Slovácko se dočkalo prvního gólu, Dynamo s výpraskem. Baník doma udolal Hradec

Aktualizováno 11. 8. 2024 19:34
Fotbalisté Slovácka ve 4. kole první ligy zvítězili 1:0 v Pardubicích a připsali si premiérovou výhru i branku v nové sezoně. Mladá Boleslav rozstřílela České Budějovice 4:0 a ostravský Baník zdolal Hradec Králové 1:0.
Gigli Ndefe slaví gól Slovácka proti Pardubicím.
Gigli Ndefe slaví gól Slovácka proti Pardubicím. | Foto: Profimedia

Jediný gól utkání Pardubic se Slováckem vstřelil v 60. minutě angolský pravý bek Gigli Ndefe.

Celek z Uherského Hradiště se posunul na sedmé místo neúplně tabulky. Východočeši nenavázali na triumf z Českých Budějovic, prohráli třetí ze čtyř kol a jsou dvanácté.

Pardubice prohrály doma i druhé utkání v ligovém ročníku, dnešnímu soupeři tam podlehly v nejvyšší soutěži podruhé za sebou. Slovácko jako poslední celek v lize ukončilo čekání na první branku v sezoně a vyhrálo teprve druhý z posledních 16 ligových zápasů.

Slovácko mělo v první půle více ze hry, šancí ale bylo pomálu na obou stranách. V páté minutě si domácí gólman Budinský poradil s Kozákovou hlavičkou, až do konce úvodního dějství už ale zasahovat nemusel. Na druhé straně zahrozila čerstvá posila Simon, jehož přestup z Dinama Tbilisi dotáhli Východočeši teprve v sobotu. Francouzský záložník po půlhodině nejprve donutil Heču k zákroku tečovanou střelou a v závěru úvodního dějství protáhl brankáře hostů i z přímého kopu.

Simon měl v 50. minutě další příležitost, po rohovém kopu hlavou jen těsně minul vzdálenější tyč. Jinak ale zápasu i po změně stran chybělo tempo a hrálo se především ve středu pole.

Až po hodině hry Kozák našel mezi obránci ideálně rozběhnutého Ndefeho a ten sám před Budinským poslal míč přesně k tyči. Angolský obránce dal při 148. startu v české lize třetí gól a prosadil se poprvé od duelu s Příbramí v březnu 2021, kdy ještě hrál za Ostravu. Slovácko po 445 minutách ukončilo čekání na ligovou branku.

Pardubičtí se v ofenzivě trápili a nic na tom nezměnila ani nedůrazná Krobotova hlavička ze 78. minuty. Domácí si do konce utkání žádnou příležitost nevypracovali, naopak v nastavení nevyužil stoprocentní šanci na druhé straně Křišťan. Bez vítězství tak zůstávají v soutěži už jen poslední České Budějovice, které mohou získat první body v podvečerním duelu v Mladé Boleslavi.

Další těžká rána pro Strakovu partu

Mladá Boleslav porazila České Budějovice 4:0. Středočeši podruhé v sezoně nejvyšší soutěže vyhráli a v neúplné tabulce jsou šestí, Jihočeši jako jediní dosud nebodovali a zůstali poslední. O branky se postarali Martin Králik, Vasil Kušej, Lukáš Mašek a Solomon John. Mladou Boleslav ve čtvrtek čeká odveta 3. předkola Konferenční ligy proti Hapoelu Beer Ševa, s nímž doma remizovali 1:1.

Středočeši narazili na oblíbeného soupeře, jemuž podlehli v jediném z posledních 13 vzájemných ligových zápasů. České Budějovice venku v lize již třicetkrát za sebou nevyhrály a s 13 inkasovanými góly mají nejhorší obranu soutěže.

Realizační tým Dynama v týdnu posílil asistent Miroslav Jirkal, který je stejně jako trenér František Straka rodákem z Českých Budějovic. Již v 17. minutě oba rozesmutnil hráč, který byl až do léta na Střeleckém ostrově také doma. Králik si našel před šestnáctkou odražený míč, bez přípravy se do něj opřel a krásnou střelou zdálky překonal Fendricha. Slovenský obránce odehrál za Dynamo 125 ligových zápasů, dal za něj šest gólů a nosil i kapitánskou pásku. První trefy v novém dresu dosáhl právě proti svému bývalému týmu.

Poslední celek tabulky byl v prvním poločase domácím ještě důstojným soupeřem. Čermákův technický pokus vytáhl Trmal konečky prstů na roh. A když se Ogiomadeho tečovaná střela dostala k Ondráškovi, kapitán Jihočechů zblízka trefil tyč. Další šanci měla také Mladá Boleslav. Hned dvakrát měl první ligový gól na kopačce mladý Buryán, Kušej pak těsně před přestávkou orazítkoval tyč.

Ve druhém dějství už domácí zápas jasně ovládli. Vydra založil akci, na jejímž konci Ladra předložil míč zakončujícímu Kušejovi. Domácí kapitán Marek Matějovský pak inkasoval žlutou kartu. Byla pro něj celkem 107. v nejvyšší soutěži, což je ligový rekord. Druhý Admir Ljevakovič má o jedno napomínání méně.

Kouč Straka hned čtyřikrát vystřídal. Na hřiště poslal mimo jiné i Adedirana, který se vrátil z hostování v ostravském Baníku. Dynamu však nic nepomohlo, další branky do jeho sítě přidali střídající Mašek a John. Všichni střelci Mladé Boleslavi zaznamenali premiérové góly v ligové sezoně.

Baník využil přesilovku až v závěru

Fotbalisté Ostravy zdolali Hradec Králové 1:0 šťastným gólem Emmanuela Uchenny z 90. minuty. Baník tak využil dlouhou přesilovku po vyloučení Jakuba Kučery z 13. minuty až v samém závěru. Východočeši za celé utkání takřka neohrozili bránu, přesto byli blízko bodům. Ondřej Mihálik ale ve 20. minutě neproměnil penaltu, kterou brankář Jakub Markovič vyrazil.

Slezané vyhráli druhý ze tří zápasů v ligové sezoně a v neúplné tabulce jsou sedmí. K dobru navíc mají odložený duel v Karviné. "Votroci" prohráli venku i podruhé v ročníku nejvyšší soutěže, opět 0:1 a patří jim osmá příčka.

Baník po středečním utkání v Kodani (0:1) ve 3. předkole Konferenční ligy provedl pět změn v základu a na jeho výkonu nebyl vidět ani náznak únavy. Ostrava naopak na začátku hrála s velkou chutí a do 10. minuty soupeři prakticky nepůjčila míč. Její převaha však byla bezzubá. Vzápětí navíc do vývoje promluvil VAR, po jehož intervenci byl v 13. minutě vyloučen za šlapák na Kubalu hostující Kučera, a před Ostravou byla dlouhá přesilovka.

Jenže úvod se jí nepovedl a Hradec v podstatě ze své první útočné akce mohl jít do vedení. Za Boulův faul na Vlkanovu kopal Mihálik penaltu, ale jeho střelu doprostřed brány Markovič koncem nohy vyrazil nad sebe.

Početní výhoda se pak ale začala projevovat na rostoucím tlaku Ostravy. Posledních 10 minut první půle byl Hradec přikován k vlastní šestnáctce, ale výsledkem domácího náporu bylo pouze břevno nastřelené Kubalou.

Ve druhém poločase byla převaha Baníku ještě výraznější. Hrálo se už pouze na hradecké polovině, ze které se hosté dostávali naprosto sporadicky. Z obrovské převahy nejprve přišla možnost Prekopa, jehož rána se otřela o břevno. Vyloženou šanci měl slovenský útočník v 73. minutě - po Šínově kolmici běžel sám na Zadražila, ale vystřelil vedle.

Sedm minut před koncem už stadion skoro jásal. Po teči jednoho z hradeckých hráčů šel míč do protipohybu Zadražila, Šín ho chtěl ještě doklepnout do branky, hostující gólman ale včas zasáhl.

Na domácí se nakonec usmálo štěstí. V 90. minutě se opřel do balonu Rigo, který trefil na velkém vápně stojícího Uchennu, od nějž balon změnil dráhu a zapadl k opačné tyči, než reagoval Zadražil. Nigerijský obránce dal ve druhém utkání v české lize premiérový gól.

Ostrava prohrála jediný z posledních osmi vzájemných ligových duelů a Hradec v nejvyšší soutěži potřetí po sobě porazila. Doma podlehla Východočechům v jediném z dosavadních 18 domácích ligových utkání. "Votroci" venku v lize potřetí po sobě prohráli.

4. kolo první fotbalové ligy:

FK Pardubice - 1. FC Slovácko 0:1 (0:0)

Branka: 60. Ndefe. Rozhodčí: Vokoun - Vlček, Matoušek - Kocourek (video). ŽK: Polyák, Surzyn, Huf, Saňák (trenér) - Trávník, Vaško, Ndefe. Diváci: 2208.

Sestavy:

Pardubice: Budinský - Surzyn (89. Darmovzal), Noslin, Šimek, Kalabiška - Simon, Polyák (72. Yahaya) - Brdička (46. Leipold), Zlatohlávek (72. Míšek), Patrák - Huf (60. Krobot). Trenér: Saňák.

Slovácko: Heča - Ndefe, Vaško, Hofmann, Doski - Trávník - Blahút (89. Reinberk), Havlík (90.+1 Křišťan), Kohút (74. Souček), Juroška (74. Petržela) - Kozák (74. Kvasina). Trenér: West.

FK Mladá Boleslav - Dynamo České Budějovice 4:0 (1:0)

Branky: 17. Králik, 48. Kušej, 64. Mašek, 79. John. Rozhodčí: Nehasil - Hrabovský, Ratajová - Orel (video). ŽK: Matějovský - Čermák. Diváci: 3017.

Sestavy:

M. Boleslav: Trmal - Kostka, Král, Králik, Fulnek (81. Kadlec) - Vydra (73. Sakala), Matějovský - Buryán, Mareček (46. Mašek), Kušej (68. Pulkrab) - Ladra (68. John). Trenér: Holoubek.

Č. Budějovice: Fendrich - Čoudek, Havel (87. Novák), Trummer - Šigut (58. Hora), Hubínek, Čermák, Ogiomade (58. Zíka) - Suchan - Tranziska (58. Adediran), Ondrášek (58. Osmančík). Trenér: Straka.

Baník Ostrava - Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 90. Uchenna. Rozhodčí: Machálek - Antoníček, Pospíšil - Berka (video). ŽK: Horák, Zadražil. ČK: 13. Kučera (všichni Hradec). Diváci: 8042.

Sestavy:

Ostrava: Markovič - Uchenna, Chaluš, Pojezný - Buchta (76. Juroška), Rigo, Boula (55. Šín), Holzer - Kubala (55. Prekop), Klíma (76. Tanko), Ewerton (90. Fomba). Trenér: Hapal.

Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák, Kodeš - Čmelík (81. Harazim), Dancák (90. Koubek), Kučera, Horák - Náprstek (46. Hais), Mihálik (81. Čech), Vlkanova (90. Šašinka). Trenér: Horejš.

Mohlo by vás zajímat: Takto vypadalo vítání Martina Fuksy v Českém domě: