Noční můra ze Salt Lake City po letech oživla. Teď odvrací Švédové ještě větší ostudu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
25. 5. 2021 15:31
Finsko, Kanada, Švédsko a Česko jsou mužstva, která od zavedení systému play off na mistrovství světa v hokeji nikdy nechyběla ve čtvrtfinále. Je dost pravděpodobné, že v Lotyšsku se tato premisa rozboří. Švédové jdou po dvou úvodních porážkách proti silnému Švýcarsku bojovat o všechno.
Poprvé v historii MS prohráli s Dánskem a Běloruskem. Švédové čelí historické blamáži.
Poprvé v historii MS prohráli s Dánskem a Běloruskem. Švédové čelí historické blamáži. | Foto: Reuters

Dánsko a Bělorusko. Ideální soupeři na rozehrání pro Švédy, kteří do Rigy nepřivezli zdaleka tak silný tým, jak tomu na MS bývalo v poslední době?

Zapomeňte. Místo povinných šesti nemají Švédové ani bod, s Dánskem prohráli 3:4, Bělorusům dokonce nedali ani gól a podlehli jim 0:1. "Octli jsme se ve strašně těžké situaci. Zodpovědnost jde za mnou, nedokázal jsem zatím účinně poskládat formace," sypal si popel na hlavu Johan Garpenlöv, jenž prožívá první šampionát v roli hlavního kouče.

Jako útočník získal se Švédy dva tituly v letech 1991 a 1992, coby asistent trenéra Rikarda Grönborga byl také u zlatého doublu v Kolíně nad Rýnem 2017 a Kodani 2018. A teď čelí situaci, jakou švédský hokej nepamatuje.

Už po první porážce od Dánů psal komentátor listu Aftonbladet Mats Wennerholm, že má obavy, aby Švédové vůbec postoupili do play off. "Nejhorší na tom je, že Dánové vyhráli po zásluze. Myslel jsem, že jejich výhra z přípravy bude dostatečným varováním," připomněl dubnovou porážku 2:3 z Malmö.

"Cítím se nyní podobně, jako když na olympiádě v Salt Lake City Švédy vyřadili ve čtvrtfinále Bělorusové," dodal Wennerholm. A to ještě netušil, jak reálně se mu bolavá vzpomínka zhmotní hned o den později.

Před devatenácti lety pustil brankář Tommy Salo nahození z dálky a Švédové prohráli 3:4, v Rize se proti Bělorusům nezmohli ani na gól. Stejně jako s Dány šlo o první porážku s tímto soupeřem na MS.

Už po zápase s Dánskem Wennerholm zmiňoval, že se v této situaci ani neodvažuje přemýšlet o bodovém zisku proti Rusku nebo Česku. Teď je to pro Švédy už bezpodmínečně nutné.

Garpenlöv vzal do Lotyšska devatenáct nováčků a pouze šest posil z NHL, mezi kterými navíc opravdu zvučná jména schází. "Nepodařilo se nám udělat ze skupiny hráčů tým. Nedržíme pořádně pospolu a na ledě nebojujeme jeden za druhého," vyjmenoval trenér problémy.

"Ale ještě bych nemluvil o fiasku. Musíme zlepšit chemii v týmu, dobře složit sestavu a vyhrát příští zápasy proti Švýcarsku a Česku," burcoval Garpenlöv. To však nepůjde mávnutím proutku.

"Většinu zápasu jsme hráli s pukem, měli jsme šance, ale ne a ne dát gól. V zápase s Běloruskem postupně narůstala nervozita, a když jsme dostali branku na 0:1, byl na střídačce znát velký stres," přiznal útočník Oscar Lindberg z Dynama Moskva, mistr světa z let 2013 a 2017.

"Karanténa tomu vůbec nepomohla. Nestrávili jsme spolu moc času, ale teď už se musíme doopravdy semknout," přidal obránce Jonathan Pudas. "Každé utkání teď bude jako sedmý zápas v play off," přirovnal trenér.

Špatnou zprávou je, že turnaj skončil pro Carla Klingberga, útočníka, jenž i v bídě prvních dvou zápasů zapsal dva góly a jednu asistenci. Ani zpoza oceánu už Tre kronor nikdo neposílí, forvardi Nicklas Bäckström a Carl Hagelin z Washingtonu se Garpenlövovi omluvili.

Zatímco Švýcaři mohou hrát dnes od 19:15 relativně v pohodě a výhra jim prakticky zajistí čtvrtfinále, Švédům jde už v třetím duelu o všechno.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy