Tour de France 2013 • 9. etapa • 11:30

ŽIVĚ Druhá pyrenejská etapa letošní Tour de France

Sledujte v podrobné on-line reportáži druhou pyrenejskou etapu letošní Tour de France, celkově pak již devátou v tomto ročníku, po které bude následovat den volna. Tentokrát začínáme již na samotném ostrém startu etapy, který naplánován na 11:30 hodin. Profil etapy naleznete na obrázku.

Devátá etapa Tour de France 2013 - profil
Devátá etapa Tour de France 2013 - profil | Foto: www.steephill.tv

V sobotní první horské zkoušce jasně dominoval britský lídr stáje Sky a největší favorit Tour de France Chris FROOME. Vy si můžete dění osmé etapy připomenout v naší on-line reportáži ZDE!

Kromě jiných se hodně trápil také jeho největší soupeř - Alberto Contador, kterého ale od větší ztráty uchránil parťák Roman Kreuziger.

 

Průběžné pořadí: 1. Froome 32:15:55, 2. Porte -51, 3. Valverde -1:25, 4. Mollema -1:44, 5. Ten Dam -1:50, 6. Kreuziger, 7. Contador oba -1:51, 8. Quintana -2:02, 9. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:31, 10. Rogers (Austr./Saxo-Tinkoff) -2:40...

další lídři: 15. Anton (Šp./Euskaltel) -3:06, 17. Fuglsang (Dán./Astana) - 3:27, 21. Schleck (Lux./Radioshack) -4:00, 23. Evans (Aus./BMC) -4:36, 25. Rolland (Fr./Europcar) -4:57, 29. Pinot (Fr./FDJ) -6:39, 35. Hesjedal (Kan./Garmin) -8:29, 44. Van Garderen (USA/BMC) -12:38, 46. Cunego (It./Lampre) -15:43.

Po dominantní výkonu musel ale Chris Froome kromě pochval a gratulací také odpovídat na otázky týkající se dopingu. Jak ale sám prohlásil, věří, že jeho výsledky nebudou muset být nikdy v budoucnosti anulovány.

Bude navíc hodně zajímavé sledovat, co žlutý dres v jeho držení udělá s dnešní další horskou zkouškou letošní "Staré dámy". Froome sám pronesl, že bude žlutý dres hájit, několik lídrů má víceminutové ztráty a je možné, že případné opakované nástupy by mohly případně oslabit dominanci britské formace. Navíc Froome není takový taktik jako Wiggins, na rozdíl od něj útočným typem závodníka, což by se mu mohlo ale případně i vymstít.

Tři poslední vrcholy z dnešní etapy vám představíme podrobněji v jejím průběhu, dle očekávání by totiž první dva vrcholy - dvojkové stoupání na Col de Portet d'Aspet (5,4 km s průměrným převýšením 6,9 procenta do výšky 1069 m) na osmadvacátém kilometru a jedničkové na Col de Menté (sedm kilometrů s převýšením 7,7 procenta) na 44. kilometru by mělo být spíše v režii případných uprchlíků, mezi kterými se jen stěží objeví některý z lídrů.

1. km

Devátá etapa odstartovala přesně ve 11:28 hodin.

2. km

A už tu máme první nástupy, uvidíme, který se uchytí, na čele jede Hoogerland, či například i Sagan...ale peloton to opět sjel.

9. km

Další pokusy o nástupy - Albasini, Roy, k nim se snaží dostat Millar s Bauerem ze stáje Garmin.

14. km

Na čele nyní dvojice Bauer-Millar s dvanáctivteřinovým náskokem, za ně se vydala dvojice Van Garderen a Geschke.

17. km

Garderen s Geschkem jsou pohlceni, na první vrchařskou prémii - druhé kategorie - zbývá jedenáct kilometrů.

19. km

Před pelotonem se utvořila skupinka tak 15 závodníků, ve které je mimo jiné Chavanel, Sagan či Rolland... uvidíme, co se bude dít... První dvě horské prémie jsou na 28. a 44. kilometru, poté následuje sprinterská, dnešní úvod bude divoký...

21. km

Začíná první stoupání na Col de Portet d'Aspet, které měří 5,4 kilometru a má sklon 6,9 procenta...

23. km

Přes Petera Kennaugha ze stáje Sky se tlačil na čele pelotonu někdo z Garminu a ten zahučel až mimo vozovku do lesa, vylezl snad po minutě pořádně potlučený!

24. km

Už po startu ztrácí člen kazašské formace Murajev.

24. km

Na čele je třináctičlenná skupina včetně nejlepšího vrchaře dosavadního průběhu Tour - Pierra Rollanda, ale možná právě kvůli němu, jede peloton hodně rychle. A z něj vystřeluje jeden z členů stáje Cannondale.

27. km

Na vrchol zbývají dva kilometry, na čele pracují především jezdci stáje Garmin, ale peloton je hodně blízko. Nejspíše jej skutečně znervózňuje Rolland. V pelotonu je v klidu především Saxo-Tinkoff včetně Kreuzigera s Contadorem.

28. km

Představitelé Tour dnes položili dopoledne kytky u památníku Fabia Casartelliho, který právě na trase této trati v roce 1995 zemřel po pádu při sjezdu, když bez přilby naletěl do betonového sloupku.

28. km

Z pelotonu odpadají už i spurtéři - Greipel, Cavendish, Kittel...S tím se ale tak nějak počítalo, již před nimi ztrácelo zhruba dvanáct jezdců, Sky je ale již nyní bez dvou jezdců, kromě pomuchlaného Kennaugha odpadl i García-Lopez.

29. km

Jako pravý lídr si to sjel sám Froome, ale nyní opět nastoupil Dan Martin, první prémii a pět bodů do soutěže o "Krále hor" si připisuje jeden z jezdců FDJ - Arnold Jeannesson.

33. km

Nyní čeká peloton sjezd a poté sedmikilometrový výšlap na Col de Menté, kde je průměrný sklon 7,7 procenta.

36. km

Na čelo se dotáhl Morabito...

36. km

Froome táhne Wigginse už sám, Sky je totálně rozsekaný... na čele je čtyřlístek závodníků, za ně opět vícečlenná skupina... o nástup se pokusil nejspíše Kreuziger!

37. km

Je to tak, Contador je sám za Froomem, v čelní desetičlenné skupině je dvojička Saxo-Banku, dle všeho jedním z nich je Kreuziger!

39. km

Tak ne, ten nástup z jezdců Saxo-Tinkoff, na který reagoval Froome byl Rogers. Kreuziger je s Martinem u Contadora.

39. km

Schleck se dorazil také do čelní skupiny, z pelotonu ale už nyní odpadl Cadel Evans, který ztrácí 40 vteřin.

40. km

Na čele je nyní patnáctičlenná skupinka, peloton je ale už maximálně dvojnásobný. V úvodní skupince má trojí zastoupení stáj Garmin, jsou tam i dva jezdci Saxo-Tinkoff, další dva jsou u Contadora... V problémech je Froome, který má k ruce už pouze Porteho.

40. km

V čelní skupince jsou tito jezdci: Morabito (BMC), Jeannesson (FDJ), Hernandez (TST), Nieve (EUS), Trofimov (KAT), Izaguirre (EUS), Rolland (EUC), Losada (EUS), Castroviejo (MOV), Costa (MOV), Plaza (MOV), Hesjedal (GRS), Danielson (GRS), Martin (GRS), Merderel (SOJ), Schleck (RAD).

42. km

A pozor, Frooma netáhne Porte, který už nyní ztrácí stejně jako Evans třicet vteřin!!! Peloton táhne Saxo-Tinkoff, Contador má nyní k ruce tři kolegy.

43. km

Peloton má tak 30 členů, Froome poslední dvě minuty mluvil do vysílačky, vypadá hodně nervózně. Není zvyklý být osamocený. Danielson a Trofimov odjeli z čela... trápí se dvojice BMC Van Garderen a Evans.

44. km

Evans ztrácí 35 vteřin, Porte už přes minutu...

44. km

Peloton táhne Hernández ze Saxo-Tinkoff, Kreuziger je schovaný za Rollandem a Mollemou zhruba kolem šesté, sedmé pozice. Nechybí ani Ten Dam či Quintana. Z elitní desítky zde není vlastně pouze Porte.

44. km

Hesjedal nastupuje kilometr pod vrcholem...

45. km

Valverde se nyní domlouval s Contadorem na Frooma, ten je v hodně těžké pozici...

45. km

Vrchařskou prémii vyhrál (za 10 bodů) Danielson, druhý Hesjedal (8), třetí Trofimov (6), čtvrtý Anton (4), pátý Rolland (2) a poslední, kdo bodoval by Quintana (1) na šestém místě.

51. km

Na čele je Valverde při sjezdu, hlídá si ho Froome, za nimi je Contador, následuje Costa, zhruba ze sedmé pozice to kontroluje Kreuziger.

54. km

Pět jezdců, kteří byli na prvních pěti místech vrchařské prémie, se sjeli dokupy, všichni skvělí vrchaří, spolufavority táhne Valverde, nyní se domlouvají na další spolupráci Contador s Kreuzigerem...

55. km

Sjezd skončil, nyní se pojede chvíli po rovině, na šestnácti kilomtrech převýšení sto metrů, poté se začne stoupat na další "jedničkový" vrchol, k čelu se dotáhl Evans s Van Garderenem!

58. km

Peloton nyní nejede, co se dalo očekávat... Frooma nečeká nic snadného...

Končí Murajev z Astana, kazašská formace tak pokračuje už pouze v pěti.

61. km

V čelní skupině chybí mimo jiné i Joaquím Rodriguez z Kaťuše. I jemu závěr prvního týdne Tour de France nesedí.

62. km

NASTOUPIL ROMAN KREUZIGER!!!

63. km

Na čele je dvanáctičlenná skupina - mimo jiné Kreuziger, Talansky, Costa, Losado, Gallopin či Rolland.

65. km

Skupinka s Kreuzigerem ale zpomaluje, český závodník čeká na Contadora, mezi skupinami je Froome s Valverdem. Contador s Evansem čekají dále. Froome ztrácí na čelo 50 vteřin!

67. km

Na čele je pětičlenná skupiny - De Gent, Rolland, Gallopin, Hesjedal, Talansky.

68. km

Froome se vydal za Plazou, Valverdem a Castroviejo! V čelní skupince je také Costa... Vypadá to, že momentálně to protaktizovalo Saxo, který ztrácí 17 vteřin. Otázkou je, zda toto není taktika domluvená mezi Contadorem a Valverdem, jak utahat Frooma.

69. km

Tak na Contadora čekal Rogers, ještě před Froomem je ale ještě Kreuziger, proto ten atak Valverdeho a spol...

72. km

Jezdci se blíží k rychlostní prémii... ta ale nikoho moc nezajímá.

 

73. km

Nastupuje Castroviejo a Costa... čeká Kreuziger.

73. km

Vedoucí pětice projela sprinterskou prémií, dvě skupiny - Valverdeho a Contadorova je už zase kompletní, zhruba čtyřicetičlenná. Nastupuje Quintana, kolo mění Mollema.

Pojďme si představit na obrázku třetí vrchařskou prémii dnešního dne, která je hodnocená jako "jednička" - stoupání je dlouhé 13,2 km s průměrným převýšením sedm procent.

Horské vrcholy deváté etapy Tour de France 2013
Horské vrcholy deváté etapy Tour de France 2013 | Foto: www.letour.com
75. km

Skupina Richie Porteho ztrácí dvě minuty, formace Sky tam má tři muže, bohužel pro ně, měli být o dvě minuty blíže čelu...

76. km

"Peloton", který čítá čtyřicet hlav a chybí v ní z favoritů Porte či Rodriguez, táhne Saxo-Tinkoff s Rogersem, úvodní pětičlenná skupinka má náskok necelých 70 vteřin.

78. km

Stoupání na nebezpečný Col de Peyresourde právě pro vedoucí pětici - Rolland, Hesjedal, Bardet, De Gendt a De Clerq - začal.

79. km

Saxo-Tinkoff na čele vystřídala formace Movistaru, taktika utahat Frooma je zřejmá. Z elitní skupiny vypadl Roche...

80. km

Omlouvám se, Joaquím Rodriguez v elitní skupině je. Minutu a půl ztrácí, navíc se ve své skupině trápí, jede až na jejím konci.

81. km

Čtveřici uprchlíků táhne Hesjedal, odpadl totiž De Gent... za nimi je trojice Vichot, Bakelants a Geschke...poté s 80 vteřinami zpět skupina Contadora a spol., další minutu a půl je zpět Porte s většinou formace Sky.

83. km

Tempo je vražedné, z čelní čtyřky nejspíše brzo odpadne Hesjedal, těžké nohy má dle všeho i Rolland.

83. km

Odstoupil Benjamin Noval ze Saxo-Tinkoff a Ivan Jose Gutierrez z Movistaru. No, bude to ještě zajímavé...

85. km

Jezdci nejsou při stoupání na Col de Peyresourde ještě ani v polovině, tenhle vrchol by mimochodem v itineráři Tour při prvním ročníku, který zavítal do hor - v roce 1910...

Dá se ale říct, že se dneska vyplňují slova Chrise FROOMA ze včerejšího rozhovoru po osmé etapě - přečíst si jeho a Porteho slova můžete přečíst ZDE!

85. km

Čelo už má náskok pouze 47 vteřin, už je tam šestice závodníků, ke známé čtveřici se dotáhli Bakelants a De Gent.

86. km

Elitní skupina závodníků ztrácí na čelo 50 vteřin, skupinka Richieho Porteho je zpět zhruba o dalších 80 sekund zpět...

86. km

Na vrchol stoupání zbývá posledních pět kilometrů...

87. km

Porte ztrácí stále přes minutu a půl na skupinu Contadora... Ta naopak sekundu po sekundě stahuje šestici uprchlíků... A Movistar má na čele dokonce šest jezdců, neskutečné!

A když jsme si připomněli rozhovor s Froomem, pojďme si připomenout ještě slova Romana Kreuzigera a Alberta Contadora po včerejší etapě - i ta se svým způsobem zatím dneska potvrzují - ČLÁNEK NALEZNETE ZDE!

89. km

Na vrchol ještě chybí elitní pětici - odpadá opět De Gent - dva kilometry.

89. km

Z pelotonu nastupuje Simon Clarke, který si nejdříve dojel pro bidony, poklepal po zadku Gerranse a pak vystřelil vpřed...

90. km

Peraud má ještě síly si na konci "pelotonu" pokecat s Morabitem...

90. km

Nastupuje Castroviejo z Movistaru...

 

90. km

VRCHAŘSKÁ PRÉMIE PRVNÍ KATEGORIE - De Gent přespurtoval nahoře Rollanda, tomu ale osm bodů stačí k pojištění vedení soutěže o "Krále hor".

90. km

A člena formace Movistar stahuje Roman Kreuziger, celkem v pohodě, kontroluje si čelo skupiny pro sjezd... dva kluci z Movistaru nyní trochu ztrácí, ale nejspíše zajeli spíše pro bidony...

91. km

Na devíti kilometrech spadnou cyklisté o zhruba 600 metrů níže...

94. km

...Aby následně začali stoupat na další kopec - "jedničku" - Col de Val Louron-Azet. Ten je sice kratší, pouze 7,4 kilometrů, ovšem převýšení je v průměru 8,5 procenta! Ostatně podívat se můžete sami na přiloženém obrázku.

Horské vrcholy deváté etapy Tour de France 2013
Horské vrcholy deváté etapy Tour de France 2013 | Foto: www.letour.com
99. km

Jezdci už jsou dole z kopce, jde se na další stoupání... Porte ztrácí přes dvě minuty...

99. km

Čelo se nám potrhalo, více jak dvacetičlenný "peloton" ztrácí na momentálně vedoucího Clarka 73 vteřin.

102. km

Další netradiční obrázek - Froome si na občerstvovací stanici musí brát taštičku s jídlem sám... Clarke už má k dobru skoro 100 vteřin.

105. km

Clarke ujíždí, jeho náskok se blíží dvěma minutám... Peloton zatím v tom nejtvrdším stoupání jako by šetřil síly.

106. km

De Gent odpadá už z hlavní skupiny, Porte nyní zkouší sjet vedoucí skupinu sám... ztrácí dvě minuty...

106. km

Ze druhé skupinky odpadají Bakelants a Hesjedal, v hlavním pelotonu se trápí Talansky, je vidět, že drtivý úvod etapy stál Garmin hodně sil.

106. km

Odpadá první člen Movistaru... Valverde tam má ale k ruce ještě dalších pět parťáků!!! Contador s Kreuzigerem se drží, Frome také... skvěle jede na čele Clarke.

107. km

Porte to vzal nyní na sebe, na spolufavority ale stále ztrácí okolo 90 vteřin.

107. km

Z "pelotonu" odpadá Didier, naopak se na gumě drží stále ještě Talansky.

108. km

Hesjedal je dojet hlavní skupinou...Movistar jede obrovské tempo, kterému nestíhá například i Igor Anton, dotáhl ale celkem nečekaně Cunego, který jel hodně dlouho s Portem...

109. km

Za Clarkem je zhruba třicet vteřin trojice De Clercq, Badret, Rolland, peloton má další minutu ztráty, Porte je zpět o další minutu... momentálně jede tenhle Brit nejlépe ze všech, jako kdyby chytil druhý dech.

109. km

Ztrácí i Chavanel, Movistar přitvrzuje tempo! Na vrchol zbývá cyklistům zhruba tři kilometry.

110. km

Peloton zrychluje, ale vedoucí jezdec Movistaru - Castroviejo toho má ale plné zuby, za zády už má jen Valverdeho, Quintanu a Costu...

110. km

A práce Movistaru nese ovoce, Porteho ztráta opět vzrostla na 100 vteřin!

111. km

Clarkovi chybí do vrchařské prémie poslední kilometr.

111. km

VRCHAŘSKÁ PRÉMIE PRVNÍ KATEGORIE - Vítězí Simon Clarke, celkové vedení v boji o puntíkatý dres pojistil Pierre Rolland druhým místem. Třetí končí Romain Bardet.

112. km

Peloton nyní spadne na deseti kilometrech o sedm set metrů dolů, poté přijde na řadu poslední stoupání...

... Stoupání na La Hourquette d'Ancizan je dlouhé 9,9 km s průměrným převýšením 7,5 procenta. Profil si opět můžete prohlédnout na našem obrázku!

Horské vrcholy deváté etapy Tour de France 2013
Horské vrcholy deváté etapy Tour de France 2013 | Foto: www.letour.com
117. km

Na čele jsou všichni pohromadě - čtyři jezdci. Peloton stlačil ztrátu pod minutu...

François Hollande, francouzský prezident, nastoupil do auta ředitele Tour de France Christiana Prudhomma a čekají na peloton, aby sledovali závěrečné stoupání. Mezitím Porte už boj o čelo vzdal, jeho skupina ztrácí přes 2:30 minuty.

125. km

Jezdci už jsou na rovině, členové formace Movistar jedou doslova podlahu, vedoucí jezdci mají k dobru už jen půl minutky...

 

127. km

Jezdci jsou zhruba dva kilometry od začátku posledního stoupání dnešního dne...

129. km

Stoupání právě "odstartovalo", vedoucí kvarteto už má k dobru zhruba deset vteřin, tempo Movistaru je "vražedné"...

130. km

Rolland už byl pohlcený a ztrácí, stejně jako ostatní uprchlíci, kromě mladíka Bardeta, který se cítí skutečně zjevně skvěle!

131. km

Odpadá Cunego, Anton, nestíhá opět ani Talansky... Před pelotonem je už pouze Bardet a Clarke, ten má ale náskok 20 metrů...

132. km

Už i Clarke se propadl za peloton, Movistar stupňuje tempo.

132. km

Bardet už byl pohlcen také, Movistar už kontroluje s přehledem čelo, za Valverdem je schovaný Froome, Contador, Quintana, Kreuziger a dvojice Belkinu Mollema-Ten Dam, drží se ještě pořád i Evans.

133. km

Ztrácí Rogers, desátý muž celkového pořadí, Porte pak je zpět už o téměř pět minut.

133. km

Na vrchol stále chybí pět kilometrů... na konci pelotonu už vlaje i Gesink...

134. km

Movistar stále táhne, ale Valverde trochu zpomalil svého domestika, těžko soudit, co mají v plánu...

134. km

Nastupuje Quintana... Froome a Contador jej ale sjeli, stejně jako Evans a Kreuziger...

134. km

Zkouší to nyní Daniel Martin, člen formace Garminu a Fuglsang z Astany, stejně jako Igor Anton z Euskaltelu...

135. km

Quintana atak číslo dvě...

135. km

Quintana atak číslo tři...

136. km

Byl sjet a čelo nyní táhne Kreuziger... za ním Andy Schleck, deset vteřin před nimi jsou Fuglsang a Martin.

136. km

Quintana nástup číslo čtyři... a největší problémy má Contador...

136. km

Fulgsang a Martin mají k dobru zhruba 20 vteřin a necelé tři kilometry na vrchol.

137. km

Vypadá to, že se Movistar spokojil jen s tím, že nohy svěsil Porte, který má ztrátu přes osm minut a že má problémy Rogers. A dle všeho to vypadá, že ani Contador nemá dost sil na to, aby útočil. Froome tak z této těžké zkoušky nakonec vyleze jako král.

139. km

Nastoupil také Poels... vedoucí duo má už k dobru skoro 50 vteřin a jsou na posledních 500 metrech stoupání.

 

139. km

VRCHAŘSKÁ PRÉMIE PRVNÍ KATEGORIE - Vítězí Martin, druhý je Fuglsang, třetí pak Poels. Peloton přitáhl na vrchol Kreuziger.

143. km

A ve sjezdu zkouší atakovat španělská dvojice Contador-Valverde!

144. km

Nyní poodjeli Kwiatkowski a Kreuziger...

144. km

Jedinou větší placku při stoupání zase ovládá taktika...

145. km

Vedoucí duo má 25 kilometrů do cíle.

147. km

Kwiatkowski opět frčí ze sjezdu jako vítr... dojetý je Poels...

148. km

Dopředu vyrazil i Costa, peloton táhne Kreuziger, opět předvádí fantastickou práci.

151. km

Opět odskočil Kwiatkowski, který má k dobru osm vteřin na zbytek...

153. km

Jede se sice neskutečné tempo, do cíle peloton dojede několik minut před nejrychleji vypočítaným průměrem, přesto z toho mohli stáje Movistar a Saxo-Tinkoff vydolovat asi více...

155. km

Do cíle chybí patnáct kilometrů, vedoucí duo má k dobru třicet vteřin.

158. km

Favority nyní táhne Gesink, který je k ruce Ten Damovi a Mollemovi.

160. km

Na čele pelotonu byl Kreuziger, ale nyní se opět vrátil zpět ke Contadorovi...

165. km

Skupina favoritů už stíhání dvojice Fuglsang-Martin vzdala. Jejich náskok je už zase přes třicet vteřin.

167. km

Poslední dva kilometry do cíle...

CÍL

Taktickou bitvu zvládl lépe Daniel Martin, druhý je cíli Jakob Fulgsang, třetí pak dojel už partě favoritů Michael Kwiatkowski s 20vteřinovou ztrátou. V hlavní grupě dorazil do cíle také Kreuziger, který až do konce hlídal pozici Contadora. Český závodník ue tak v průběžném pořadí už na celkovém pátém místě, 26 vteřin od druhé příčky, sedm od bronzové!

CÍL

Klíčové pro další vývoj bude středeční časovka a také to, jak se s dnešním úderem popere stáj Sky. Sice se Froome udržel na čele, sebevědomí britské formace ale dostalo pořádnou ránu!

CÍL

Pro dnešek je to vše, já vám děkuji za pozornost, všechno další - podstatné k Tour de France naleznete ZDE!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Německý parlament schválil snížení DPH u plynu na sedm procent

Německo od soboty sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu a dálkového tepla z běžné 19procentní sazby na sedm procent. Návrh vlády kancléře Olafa Scholze v pátek schválili poslanci Spolkového sněmu. Opatření, které vláda navrhla jako dočasnou úlevu spotřebitelům od vysokých cen energií, potrvá do konce března 2024.

Scholz chystané snížení daně oznámil v polovině srpna, kdy zároveň ujistil, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední. Ministr financí Christian Lindner, který před hlasováním vystoupil s projevem, poslancům řekl, že Německo je v energetické válce s Ruskem.

Společně s nižší DPH na plyn a dálkové teplo měl od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu. Ten by odběratelům zdražil tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu, což by u domácností činilo ročně i stovky eur (tisíce korun). Poplatek, který měl ochránit dodavatele plynu před rostoucími nákupními cenami, se ale vláda rozhodla zrušit, neboť k podpoře dodavatelů použije hospodářský a stabilizační fond o objemu zmíněných až 200 miliard eur.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, může za to hlavně zdražování energií

Míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo deseti procent. V rychlém odhadu to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.

V porovnání se srpnem je inflace vyšší o devět desetin procentního bodu a překonala i očekávání analytiků, kteří počítali s jejím růstem na 9,7 procenta. Údaje za celou Evropskou unii rychlý odhad neuvádí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy