela tempo s Herrmannovou-Wickovou. Páté Norsko ztrácí už padesát vteřin, ale radno jej odepisovat, na řadu totiž přichází dva nejlepší muži Sturla Holm Laegreid a Johannes Thingnes Bø.
Markéta Davidová dokončila svou štaci na osmé pozici. V kontaktu jsou sedmí Švýcaři, na dohled je Norsko s Rakouskem.
Pořadí po 2. úseku:
1. Itálie 34:08
2. Francie +6
3. Německo +27
4. Švédsko +28
5. Norsko +50
6. Rakousko +50
7. Švýcarsko +54
8. Česko +55
9. Kanada +1:12
10. Ukrajina +1:25
Očekávané se stalo skutečností. Emilien Jacquelin předjel nejslabší italský článek v podobě Didiera Bionaze, Francouz pokračuje na čele osamocen.
Michal Krčmář viditelně chce dojet na střelnici jako sedmý. Nacpal se před Sebastiana Staldera ze Švýcarska a dotáhl se na Laegreida s Komatzem.
Přihází pátá střelba, jako první na ni přijel Francouz Emilien Jacquelin.
Tak pozor! Didier Bionaz sice jednou opravoval, ovšem střílel rychleji jak Emilien Jacquelin, jenž potřeboval náhradní náboje dva. Itálie je zpátky v čele!
Sturla Holm Laegreid potvrzuje výbornou střeleckou formu. Vleže si poradil bezchybně a Norsko je rázem třetí, protože Ponsiluoma s Dollem jsou v problémech!
Ponsiluoma nakonec odvrátil hrozbu trestného kola, na rozdíl od Němce Dolla. Michal Krčmář dobil jednou a ze stavu odjel v sedmém nejrychlejším čase.
Didier Bionaz příjemně překvapuje! Kromě solidní střelby si počíná výborně i na lyžích, udržuje si na první pozici náskok 9,3 vteřiny.
Přeci jen Didier Bionaz ze svého náskoku ztrácí, ale přesto jej je třeba pochválit. Na Jacquelina má k dobru téměř šest vteřin, Laegreid zaostává rozdílem 23,8 vteřiny.
Tohle se nám líbí! Michal Krčmář jede s velkou vervou, snadno předjel Komatze i Staldera. Česko figuruje na páté pozici.
Neskutečný Sturla Holm Laegreid! Dalších pět úspěšných výstřelů a země ze severu Evropy už je v čelní skupině, protože Jacquelin s Bionazem potřebovaly dvě opravy.
Čtvrté je Švédsko zásluhou jednou opravujícího Martina Ponsiluomy. Nás ovšem těší hlavně perfektní výkon Michala Krčmáře, jenž odstřílel čistě a s odstupem 25 sekund na čelo pokračuje na pátém místě.
Sturla Holm Laegreid nenechává nikoho na pochybách a diktuje tempo závodu. Zdá se, že trestné kolo Tandrevoldové by nakonec tuto štafetu nemuselo vůbec mrzet.
Michal Krčmář pokračuje na pátém místě. Doufejme, že se nevydal ze všech sil, zatím se ho dokáže držet Sebastian Stalder ze Švýcarska.
Ve stoupání chtěl zaútočit Emilien Jacquelin, jenže podcenil rychlost Laegreida, zaškobrtl a musel se vrátit za Nora! Bionaz začíná ztrácet.
České mužská jednička Mihal Krčmář před sebe pustil Rakušana Komatze. Nicméně ztráta na čelo zůstává okolo 25 vteřin.
Po třetím úseku vede Sturla Holm Laegreid, který předává pomyslný štafetový kolík fenoménovi letošní sezóny, Johannesi Thingnesi Bøovi.
V těsném závěsu je druhá Francie, na Quentina Fillona Mailleta však čeká těžký úkol. Michal Krčmář se v cílové rovince vrátil na páté místo před Rakousko.
Pořadí po 3. úseku:
1. Norsko 49:44 (1)
2. Francie +1
3. Itálie +8
4. Švédsko +15
5. Česko +27
6. Rakousko +27
7. Německo +55
8. Švýcarsko +1:01
Johannes Thingnes Bø nechce dojet na střelnici v kontaktu s Fillonem Mailletem, na Francouze hned najel skoro čtyři vteřiny.
Na prvenství určitě může pomýšlet i Ital Giacomel či Švéd Samuelsson, ti zůstávají ve ztrátě do třiceti vteřin.
Podle očekávání Tomáš Mikyska oproti vedoucímu muži na lyžích výrazně ztrácí. Během prvního okruhu nabral dvacet vteřin, sen o medaili se začíná vzdalovat.
Johannes Thingnes Bø zadělává na drama, musí třikrát opravovat!
Skvělý Tomasso Giacomel! V těžkém větru vybílil všech pět terčů a Itálie je rázem první! Trestné kolo hrozí kromě Nora i Fillonu Mailletovi a Samuelssonovi.
Tomáš Mikyska zastřílel čistě a debutant na světových šampionátech pokračuje na páté příčce. Johannes Thingnes Bø i Quentin Fillon Maillet odvrátili hrozbu návštěvy trestného okruhu, zatímco Sebastian Samuelsson zamířil na tři trestná kola.
Johannes Thingnes Bø odjížděl ze střelnice s odstupem necelých sedmi vteřin. Na lyžích je ale oproti Giacomelovi dle očekávání rychlejší, stáhl manko pod čtyři sekundy.
Je to jasné, rozhodne poslední střelecká položka! Johannes Thingnes Bø dotáhl Tomassa Giacomela a lze očekávat, že pokud nepojede na trestné kolo, triumf si uniknout nenechá.
Tomáš Mikyska za sebe posunul veterána Simona Edera a je čtvrtý! Medaile je vzdálená šestnáct vteřin, třetí jede Francouz Quentin Fillon Maillet.
Drama vrcholí! Giacomel i Johannes Thingnes Bø jednou opravují!
Oba biatlonisté zvládli výstřelem v prakticky stejné době! Giacomela čeká ohromně těžká práce, porazit na lyžích Johannese Thingnese Bøoho je totiž prakticky nemožné.
O medailích je rozhodnuto. Quentin Fillon Maillet odstřílel čistě, Francie bude brát bronz.
Jedna oprava pro Tomáše Mikysku a Česko nejspíše dokončí závod na pátém místě, náskok na čistého Edera narostl na čtrnáct vteřin.
Je rozhodnuto. Johannes Thingnes Bø nenechal nikoho na pochybách a okamžitě od sebe Giacomela odpoutal. Zlato poputuje do Norska!
Norský fenomén projel posledním mezičasem s náskokem 8,4 vteřiny. Tomasso Giacomel pochopil, že se musí spokojit se stříbrem.
Tomáš Mikyska bojuje, do závěrečných metrů najíždí s odstupem sedmi sekund na Simona Edera. To je hratelné!
Smíšenou štafetu světového šampionátu opanoval norský kvartet! Navzdory trestnému kolu Tandrevoldové země ze severu Evropy nenašla přemožitele, a to hlavně zásluhou skvělého výkonu mužské části. Závěrečný úsek si podmanil Johannes Thingnes Bø.
Stříbro pro Itálii, která musí být se svým výkonem spokojená. Tomasso Giacomel neměl šanci konkurovat na lyžích výrazně rychlejšímu Norovi.
Quentin Fillon Maillet málem připravil Francii o bronz! Místo do cíle totiž odbočil na střelnici a musel se vracet, poslední medailovou pozici nakonec udržel o pouhé čtyři vteřiny.
Bojoval jako lev, ve finále však Tomáš Mikyska neměl dostatek sil k dotažení Simona Edera. Rakousko tedy končí čtvrté, Česko páté.
Poslední štafetou, jež se postaví na širší pódium, je ta německá. Naši západní sousedé dlouho pomýšleli na medaili, naděje zhatil Benedikt Doll, který musel na trestné kolo.
Konec závodu.
Biatlonový světový šampionát odstartoval dramatickým závodem smíšených štafet. Zlatou medaili nakonec vybojovali favorizované Norové, které na bedně doplnil Italové a Francouzi. Česko po sympatickém výkonu skončilo na pěkném pátém místě.
Zlatu Norů dlouho nic nenasvědčovali. Tandrevoldová musela na trestné kolo a Olsbuová Røiselandová příliš nestáhla. Poté ovšem přišli na řadu muži Laegreid a Johannes Thingnes Bø. Hlavně první jmenovaný předvedl výborný výkon, stáhl padesátivteřinové manko na čelo a jeho kolega se nenechal předstihnout žádným z konkurentů.
Stříbro putuje do Itálie, za níž finišoval Tomasso Giacomel. Pomyslný štafetový kolik přebíral jako třetí, ovšem skvělou ležkou se posunul na první místo. To sice neudržel, ale i stříbro je výborným počinem.
Stupně vítězů doplnilo kvarteto z Francie. Quentin Fillon Maillet neudržel kontakt s Norem a Italem a v poklidu jel pro bronz, jenže v závěru místo do cíle odbočil na střelnici, musel se vracet, takže nakonec udržel třetí místo jen o čtyři vteřiny.
Česká štafeta obsadila velmi pěkné páté místo. Tereza Voborníková předávala na sedmé příčce. Markéta Davidová sice pohoršila týmu na osmé místo, ovšem ztrátu na čelo nabrala minimální. Nejlépe z kvarteta se vedlo Michalu Krčmářovi, který vytáhl štafetu na páté místo a ve hře byla i medaile. Závěrečný úsek obstaral debutant Tomáš Mikyska, jenž bojoval jako lev, dlouho trápil veterána Simona Edera, ale na stojce střílel pomaleji, navíc jednou chyboval, takže ve výsledku musel vzít za vděk páté pozici.
Konečné pořadí v cíli:
1. Norsko (1+9) - 1:04:41,9
2. Itálie (0+6) +11,6
3. Francie (0+9) +55,9
4. Rakousko (0+3) +59,2
5. Česko (0+7) +1:09,4
6. Německo (1+9) +1:26,5
7. Švýcarsko (0+5) +1:49,5
8. Kanada (0+9) +2:22,8
9. Švédsko (3+15) +2:33,8
10. Ukrajina (0+7) +2:45,3
To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.