"Co jsme dokázali, je neuvěřitelné." Neznámí Britové na MS opět vyrážejí dech

Daniel Poláček Daniel Poláček
27. 5. 2021 6:38
Všechny jistoty v "české" skupině mistrovství světa padly. Hokejisté Velké Británie neměli podle předpokladů získat ani bod, ale po výhře nad Běloruskem už mají čtyři. Veleúspěch oslavili pivem na hotelu. Chtějí ale ještě víc.
Radost hokejistů Velké Británie po nečekané výhře nad Běloruskem.
Radost hokejistů Velké Británie po nečekané výhře nad Běloruskem. | Foto: Reuters

Riga (od našeho zpravodaje) - Ano, Britové v koutku duše myslí na postup do čtvrtfinále. Ti Britové, kteří nemají žádného hráče z NHL či elitní evropské soutěže.

V polovině skupinové fáze však ztrácejí na postupové místo pouhý bod. To Češi jsou s dvěma bodíky poslední.

Jistě, pořadí se ještě znatelně promění, ale stejně je takový pohled šokující. Britové přijeli do Rigy jako jasně největší outsider hned vedle covidem oslabené Itálie. Podle předpokladů měli pohořet ve všech zápasech. Vždyť na jejich výhry vypisovaly sázkové kanceláře dvouciferné kurzy! Když tedy na úvod schytali výprask 1:7 od Ruska, nikoho to nepřekvapilo.

Pak ale jen o gól podlehli Slovensku, vzali bod Dánsku a porazili Bělorusko 4:3.

Výhru v základní hrací době slavili na mistrovství světa po 59 letech. Ubránili ji se štěstím, přestože ještě deset minut před koncem vedli 4:1. "Trochu jsme znervózněli. Ale řekl bych, že právem. V téhle pozici jsme nikdy nebyli," líčil útočník Matthew Myers. "K vítězství byla zapotřebí kuráž. Vždyť proti nám stál neuvěřitelný tým se spoustou hráčů z KHL. Většina našeho mužstva v sezoně ani pořádně nehrála."

Drtivou většinu britského kádru tvoří hráči z domácí EIHL, která letos kvůli pandemii proběhla v provizorní a zkrácené podobě. Někteří reprezentanti tak vycestovali do zahraničí. Hráli třetí ligu ve Švédsku a Finsku. Také nastupovali v Maďarsku, Polsku, Dánsku…

"V naší sestavě nenajdete moc známých hráčů," uznal Myers. "Já ale doufám, že lidé si teď uvědomí, že i Briti umějí hrát hokej. Naši mladší kluci by pak mohli dostat šanci v lepších soutěžích."

Zřejmě největší britskou hvězdou je 21letý Liam Kirk, který na turnaji skóroval už čtyřikrát. Před třemi roky prošel draftem NHL, ale smlouvu s Arizonou ještě nepodepsal.

"Hraje úžasně," vyzdvihl parťáka Myers. "Za poslední dva tři roky se ohromně zlepšil. V EIHL si vedl skvěle a přenesl to na mistrovství, což je úplně jiná úroveň hokeje. Všichni mu fandíme. Doufám, že ho čekají velké věci. Vlastně jsem si jistý, že lidé z některých hokejových zemí budou volat jeho agentovi kvůli smlouvě."

Zatímco Kirk je nejmladším hráčem v reprezentaci, Myers patří k nejstarším.

"Je mi šestatřicet, už bych tady asi hrát neměl. Nejspíš jsem jedním z nejstarších hokejistů na celém turnaji," prohlásil. "Bylo by hezké, kdyby mě někdo mladší ze sestavy vytlačil. Snad se to brzo stane."

Velšan Myers objíždí světové šampionáty dlouhé roky. Je už na svém sedmnáctém. Teprve před třemi roky ale zažil postup do elitní skupiny, kde Británie zůstává dodnes. Uhájila ji při mistrovství na Slovensku. "A to si lidé mysleli, že hned půjdeme dolů," připomněl Myers.

"Co náš tým předvedl v posledních třech čtyřech letech, je neuvěřitelné," dodal obránce David Clements.

Ani jeden z nich nechtěl mluvit o čtvrtfinále, ale Myers nakonec v návalu emocí přeci jen vyřkl: "Naše práce ještě nekončí. Zkusíme vyhrát následující tři zápasy a dostat se do další fáze turnaje."

Brity čeká ještě Švédsko, Česko a Švýcarsko. Kdyby při takovém losu skutečně postoupili do čtvrtfinále, napsali by jednu nejpůsobivějších hokejových pohádek.

Vždyť Clements stále tak trochu nemůže uvěřit tomu, kde se nachází: "Hrajete proti jedněm z nejlepších hráčů na světě. Některé jsem v průběhu sezony, ve které jsem toho moc nenahrál, sledoval každé ráno v sestřizích. Je neskutečné proti nim hrát."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
Další zprávy