Jak Federer zahodil spratkovství. Změnila ho žena, psychologové i peníze od Nike

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 10. 2019 8:57
Mohl prožívat úplně jiný druh sportovní kariéry. Mohl být zlobivým dítětem světového tenisu, švýcarskou verzí Nicka Kyrgiose. Mužem, který je nositelem obrovského talentu, nikdy ho ale nedokáže naplno prodat kvůli prchlivé povaze, která mu dlouhodobě neovladatelně narušuje koncentraci.
Roger Federer.
Roger Federer. | Foto: Reuters

Roger Federer se ale včas změnil a stal se jedním z nejlepších tenistů historie. A nejen to. Přirozeným způsobem kolem sebe vytvořil auru charismatického gentlemana s vybraným chováním, kterého každý respektuje a uznává.

Federerova proměna z naštvaného a lehkovážného mladíka ve ztělesnění dokonalosti se ale neudála samovolně.

O tom, proč Švýcar přestal mlátit raketami a ještě v relativně mladém věku obdivuhodně vyspěl, nedávno promluvil jeho bývalý kondiční trenér Paul Dorochenko.

Jeho a Federerovy cesty se zkřížily na konci 90. let, kdy bylo rodákovi z Basileje sedmnáct let. Platil tehdy za talentovaného hráče s komplikovanou osobností. A spolupráce s ním byla podle Dorochenka velmi stresující.

"Tři roky práce s ním mě úplně zničily. Zahazoval celé zápasy, mlátil raketami, nebyl dochvilný. Každých deset minut mě něčím provokoval. Já býval boxerem, takže jsem nebyl daleko od toho, abych ho praštil," přiznal před časem alžírský rodák.

Když po třech letech přišla nabídka vrátit se ke Španělovi Sergimu Bruguerovi, Dorochenko neváhal a Federera opustil.

"Nikdy bych si v tu chvíli nedokázal představit, že bude Roger úspěšný. A už vůbec ne, že se dostane tam, kde je teď," podotkl.

Následná mentální proměna budoucího šampiona měla podle něj několik příčin. "Konkrétně tam vidím tři. Zaprvé začal spolupracovat s psychology, byl v jejich intenzivní péči od svých osmnácti do dvaadvaceti let," prozradil Dorochenko.

Dalším rozhodujícím prvkem ve Federerově životě bylo podle něj setkání s Mirkou Vavrincovou. Vztah, který trvá dodnes, započal poslední den olympijských her v Sydney v roce 2000.

"Zamiloval se do ženy, která byla velmi ambiciózní, chtěla moc a peníze. Byla to ona, kdo měl velkou zásluhu na změně jeho chování. Vytvořila kolem něj určitou bublinu a zahrnula ho loajalitou a péčí," zdůraznil Dorochenko.

Sám Federer během kariéry několikrát potvrdil zásadní roli, kterou rodačka ze slovenské Bojnice v jeho kariéře sehrála. "Není náhoda, že Roger nikdy před tím, než se setkali, nevyhrál žádný turnaj," potvrdil dlouholetý Federerův manažer Tony Godsick.

Třetím důležitým prvkem ke změně byly podle Dorochenka peníze. Konkrétně lukrativní kontrakt od oděvního giganta Nike. První smlouvu s ním Federer podepsal už ve svých třinácti letech, když ale nabyl plnoletosti, rozhodli se v Nike, že chtějí mít ze Švýcara jednu z hlavních tváří značky.

Federer prý až tehdy naplno pochopil, že může být velkou hvězdou, když se zklidní a půjde příkladem.

"Peníze od Nike mu zcela jistě pomohly, aby se choval lépe. Chtěli po něm, aby hrál určitou roli. Viděli v něm gentlemana tenisu, který bude mít dobrý vliv na kurtu i mimo něj," řekl Dorochenko.

Zbytek je historie. Když bylo Federerovi jednadvacet let, poprvé vyhrál Wimbledon. Tehdy už rakety neničil. V následující sezoně 2004 už triumfoval na Australian Open, znovu v Londýně a také v New Yorku. Stal se světovou jedničkou a odstartoval svou fascinující dráhu tenisové legendy.

 

Právě se děje

Další zprávy