volejbal

Volejbalisté nedotáhli obrat s Koreou, zahodili sedm mečbolů

Čeští volejbalisté skončili na Challenger Cupu v Soulu čtvrtí. Proti domácím Korejcům neproměnili svěřenci trenéra Jiřího Nováka sedm mečbolů a podlehli 2:3, v pátém setu 20:22.

Osmičlenný turnaj byl kvalifikací o jediné postupové místo do Ligy národů. Češi v Soulu porazili ve čtvrtfinále Tunisko 3:1, ale sobotní porážka s favorizovanou Kubou 0:3 jim šanci na premiérovou účast mezi elitou vzala.

S domácí Koreou dnes český tým prohrával 0:2 po setech 19:25 a 16:25, pak ale i díky změnám v sestavě uspěl 26:24, 25:23 a v tie-breaku byl blízko vítězství, po sedmi nevyužitých mečbolech ale domácí proměnili hned svůj první. Po červnovém triumfu v Evropské lize po 18 letech čeští volejbalisté na další medaili nedosáhli.

"Chtěli jsme zápas vyhrát a skončit pozitivním výsledkem, ale bohužel první dva sety jsme nehráli volejbal, který nás zdobil celé léto, to znamená bojovný. Bylo to takové ospalé, potom jsme vyměnili pár hráčů a obraz se úplně změnil. Bojovali jsme, rvali se o každý balon. I když výsledek nebyl vítězný, už jsme aspoň hráli náš volejbal," zhodnotil kouč Novák.

V zápase byli Korejci úspěšnější v útoku, v němž zářil především Im Tong-hjok s 33 body, a to nastoupil až od druhé sady. Nejvíce bodů v českém dresu nasbíral univerzál Marek Šotola (22). Jeho smeč těsně do autu strhující bitvu o bronz ukončila. Trenér Novák si ještě vyžádal kontrolu u videa, zda se soupeř dotkl sítě. Což se sice potvrdilo, ale až po dopadu míče na zem.

"Do posledního balonu jsme se rvali, ale bohužel štěstí bylo nakloněno na stranu Korejců, kdy v rozhodujícím momentu jestřábí oko nezafungovalo tak, jak mělo. Ale na to se nemůžeme vymlouvat. Zápas jsme si měli rozehrát úplně jinak a bylo by teď veseleji," litoval kapitán Adam Zajíček. "Bohužel odjíždíme s prohrou, neskončili jsme vítězstvím, což nás všechny mrzí. Ale náš výkon byl bohužel slabý a nedostačující na tuto úroveň," doplnil.

Pro volejbalisty byl Challenger Cup po Evropské lize vrcholem sezony, jelikož na mistrovství světa se nekvalifikovali a na evropském šampionátu za rok mají účast jistou. "Jsem moc rád, že jsme na turnaji mohli porovnat tři volejbalové styly, jak africký, asijský tak i středoamerický. Doufám, že nám to poskytlo dostatek informací do budoucna, o čem je ta o level vyšší úroveň a na čem musíme pracovat, abychom se zase o krok posunuli dál," dodal Novák.

Účast v Lize národů si z Challenger Cupu vybojovali Kubánci po výhře 3:1 nad Tureckem.

Challenger Cup volejbalistů v Soulu:

Finále:

Kuba - Turecko 3:1 (17, -23, 20, 20).

O 3. místo:

Korea - Česko 3:2 (19, 16, -24, -23, 20)

Sestava a body Česka: Špulák 2, Šotola 22, Galabov 3, Zajíček 2, Bartůněk 2, Licek 18, libero Moník - Srb, Indra 2, Čech 5, Sedláček 9, Polák 10, Svoboda. Trenér: Novák.

Nejvíce bodů Koreji: Im Tong-hjok 33. Čas: 135 min. Diváci: 3350.

Konečné pořadí: 1. Kuba, 2. Turecko, 3. Korea, 4. Česko, 5. Austrálie, 6. Tunisko, 7. Katar, 8. Chile.

Uzdravená Štochlová zahájila s Hermannovou turnaj v Espinhu dvěma výhrami

Beachvolejbalistka Marie-Sára Štochlová se po zdravotní pauze vrátila na kurty s Barborou Hermannovou vítězně. Česká dvojice na turnaji Pro Tour kategorie Challenge v Espinhu vydřela výhru proti francouzské dvojici Lezana Placetteová, Alexia Ricardová 24:22 ve třetím setu. Poté Hermannová se Štochlovou zdolaly v tie-breaku i druhé nasazené Němky Karlu Borgerovou a Julii Sudeovou a zajistily si přímý postup do osmifinále.

Štochlová kvůli zranění břišního svalu přišla o červnové mistrovství světa v Římě. S Hermannovou na portugalském písku první sadu s Francouzkami prohrály 18:21, druhou naopak těsně vyhrály 21:19. Drama ve třetím setu zvládly. Obdobný průběh měl i druhý zápas. Po jasně ztracené první sadě se Češky zvedly, vyrovnaly a v tie-breaku znovu uspěly. Tentokrát proměnily už třetí mečbol.

Základní skupinu úspěšně zahájili Václav Berčík a Matyáš Džavoronok, kteří ve čtvrtek prošli kvalifikací. Turnajové pětky Stefana Boermanse a Matthewa Immerse z Nizozemska zdolali 21:18, 21:13.

MS v plážovém volejbalu ovládli Norové Mol, Sörum a Brazilky Duda, Ana Patricia

Mistry světa v plážovém volejbalu se v Římě poprvé stali Norové Anders Mol a Christian Sörum a Brazilky Duda a Ana Patricia. Díky turnajovým dvojkám se ženský titul vrátil do jihoamerické beachvolejbalové velmoci po sedmi letech. Na třináctém šampionátu získaly Brazilky zlato už pošesté. Mol a Sörum vylepšili třetí příčku z minulého MS v roce 2019 a postarali se o historický triumf pro Norsko.

Brazilci Renato a Vitor Felipe, kteří v 1. kole play off vyřadili v tie-breaku české reprezentanty Ondřeje Perušiče s Davidem Schweinerem, mohli zařídit své zemi už osmý titul z mužské soutěže. Ve finále však neměli proti Molovi se Sörumem šanci. Norové zvítězili po setech 21:15 a 21:16. Bronz získali další brazilští hráči André a George.

Také Duda s Anou Patricií rozhodly souboj o zlato s překvapivými finalistkami Sophie Bukovecovou a Brandie Wilkersonovou z Kanady ve dvou setech, které vyhrály 21:17 a 21:19. V osmi zápasech na turnaji brazilské volejbalistky prohrály pouze jednu sadu. Jejich sílu poznal ve skupině i český pár Barbora Hermannová, Martina Williams.

Mistrovství světa v plážovém volejbalu v Římě:

Muži:

Finále:

Mol, Sörum (8-Nor.) - Renato, Vitor Felipe (12-Braz.) 2:0 (15, 16).

O 3. místo:

André, George (5-Braz.) - Schalk, Brunner (19-USA) 2:1 (-15, 17, 11).

Ženy:

Finále:

Duda, Ana Patricia (2-Braz.) - Bukovecová, Wilkersonová (20-Kan.) 2:0 (17, 19).

O 3. místo:

Müllerová, Tillmannová (16-Něm.) - Heidrichová, A. Vergéová-Dépréová (22-Švýc.) 0:1 (-16, 7:10 skreč Švýcarek).

Čeští volejbalisté otočili zápas s Ukrajinou a jsou ve finále Evropské ligy

Čeští volejbalisté jsou po čtyřech letech ve finále Evropské ligy. Semifinále s Ukrajinou ve Varaždínu otočili ze stavu 0:2 na sety. Ukrajina úvodní sady vyhrála 25:23 a 25:22, další dvě ale skončily stejným poměrem v český prospěch. Rozhodující pátý set Češi vyhráli jednoznačně 15:10. O trofej se utkají v neděli od 20:30 s vítězi posledních dvou ročníků Turky, kteří porazili domácí Chorvatsko 3:1 po setech 27:25, 21:25, 25:19 a 25:19.

Češi nezachytili vstup do zápasu a rychle prohrávali 2:7. V průběhu úvodní sady se několikrát přiblížili na rozdíl jediného bodu, ale Ukrajinci jim vždy znovu odskočili a vypracovali si pět setbolů. Při podání Jana Galabova přišla další česká série, jenže za stavu 23:24 český smečař podání zkazil a sám sadu ukončil. Druhý set byl mnohem vyrovnanější, žádný tým neměl více než dvoubodový náskok. V koncovce se ale utrhli Ukrajinci a jediný set je dělil od toho, aby zopakovali loňské finále.

Trenér Jiří Novák vzhledem k nepříznivému vývoji míchal se sestavou. Na palubovce stabilně zůstávali jen kapitán Adam Zajíček a smečaři Jan Galabov s Martinem Lickem. Na druhém blokařském postu hrál od třetího setu Oliver Sedláček místo Josefa Poláka, střídala se i libera, nahrávači a univerzálové.

Ve třetím setu čeští volejbalisté promarnili čtyřbodové vedení, takže se šlo do vyrovnané koncovky. Za stavu 23:23 rozhodl servis. Ukrajinský kapitán Oleh Plotnyckyj podání zkazil a český univerzál Marek Šotola, který přišel na koncovku, vzápětí zaznamenal eso. Češi pak vedli většinu čtvrtého setu, v jehož závěru zazářil Licek. Nejprve jednoblokem sestřelil útok ukrajinské hvězdy Plotnyckého a o pár míčů později esem proměnil první setbol.

V tie-breaku Češi proti loňským finalistům na kurtu dominovali. Dařilo se jim v obraně a byli trpěliví v útoku. Odskočili na 10:4 a náskok s přehledem udrželi. Druhý mečbol proměnil smečí univerzál Patrik Indra. Ten dostal šanci od poloviny utkání a nakonec byl s devatenácti body nejproduktivnějším českým hráčem.

V největší příležitosti v letošním ročníku Evropské ligy byl nadšený blokař Sedláček. "Z toho mám radost obrovskou a tedy doufám, že jsem alespoň v něčem pomohl našemu týmu k dnešnímu vítězství," poznamenal v nahrávce pro média po zápase, který se protáhl na více než dvě hodiny. "Myslím si, že jsme to urvali bojovností, že v tom projevu na hřišti byl asi největší rozdíl. Tím jsme se dostali do laufu a potom šlo všechno líp," dodal.

Liberu Danielu Pfefferovi se Ukrajinci zdáli od třetího setu unavenější. "Pak trochu ubrali na servisu a to byla naše šance. Měli jsme dobrý příjem, slušně jsme ztrátovali a bylo to," poznamenal kapitán mistrovského Karlovarska. Podle trenéra Nováka se v úvodu projevil nedostatek zkušeností omlazeného českého týmu. "První dva sety byla taková nováčkovská daň pro některé. Museli si ten level osahat a trošku se oprostit od té důležitosti (zápasu). Nakonec třetí a čtvrtý set i ten tie-break jsme zvládli s bravurou," prohlásil.

Mužská volejbalová reprezentace při návratu do Final Four Evropské ligy zopakovala úspěch z roku 2018, kdy ve finále v Karlových Varech nestačili na Estonsko. Jediný triumf v Evropské lize mají Češi z roku 2004. Ve finále půjde také o postup do kvalifikace o Ligu národů. V letošním ročníku Evropské ligy jsou ve finále obě české reprezentace, ženy se utkají s Francií.

České volejbalistky jsou po vítězné bitvě s Rumunskem ve finále Evropské ligy

České volejbalistky jsou ve finále zlaté Evropské ligy. Rumunsko dnes na domácí palubovce v Prostějově udolaly 3:2 po setech 25:22, 23:25, 25:22, 21:25 a 15:11. Mohou tak zopakovat triumf z roku 2019. O vítězství budou hrát v neděli ve Francii, která dnes smetla Chorvatsko jednoznačně 3:0 po setech 25:16, 25:17 a 25:13.

Český tým nastoupil v semifinále v obdobné sestavě jako v základní skupině, jen na liberu dostala důvěru zkušená Veronika Dostálová. Vyrovnaný první set se zlomil v koncovce při podání Denisy Pavlíkové, kterou trenér Jannis Athanasopulos pravidelně posílá v závěru setů na palubovku jako specialistku na tuto činnost. Češky s její pomocí odskočily na 23:20 a k výhře 25:22 je pak dvěma tvrdými útoky dotáhla kapitánka Michaela Mlejnková.

Ve druhé sadě domácí volejbalistky dvakrát smazaly několikabodový náskok Rumunek, které byly v této fázi výrazně úspěšnější v útoku. Koncovka ale tentokrát patřila hostujícímu týmu. Češky to nezlomilo a do třetího setu vstoupily lépe. O náskok přišly, ale pak odskočily na 21:16. Za koncovou čarou se dařilo Mlejnkové a na síti úřadovala čtyřiadvacetiletá prostějovská smečařka Klára Faltínová. Ta dnes hrála svůj zatím nejlepší zápas v reprezentaci, do které se poprvé dostala až na tento ročník Evropské ligy. Celkem nasbírala patnáct bodů a navíc výborně přihrávala; byla adresátkou většiny rumunských servisů.

Ve čtvrté sadě se Rumunky překonávaly v obraně, Češky měly v této části hry jen devětadvacetiprocentní úspěšnost v útoku. Hostující volejbalistky si koncovku pohlídaly a vynutily si rozhodující sadu. V té po dalším útoku Faltínové odskočily Češky do vedení 10:7 a náskok držely i s přispěním několika rumunských zaváhání. Čtyři mečboly pro domácí tým získala Gabriela Orvošová, jejíž úder "zadarmo" prsty se pomalu snesl na zem mezi dvě rumunské hráčky. Druhý mečbol proměnila smečí blokařka Veronika Trnková.

Kapitánka Mlejnková bude po zisku francouzského titulu útočit ve Francii na trofej s národním týmem. "Bylo to náročné. Všechny sety byly blízko, bylo to vyrovnané. Myslím si, že zlom byl třetí, čtvrtý set, kdy jsme začaly tlačit servisem a odtáhly jsme je od sítě. Pak se nám líp bránilo. Tie-break je loterie. Myslím, že tam rozhodla naše bojovnost a trpělivost," zhodnotila semifinálový duel.

Češky mají po nejlepším výkonu v tomto ročníku Evropské ligy jistotu, že vylepší loňské čtvrté místo. "Myslím, že rozhodovaly drobnosti, skóre mluví za vše. Jsem na děvčata velmi hrdý," řekl řecký trenér.

Volejbalisté v Evropské lize zdolali Belgii, jako jediní ve skupině jen vítězí

Čeští volejbalisté ve druhém kole Evropské ligy zvítězili v Kutné Hoře nad Belgií jednoznačně 3:0 na sety a jsou jediným neporaženým týmem ve skupině C. Zkomplikovali si závěr úvodní sady, kterou přesto vyhráli 26:24, ale v další dvou setech už dovolili soupeři jen 16 a 12 bodů. S plným bodovým ziskem vedou skupinu a udělali významný krok k postupu do Final Four.

Nejproduktivnějším hráčem českého výběru byl sedmnáctibodový univerzál Indra. Zdatně mu sekundoval smečař Jan Galabov, který zapsal 15 bodů.

Další zápas v Evropské lize čeká české volejbalisty ve středu večer v Lotyšsku, které po úvodní porážce s Belgií nestačilo dnes doma ani na Estonsko a podlehlo 2:3.

Hermannová se Štochlovou skončily na písku v Kusadasi páté

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou prohrály na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi ve čtvrtfinále s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová 20:22, 19:21 a do bojů o medaile nepostoupily. Pátým místem si v tureckém přímořském středisku i tak vylepšily společné maximum na okruhu a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i v prvním kole play off proti Italkám Margheritě Bianchinové a Claudii Scampoliové, jež zdolaly 21:17, 23:21. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

Ve čtvrtfinále už na rozdíl od předchozích duelů koncovku nezvládly. V prvním setu vedly 19:18, ale k setbolu se jako první dostaly Němky a na druhý pokus jej proměnily. Také druhá sada měla velmi vyrovnaný průběh, za stavu 16:15 uhrály Ittlingerová se Schneiderovou tři body v řadě a náskok už si udržely.

Hermannová se Štochlovou spolu na světovém okruhu startovaly počtvrté, jejich dosavadním maximem bylo květnové deváté místo z Dauhá.

Volejbalisté Karlovarska obhájili titul, páté finále vyhráli 16:14 v pátém setu

Volejbalisté Karlovarska obhájili domácí titul. V rozhodujícím pátém zápase finále extraligy porazili Lvy Praha 3:2 na sety, tie-break vyhráli 16:14. Jako první tým v této finálové sérii využili výhodu domácího prostředí a získali třetí titul v klubové historii.

Západočeši dominovali v lichých setech, které vyhráli 25:14 a 25:17. Lvi ale neskládali zbraně a vždy vyrovnali skóre. O letošním titulu se tak rozhodlo nejtěsnějším možným způsobem. V páté sadě domácí odskočili do vedení 10:4, ale pak Pražané srovnali na 13:13. Karlovarsko proměnilo druhý mečbol poté, co univerzál Patrik Indra drama ukončil nechytatelným servisem o pásku.

Karlovarsko stejně jako loni proti Českým Budějovicím vyhrálo rozhodující páté finále a zajistilo si místo v příštím ročníku Ligy mistrů. Naopak Lvi neproměnili šanci vrátit nejcennější mužskou volejbalovou trofej po 30 letech do Prahy.