Nové Město na Moravě - "Co tu vůbec dělají, nechápu to, vždyť dopovali snad všichni a pořád si v klidu závodí," rozčiluje se starší český fanoušek při pohledu na ruskou biatlonistku Olgu Podčufarovovou, která se startovním číslem 33 na dresu vyráží na sedm a půl kilometru dlouhou trať pátečního sprintu.
Nechápejte to špatně, atmosféra Světového poháru v Novém Městě na Moravě je veskrze pozitivní a veselá. Povětšinou vidíte na tribunách rozesmáté tváře. Ale doping je téma, která nenechává chladným snad nikoho a vyvolává poněkud temnější nálady.
Obzvlášť u domácích fanoušků. Ti v září doufali v úspěch Vysočina arény v boji o pořadatelství světového šampionátu v roce 2021. Zcela nečekaně ale volbu ovládla ruská Tjumeň. Navzdory doporučení Mezinárodního olympijského výboru nepřidělovat žádné velké sportovní akce dopingovým skandálem zmítané zemi.
Uběhlo pár měsíců a kauza eskaluje. Na tribunách je to cítit. Často se uplatňuje kolektivní vina, jak už to tak v podobných případech bývá. "Když stát organizuje doping, musí prostě pykat stát jako takový. To znamená, že by měli mít distanc všichni sportovci toho státu. Tak mi to aspoň přijde logické," kroutí hlavou pětadvacetiletý Petr, fanoušek, který se na biatlon na Moravu přijel podívat až z Ústí nad Labem.
Jeho partnerka by ráda oponovala: "Ale když třeba Šipulin říká, že je čistý, nebylo by to blbý, kdyby za to zaplatil taky?" S tímto argumentem ale příliš nepochodí. "Tak nemá být Rusák. A kdo ví jak to je, přece se nepřizná," odsekne příznivec.
Počet pozitivních testů růských biatlonistů nicméně šokoval prakticky každého, kdo má s biatlonem co do činění. Rozšířená zpráva nezávislé McLarenovy komise jich napočítala neuvěřitelných jednatřicet. "Tak to byl možná Šipulin jediný, kdo nedopoval," uzavře ironicky Petr.
A na jeho slovech, byť hodně radikálních, může něco být. Ačkoli zpráva hovoří nikoli o 31 biatlonistech, ale o 31 testech. Některá jména se tak v zatím nezveřejněném seznamu hříšníků mohou opakovat. A někteří z nich prý již ukončili kariéru.
Zmíněnou bilanci však považuje za skandální i šéf českého biatlonového svazu Jiří Hamza. "Přijde mi to jako absolutně děsivé číslo," zní jeho slova řečená v pátečním rozhovoru pro Českou televizi.
V pátek se k Hamzovi přidávají také dvě z největších hvězd stále populárnějšího sportu, Francouz Martin Fourcade a Češka Gabriela Koukalová. První z nich tvrdí, že pokud nezačne jednat biatlonová unie, závodit na Světový pohár do Ťumeně nepojede.
Druhá jmenovaná nezůstává pozadu. Fourcada v bojkotu podpoří, protože být fér je snad jediným způsobem, jak si člověk sám sebe může vážit. Zatím zdrženlivá Mezinárodní biatlonová unie má nůž na krku. Bez největších hvězd by mistrovství pochopitelně nemělo smysl. Zatím se vyjádřily jen dvě, ale jistě nezůstane jen u nich.
"Jasně, že mají pravdu. Podívejte se, kdo zase dnes vyhrál. Neznámá Ruska a najednou je první," nechá se po pátečním sprintu slyšet vzájemně se překřikující, nicméně notující si tříčlenná partička fanoušků z Brna.
Narážejí tak na vítězku nejkratšího ženského klání Tatianu Akimovovou. Šestadvacetiletá Ruska zazářila jako blesk z čistého nebe, v letošních závodech Světového poháru doposud skončila dvanáctá, třicátá, dvaatřicátá, devětadvacátá a dvacátá.
Zatímco pro některé fanoušky v tu chvíli presumpce neviny jakoby neexistovala, Koukalová, která své medailové naděje pohřbila třemi chybami na druhé střelecké položce, zachovává dekorum a promlouvá ryze sportovně.
"Myslím si, že je skvělé, že se na stupních vítězů umístily tři ženy, které tam často nejsou. Vypovídá to o tom, jaký je biatlon vyrovnaný sport. Mě se to takhle líbí. Lepší, než kdyby to bylo o jedné, o dvou závodnicích," pochvaluje si výsledkovou listinu Češka.
Kdo je v dopingové kauze příliš tvrdý a zda uplatňuje nespravedlivě kolektivní vinu, se nejspíš ukáže už v lednu. Jména nečistých ruských biatlonistů a biatlonistek by měla unie zveřejnit hned na začátku měsíce před prvními závody v německém Oberhofu.