Po montérkách chystá metodu obřího biče. Hra se nám nedaří, mrzí Pešána

Daniel Poláček Daniel Poláček
25. 5. 2021 7:36
Češi teprve podruhé v historii mistrovství světa ztratili body proti Bělorusku. Na rozdíl od Švédska či Kanady už sice nejsou na nule, ale trenér Filip Pešán spokojený rozhodně není. "Jestli nepřidáme hokejovost a větší dodržování systému, nebudeme úspěšní," varuje.
Na tři góly Bělorusům potřebovali čeští hokejisté 38 střel.
Na tři góly Bělorusům potřebovali čeští hokejisté 38 střel. | Foto: Reuters

Filip Zadina říkal, že za dva body jste rádi. Souhlasíte?

Nejsme rádi za dva body, protože jsme chtěli tři. Chtěli jsme soupeře porazit, i když jsme věděli, že odehrál výborné zápasy. Vzhledem k průběhu utkání, speciálně ve druhé půlce třetí třetiny a v prodloužení, jsme ale za dva body nakonec rádi.

Cítíte vy osobně úlevu?

Není to úleva. Doufal jsem, že dneska vezmeme opratě do rukou a budeme dominovat, což se úplně nestalo. Na druhou stranu musím říct, že jsme narazili na defenzivně velmi dobře připraveného soupeře, který byl nebezpečný v protiútocích. I proto porazili Švédsko. Ani další soupeři Běloruska to nebudou mít jednoduché.

Hra českého týmu ale měla k dokonalosti daleko, že?

Hodně daleko. Týmu se nemůže upřít snaha, nasazení, ale tyhle věci mají být automatické. Co ale není automatické - tým utkáním žil, podporoval se. Je to takový malý základ, malá náplast na to, že se nám hra zatím nedaří.

Vnímal jste, že zápas byl pro hráče psychicky náročný? Další porážka by znamenala vážné komplikace.

Viděl jsem to na nich. Myslím, že všichni hráči vnímají situaci podobně jako já. Mistrovství jsme začali s Ruskem, kdy jsme po devíti výhrách museli dobře vstoupit do turnaje. Nepodařilo se nám to. Pak jsme museli vyhrát se Švýcarskem. To se taky nepodařilo. Před Běloruskem už bylo "muset" napsané tak obřím písmem, že jsme opravdu museli. Za dva body jsme rádi, ale když nepřidáme hokejovost a větší dodržování systému, tak nebudeme úspěšní. Každý se to snažil strhnout individuálně, což bohužel není cesta.

Nasadil si tým pomyslné montérky, o kterých jste mluvil? Pracoval opravdu tvrdě?

Jednoznačně. Tým od začátku pracoval na sto procent. Ale jak jsem říkal, chybí nám lehkost, chemie. Moje práce je, abych ji nalezl.

Máte na to recept?

Turnaj se rozběhl obrovským tempem, takže máme spoustu materiálu, abychom chemii nalezli. Faktem je, že když se k vám těsně před turnajem připojí tři čtyři hráči, kteří mají velmi důležité role, samozřejmě to týmem zatřese. Vyzkoušeli jsme si tři zápasy, každý měl jiný průběh, scénář. Teď je na nás, abychom během dvou dnů volna nalezli ideální dvojice, trojice. A svázali kluky víc do systému, který fungoval.

Neříkáte si, jestli zásah do týmu v podobě hráčů NHL na poslední chvíli nebyl až příliš velký? Slováci se drželi vyzkoušeného a teď vedou skupinu.

Slováci odehráli fantastické utkání s Ruskem. Systémově, nasazením, srdcem. I proto, že nemají žádná velká jména a pracují pro tým. Ale uvidíme, jak budou pokračovat dál. Každá mince má dvě strany.

Co tím myslíte?

Stojím si za tím, že nominace byla správná. Fanoušci i realizační tým musí mít s některými hráči trpělivost. Vracejí se z NHL, malého kluziště, jiného systému. Taky jim není pětatřicet. Jsou to mladí kluci, kteří toho teď mají v hlavě a nohách plno. Já jen doufám, že budeme lepší a lepší. A uvidíme, jestli lepší a lepší bude i Slovensko.

Vsadíte teď na metodu cukru, nebo biče?

Metoda biče nebude fungovat možná ani den po zápase, protože hráči jsou opravdu vyčerpaní. Máme za sebou těžké zápasy s těžkými soupeři po těžkém týdnu v karanténě. Na úterý jsme dali dobrovolný led a program. Odpoledne možná strávíme spolu jako tým a dáme si večeři, jestli nás pustí z bubliny. Malinko vydechneme. V úterý tedy jednoznačně bude metoda cukru. Ve středu ale přijde metoda obřího biče.

Souhlasíte, že čtvrteční zápas se Švédskem bude klíčový ohledně postupu do čtvrtfinále?

Klíčový byl už zápas s Běloruskem. Celá skupina se může extrémně zamotat. Pro nás už je tedy klíčový každý zápas - ohledně bodů, ale i pocitu z odvedené práce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna

Slevy ve veřejné dopravě se sníží ze současných 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla dnes vláda. Změna by měla platit od 1. dubna. Slevy budou moci dál využívat děti a studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Systém slev by se navíc měl rozšířit o invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Redukce slev by měla přinést úsporu přes 1,8 miliardy korun. Před covidovou krizí stát za slevy dopravcům vyplatil 5,79 miliardy korun v roce 2019, během krize účet klesl zhruba o více než dvě miliardy korun.

V současnosti mohou slevy ve výši 75 procent z jízdného využívat studenti do 26 let a senioři starší 65 let. Vládní koalice už před loňskými volbami do Poslanecké sněmovny avizovala, že chce systém slev upravit. Současnou podobu koalice kritizovala jako nehospodárnou, zvýhodnění pro vybrané skupiny obyvatel však zůstane. Slevy ve výši 75 procent využívají ve veřejné dopravě i cestující s průkazem ZTP, u nich by se nic měnit nemělo.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Některé organizace Libereckého kraje přišly o dodávky elektřiny. Braly ji i od firmy Lumius, která ukončila činnost

Některé organizace Libereckého kraje včetně úřadu přišly o dodávky elektřiny, kterou kraj zajistil na burze. Jedním z dodavatelů byla firma Lumius, která minulý týden oznámila, že na trhu končí.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Babiš se nemusí omlouvat Kalouskovi za výroky ze sněmovny, potvrdil soud

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se nemusí omlouvat exposlanci Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, že rozkrádal ministerstvo obrany a "zabil lidi cez padáky". Pravomocně to ve středu potvrdil středočeský krajský soud, který zamítl Kalouskovo odvolání. Výroky podle soudního senátu vůbec nebyly způsobilé zasáhnout do Kalouskových osobnostních práv.

Ani jeden z aktérů sporu k soudnímu jednání nedorazil. Kalouskův právník Stanislav Balík řekl novinářům, že podá dovolání. Zmínil také možnost ústavní stížnosti.

Babišovy sporné výroky zazněly na schůzi sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD v roce 2018. Svému politickému rivalovi navíc tykal a označil ho za "ožralu" a "zloděje zlodějského". Poslanec předtím Babiše kritizoval za to, že při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo křivě přísahal na zdraví svých dětí. Vyhrocenou diskusi přenášela televize.

Zdroj: ČTK
Další zprávy