plavání

Zábojník byl na MS v českém rekordu devátý na 200 m prsa

Plavec Matěj Zábojník na mistrovství světa v krátkém bazénu překonal vlastní český rekord na 200 metrů prsa, ale na finále to nestačilo. V dnešních rozplavbách na šampionátu v Melbourne obsadil deváté, tedy první nepostupové místo. To je zatím nejlepším výsledkem české výpravy na tomto MS. Do semifinále padesátky postoupila kraulařka Barbora Seemanová.

Seemanová v Berlíně razantně vylepšila český rekord na 400 metrů kraul

Barbora Seemanová zaplavala na Světovém poháru v krátkém bazénu v Berlíně český rekord na trati 400 metrů volný způsob. Časem 4:00,15 minuty vylepšila vlastní loňské maximum bez šesti setin o dvě sekundy. Dvaadvacetiletá kraulařka dohmátla ve finále na druhém místě, podlehla pouze suverénní Siobhán Bernadette Haugheyové z Hongkongu (3:56,52), dvojnásobné mistryni světa a majitelce dvou stříbrných medailí z loňské olympiády v Tokiu.

Seemanová, jež se finálovým časem přiblížila přesně na jedinou sekundu k evropskému rekordu Italky Federiky Pellegriniové, se také postarala o jediný medailový výsledek české výpravy v úvodním dnu závodů v německé metropoli. Reprezentanti ale vybojovali dalších pět finálových účastí.

Kristýna Horská dohmátla pátá na prsařské dvoustovce, šestá místa obsadili Tomáš Franta na 200 metrů znak a Matěj Zábojník na stovce prsa. Simona Kubová na sedmém místě na znakařské padesátce zaostala časem 26,56 jen o 34 setin za vlastním národním maximem a Jan Šefl uzavřel osmičlenné finále na motýlkářské stovce.

Zdroj: ČTK

Znakař Knedla si na juniorském mistrovství světa v Limě doplaval pro bronz

Sedmnáctiletý znakař Miroslav Knedla vybojoval na juniorském mistrovství světa v plavání v Limě bronzovou medaili. V závodě na 100 metrů dohmátl jako třetí v osobním rekordu 55,08 sekundy a nestačil jen na vítězného Poláka Ksaweryho Masiuka (52,91) a Jihoafričana Pietera Coetzeho (52,99).

Zlínský plavec se po dvou pátých místech z červencového mistrovství Evropy stal teprve čtvrtým českým medailistou v historii MSJ. Cenný kov v této kategorii dosud získali jen kraulař Jan Micka (dvě stříbra a bronz), motýlkářka Lucie Svěcená (bronz) a jako jediný šampion Jan Čejka, který v roce 2019 v Budapešti ovládl znakařskou padesátku.

V peruánské metropoli se ve finále prsařské padesátky na pět setin přiblížila k bronzu Jana Přibylová. Knedlova oddílová kolegyně časem 32,01 obsadila páté místo, titul putoval opět do Polska zásluhou Karoliny Piechowiczové (31,55). Sedmnáctiletá česká plavkyně si v semifinále vylepšila osobní maximum na 31,88, které by jí ve finále na třetí místo stačilo.

Horská byla na ME v Římě pátá na prsařské dvoustovce

Plavkyně Kristýna Horská obsadila na mistrovství Evropy páté místo na trati 200 metrů prsa a postarala se o nejlepší dosavadní český výsledek v Římě. Ve svém prvním velkém finále kariéry zaplavala čtyřiadvacetiletá reprezentantka čas 2:26,07.

Horská byla v areálu Foro Italico na prsařské dvoustovce šestá v rozplavbách a sedmá v semifinále. Ve finále si výsledkově polepšila především díky vydařené závěrečné padesátce, do níž obracela jako sedmá.

V čase 2:23,27 zvítězila Švýcarka Lisa Mamieová, Horské k medaili chyběly téměř dvě sekundy. Před Horskou byl na ME v Římě ve finále Matěj Zábojník, jenž skončil v neděli osmý rovněž na prsařské dvoustovce.

Necelou hodinu po finálovém závodě absolvovala Horská semifinále polohovky na 200 metrů. Česká reprezentantka v něm výrazně vylepšila čas 2:14,36 z dopoledních rozplaveb a do úterního závodu o medaile postoupila výkonem 2:12,99 jako sedmá.

Úspěšné semifinále absolvovala také zkušená Simona Kubová. Třicetiletá reprezentantka se osmým časem 1:00,38 kvalifikovala do úterního finále na trati 100 metrů znak, na níž před deseti lety v Debrecínu získala evropský bronz. Vynahradila si tak zklamání z poloviční trati, kdy jí finále uniklo o tři setiny sekundy.

Do finále na 200 metrů motýlek nepostoupil Ondřej Gemov. V semifinále zaostal výkonem 1:57,67 zhruba o tři desetiny sekundy za svým časem 1:57,32 z dopoledních rozplaveb, jímž vytvořil nový český rekord, a byl klasifikován desátý. K finálové účasti bylo potřeba zaplavat výrazněji pod 1:57.

Zlaté double na 100 a 200 metrů volným způsobem z červnového MS v Budapešti zopakoval Rumun David Popovici, jenž triumfoval na dvoustovce v třetím nejlepším čase historie 1:42,97.

Rychlejší než sedmnáctiletý juniorský rekordman byli v minulosti pouze Němec Paul Biedermann (1:42,00) a americká legenda Michael Phelps (1:42,96). Kraulařskou stovku v Římě vyhrál Popovici v sobotu ve světovém seniorském rekordu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat