Tím byl Franco Frattani, který se v letech 2018 a 2019 na sociálních sítích urážlivě vyjadřoval o Číňanech, přičemž často volil hrubá slova. Nejvyšší soud na to poukázal ve zdůvodnění verdiktu.
"Ve svých tweetech rozhodce (Frattini) kritizoval čínské praktiky zabíjení psů a znevažoval konzumaci tohoto druhu masa na místních trzích v Číně. Některá jeho vyjádření také poukazovala na barvu pleti některých Číňanů, o kterých byla řeč," uvedl nejvyšší soud v dnešním vyjádření.
Z tohoto důvodu Frattini neměl řídit jednání v kauze čínské plavecké hvězdy. Na důkazy předložené v tomto případu nebral soud ohled.
Nejvyšší soud zrušil verdikt CAS z loňského 20. února, který Sun Jangovi kvůli porušení dopingových pravidel na osm let zastavil činnost. Arbitráž se bude muset kauzou zabývat znovu a bývalý italský ministr zahraničí a viceprezident Evropské komise Frattini se nesmí nového projednávání zúčastnit.
Dokud arbitráž nevynese případný nový postih, má ještě Sun Jang teoreticky šanci závodit na letních olympijských hrách v Tokiu. Tam by měl obhajovat zlato na 200 metrů volný způsob a stříbro na čtyřstovce. Celkem má z OH i MS v dlouhém bazénu 22 medailí.
V kauze devětadvacetiletého kraulaře jde o incident ze září 2018, kdy po dopingové kontrole vzteklý Sun Jang nařídil svému doprovodu rozbít vzorky krve kladivem. Bránil se pak tvrzením, že komisaři neměli v pořádku pověřovací dokumenty, to ale expert WADA odmítl.
Číňan za to původně dostal od Mezinárodní plavecké federace (FINA) jen napomenutí, ale WADA se proti tomu odvolala a požadovala zastavení činnosti na dva roky až osm let.
CAS se téměř před rokem přiklonil k horní hranici sazby i proto, že jeden distanc, tříměsíční, si Sun Jang odpykal již před šesti lety v utajení za užití zakázaného stimulantu. Sledovaný případ arbitráž projednala veřejně, což není obvyklé. Slyšení navíc provázely problémy s překladateli.