volejbal

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Volejbalisté na ME podlehli Itálii 1:3 a v osmifinále je čeká Francie

Čeští volejbalisté zakončili základní část mistrovství Evropy porážkou se suverénní Itálií 1:3 po setech 20:25, 21:25, 25:23 a 22:25. V ostravské skupině B tak skončili svěřenci trenéra Jiřího Nováka čtvrtí a v pondělním osmifinále narazí na Francouze, olympijské vítěze z Tokia.

I před čtyřmi lety podlehli volejbalisté na Euru na závěr bojů ve skupině Itálii a v osmifinále nastoupili proti Francii. V Katovicích v roce 2017 ale tehdejší obhájce titulu Francouze zaskočili a po výhře 3:1 na sety postoupili do čtvrtfinále, v němž prohráli s Německem.

V Ostravě začali volejbalisté překvapivou výhrou 3:1 nad Slovinci, pak podlehli 1:3 Bělorusku, z mečbolu prohráli 2:3 s Bulharskem a zdolali bez ztráty setu Černou Horu.

Mistrovství Evropy volejbalistů:

Skupina B (Ostrava):

Bulharsko - Bělorusko 3:1 (13, 18, -24, 22), ČR - Itálie 1:3 (-20, -21, 23, -22).

Volejbalisté zdolali na ME v Ostravě Černou Horu 3:0

Čeští volejbalisté na mistrovství Evropy splnili roli favorita, v Ostravě zdolali Černou Horu 3:0 po setech 30:28, 25:23, 25:10 a jsou blízko osmifinále. Ve skupině B mají na kontě dvě výhry a dvě prohry, dohromady sedm bodů a v tabulce jsou třetí.

Šampionát svěřenci trenéra Jiřího Nováka začali páteční překvapivou výhrou 3:1 nad obhájci stříbra z minulého ME Slovinci, v sobotu ale podlehli 1:3 Bělorusku a v neděli byli blízko k výhře nad Bulharskem, měli mečbol, ale nakonec získali bod za prohru 2:3.

O postupu českého týmu do osmifinále, kam se dostanou čtyři celky ze šestičlenné skupiny, budou rozhodovat zápasy Bělorusů s Černou Horou a s Bulharskem. Domácí volejbalisté mají ve středu den volna a ve čtvrtek je čeká neporažená Itálie.

Česko - Černá Hora 3:0 (28, 23, 10), Slovinsko - Bulharsko 3:0 (18, 19, 21).

Volejbalistky na Turecko nestačily a na ME skončily v osmifinále

Volejbalistky skončily na mistrovství Evropy v osmifinále. Češky dnes dokázaly favorizované Turecko potrápit jen ve druhé sadě, jinak v Plovdivu na pátý tým z olympijských her v Tokiu nestačily a prohrály 1:3 po setech 13:25, 25:22, 14:25 a 13:25.

Svěřenkyně řeckého trenéra českého týmu Jannise Athanasopulose na ME splnily postupem do osmifinále svůj cíl. Ve skupině porazily Španělsko a Řecko, silným týmům Polska a Německa vzaly stejně jako Turecku set a bez zisku sady nestačily jen na domácí Bulharky.

Na evropském šampionátu dohrály Češky stejně jako v roce 2017 v osmifinále, předloni se na ME nekvalifikovaly. Do čtvrtfinále se naposledy dostaly před deseti lety.

Volejbalistky prohrály na ME s Bulharskem 0:3 a v osmifinále je čeká Turecko

České volejbalistky podlehly na mistrovství Evropy v závěrečném duelu základní skupiny B v Plovdivu domácímu Bulharsku 0:3 na sety. V nedělním osmifinále se svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose střetnou s Tureckem, jež suverénně ovládlo skupinu D.

Češky nastoupily do zápasu proti Bulharkám již s jistotou postupu do osmifinále, kterou získali pondělním vítězstvím nad Řeckem. Favorizovanému domácímu týmu vzdorovaly jen v první sadě, v níž nevyužily setbol a prohrály ji 24:26. V dalším průběhu už Bulharky, jež měly výškovou převahu, na palubovce dominovaly a získaly sety jednoznačně 25:12 a 25:19.

České reprezentantky držely v prvním setu naději na bodový zisk podáním a dokázaly smazat pětibodové manko. Po smeči Andrey Kossányiové měly za stavu 24:23 setbol, ale domácí hráčky získaly následující tři body. Druhý set byl z českého pohledu nejméně povedený na šampionátu a proti bulharským blokům se volejbalistky neprosadily ani ve třetí sadě. Nejlépe bodující hráčkou týmu byla s devíti body Gabriela Orvošová.

České volejbalistky v pátém utkání na šampionátu poprvé nevyhrály ani set a ve skupině obsadí s šesti body poslední postupové čtvrté místo. Na turnaji si připsaly výhry nad Řeckem a Španělskem, vedle Bulharska podlehly Němkám a Polkám.

Jejich osmifinálové soupeřky Turkyně, vicemistryně z minulého ME a pátý tým z nedávných olympijských her v Tokiu, získaly v základní fázi maximální počet 15 bodů a ztratily pouze jednu sadu.

Volejbalistky nestačily ve druhém utkání na ME na Němky

České volejbalistky prohrály své druhé utkání na mistrovství Evropy. Němkám dnes podlehly 1:3 po setech 23:25, 25:20, 23:25 a 21:25. Ve skupině B v Plovdivu tak mají na kontě jednu výhru a jednu porážku.

České svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose ve čtvrtek porazily 3:1 Španělsko. V sobotu narazí na favorizované Polky a po dni volna budou následovat zápasy v pondělí s Řeckem a v úterý s domácím Bulharskem. Do osmifinále se dostanou čtyři týmy.

Mistrovství Evropy volejbalistek - skupina B v Plovdivu:

ČR - Německo 1:3 (-23, 20, -23, -21)

Rozhodčí: Jettkandt (Niz.), Sikanjič (Licht.). Čas: 124 min. Diváci: 150.

Sestava a body ČR: Jehlářová 9, Orvošová 9, Mlejnková 18, Trnková 13, Valková 2, Kossányiová 4, libero Dostálová - Hodanová 7, Kojdová 6, Šimáňová, Bajusz. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Německa: Lippmannová 20, Alsmeierová 19.

České volejbalistky porazily na úvod ME Španělky 3:1 na sety

České volejbalistky zvládly vstup do mistrovství Evropy. Na úvod bojů ve skupině B hrané v Plovdivu porazily Španělky 3:1 po setech 22:25, 25:20, 25:22 a 25:20. V pátek se svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose utkají s Němkami.

Výhrou nad Španělkami, kterým tak oplatily červnovou prohru z duelu o třetí místo v Evropské lize, udělaly volejbalistky důležitý krok k postupu do osmifinále, do něhož se z šestičlenné skupiny dostanou čtyři týmy. Češky mají ve skupině ještě Polsko, Řecko a domácí Bulharsko.

Do sestavy volejbalistek se vrátila smečařka Mlejnková, která vynechala kvůli problémům s ramenem Evropskou ligu, aby byla připravena na šampionát. A nejlepších tuzemská hráčka posledních let ukázala svoji sílu - s dvaadvaceti body vévodila statistice utkání.

Úvod ale Češkám příliš nevyšel, hrály nedůrazně a prohrávaly 3:10. Od stavu 10:17 přitlačily a při podání Mlejnkové snížily na 15:17. Po bloku Trnkové srovnaly na 20:20, podání kapitánky Kossányiové znamenalo i vedení 21:20, ale po chybách koncovku ztratily.

Od druhého setu hrály Češky s větší energií a soupeřky přehrávaly. Na blok přišla Jehlářová místo Šimáňové a univerzálku Orvošovou, které se tentokrát nedařilo, nahradila Kojdová. Volejbalistky dostávaly soupeřky pod tlak podáním a ve zbytku utkání většinou určovaly vývoj.

Po zisku druhého setu si trošku zkomplikovaly koncovku třetí sady, v které vedly 23:17 a nechaly Španěly snížit na rozdíl bodu, ale utéct sadu si už nenechaly. Ve čtvrtém setu odskočily do náskoku na 17:13 a po zkaženém servisu Španělek proměnily třetí mečbol.

Na ME se Češky vrátily po čtyřech letech. Předloni na vrcholné akci starého kontinentu po čtrnácti letech chyběly. V roce 2017 vypadly v osmifinále a celkově skončily dvanácté.

Španělsko - Česko 1:3 (22, -20, -22, -20)

Rozhodčí: Boulangerová (Belg.), Kaiserová (Fr.). Čas: 113 min. Diváci: 147.

Sestava a body Česka: Kossányiová 11, Trnková 12, Orvošová 1, Mlejnková 22, Šimáňová, Valková 3, libero Dostálová - Kojdová 12, Bajusz, Jehlářová 7. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová a Castelanová po 17.