Tour de France 2013 • 8. etapa • 14:00

ŽIVĚ První ostrá horská etapa letošní Tour de France

Sledujte podrobnou reportáž z první ostré zkoušky letošní Tour de France, která peloton zavede do Pyrenejí. Start naší on-line reportáže je naplánován na 14:00 hodin, profil etapy si můžete prohlédnout na obrázku.

Osmá etapa Tour de France 2013 - profil
Osmá etapa Tour de France 2013 - profil | Foto: www.steephill.tv
13:30

Závodníci mají za sebou už 82 kilometrů z celkových 195... Na čele závodu je čtveřice uprchlíků - tři Francouzi Jean-Marc Marino, Christophe Riblon, Rudy Molard a nizozemský cyklista Johnny Hoogerland.

Nejlépe v celkovém pořadí je na tom Riblon, který nyní díky náskoku přes 8 minut virtuálně ve žlutém dresu (před etapou měl ztrátu na žlutý dres 4:49 minuty).

Lars Ytting Bak, Jose Rojas a José Serpa byli v průběhu etapy pokutování 50 švýcarskými franky za to, že se v průběhu závodu drží doprovodných vozidel, přestože nejsou ošetřováni.

13:50

Cadel Evans: Jsem trochu nervózní. První horská etapa je vždycky zkouškou toho, kdo jak na tom je, jak se projeví ta půlroční příprava na Tour. Dnešek může být skutečným ukazatelem toho, co nás bude čekat. Do Paříže totiž bude pak zbývat čtyři, pět skutečně těžkých alpských etap v posledním týdnu.

Na Tour již pokračuje jen 187 závodníků, před půl hodinou odstoupil Matteo Bono z Lampre.

13:55

Druhou hodinu dnešní etapy zvládl peloton průměrnou rychlostí 44,9 km/h, což je více než ten první, celkový průměr je 43,5 km/h.

14:00

Do začátku stoupání na nejvyšší vrchol letošního Tour de France - Col de Pailhères zbývá pelotonu, respektive uprchlíkům ještě zhruba 55 kilometrů, ovšem za pár desítek minut už se před nimi začne vozovka zvedat a do kopce tak pojedou de facto až sjezd z tohoto obra až do cíle.

14:03

Díky tomu, že je Col de Pailhères nejvyšším vrcholem 100. Tour de France, bude první jezdec na jeho vrcholu odměněn speciálním bonusem 5000 eur! Při pohledu na profil stoupání, které navíc není poslední v této etapě, lze uznat, že to budou zaslouženě vydělané peníze.

Col de Pailhères - nejvyšší vrchol letošní Tour de France
Col de Pailhères - nejvyšší vrchol letošní Tour de France | Foto: www.letour.com
100. km

Náskok vedoucí čtyřky je stále kolem osmi minut, na spurtérské premií, která je na 119,5 kilometru tak bude určitě v jejich režii...

106. km

Peloton je na trati už dvě a půl hodiny...

115. km

Náskok vedoucí skupinky je už je pod šesti minutami...

119,5. km

Sprinterskou etapu nakonec získává po kratičkém spurtu Johnny Hoogerland, nizozemský šampión a velký smolař posledních dvou ročníků, druhý byl Jean-Marc Marino...

119,5. km

Pro jedenáct bodů za páté místo si v pelotonu dospurtoval André Greipel, za ním nakonec zůstal Peter Sagan, třetí (celkově sedmý) Mark Cavendish...

130. km

Vedoucí čtyřka má stále náskok necelých pěti minut, do oficiálního začátku stoupání sice zbývá ještě 20 km, peloton ale již nyní "rovinu" neuvidí" až do konce etapy...

135. km

V pelotonu si začínají vytvářet pozice největší favorité, respektive jejich stáje - Sky (Froome), Belkin (Mollema), Saxo-Tinkoff (Contador), BMC Racing Team (Evans), Movistar (Valverde).

142. km

3:25 minuty činí momentálně náskok uprchlíků...

145. km

Peloton ztrácí na uprchlíky pod tři minuty... do začátku stoupání zbývá šest kilometrů!

151. km

Oficiální začátek patnáctikilometrového stoupání na Col de Pailhères, jehož průměrný sklon je osm procent, mezi dvanáctým a čtrnáctým kilometrem pak ale více jak deset procent!

 

Col de Pailhères - nejvyšší vrchol letošní Tour de France
Col de Pailhères - nejvyšší vrchol letošní Tour de France | Foto: www.letour.com
151. km

První problém vrchaře - Juan Antonio Flecha z Vacansoleil měl defekt, to na úvod stoupání není příjemné, ale zvládl to s přehledem.

152. km

Máme tu první nástup ze skupiny uprchlíků, jejíž náskok se smrsknul na minutu - parťákům ujel Christophe Riblon.

152. km

Lídr soutěže o "Krále hor" s dvanácti body - Blel Kadri se trápí už nyní, takže je jasné, že se po dnešku bude puntíkatý dres bude převlékat, ve hře je totiž celkem 40 bodů. Otázkou je, kdo si ho oblékne.

154. km

A po prvním kilometru odpadají první závodníci, peloton, kde na čele pracuje Garmin a Sky, dotáhl už všechny uprchlíky kromě Riblona, jeho náskok činí zhruba 70 vteřin.

154. km

Dle očekávání odpadli už i elitní spurtéři, jako poslední z nich Peter Sagan, o dva spolubojovníky přišel Contador, o jednoho - polámaného Thomase také Froome. Odpadá také Simon Gerrans.

 

155. km

Nestíhá ani mistr světa a skvělý klasik Philippe Gilbert...

155. km

V pelotonu, který má tak osmdesát hlav, se ale stále ještě drží i muž ve žlutém - Daryl Impey.

155. km

První nástup - Robert Gesink! Skvělý vrchař, který ale ztrácí po Korsice již více jak devět minut. Nahoře by mohl být k ruce parťákovi Mollemovi.

156. km

Gesink po jednom kilometru najel na peloton už půl minutky, na čele už dle očekávání Sky.

157. km

Odpadl už i Le Mevel, lídr stáje Cofidis, na čele nastupuje Voeckler, miláček Francie, který ale celkově ztrácí už přes 16 minut. A je vidět, že se hodně zlepšil v horách!

157. km

Před pelotonem to tak mají k ruce parťáky mladé pušky Mollema a Rolland...

157. km

Náskok Riblona na strojově jedoucí peloton je 90 vteřin.

158. km

V pelotonu je zhruba tak šedesát závodníků, 20 vteřin před ním Voeckler, dalších 20 sekund k dobru má Gesink, necelých 50 sekund pak vedoucí Riblon, který jede skutečně parádně!

158. km

Froome má k dobru už jen tři lidi na čele! Voeckler se blíží k Gesinkovi...

 

158. km

Odpadá "malý princ" Cunego... před Riblonem jsou tři těžké kilometry o 9 procentech sklonu, poté dva lehčí se sklonem 6,5 procenta...

159. km

Odpadl už i loňský vítěz Gira Ryder Hesjedal!

159. km

A vypadá to, že hodně brzo odpadne také lídr Impey, který vlaje na konci pelotonu... na čele odskočil mladý Kolumbijec Quintana, který se přehnal i přes Voecklera.

160. km

Voecklerův nástup je u konce, je vidět, že letos po zranění není v top formě, Quintana vypadá fantasticky... během chvíle se utrhl z pelotonu, který zrychlil a už se blíží také Gesinkovi.

161. km

Daryl Impey končí ve žlutém, nyní právě definitivně ztrácí kontakt s pelotonem, dneska se bude převlékat kromě puntíkatého dresu také ten žlutý, Quintana už sjel i Gesinka...

161. km

Quintana pláchl také Gesinkovi, který ale má sílu zamávat do kamer... Riblonův náskok se zmenšil na minutu, průměrný sklon se za chvíli zmenší na šest procent... Voeckler se propadl nyní už i za peloton... během jednoho kilometru!

162. km

Peloton čítá zhruba 40 kilometrů, Frooma na vrchol táhne Kirilenka, který vypadá naprosto v pohodě, jako stroj.

162. km

Gesink dojet pelotonem ve stejném okamžiku, kdy Quintana právě dorazil Riblona.

162. km

Na čele pelotonu dva jezdci Sky a za nimi Froome, Contadora táhle Kreuzigera, Rui Costa pak Valverdeho... Quintana pláchl i hrdinovi dne Riblonovi... Kolumbijec má náskok 46 vteřin a právě vjíždí do nejtěžších dvou kilometrů stoupání.

162. km

Nastoupil Rolland!

163. km

A dle očekávání nastupuje i lídr Euskaltelu - Igor Anton.

164. km

Práce Kirilenky skončila, Froome má k ruce stále ještě dva parťáky, Rolland se již prohnal kolem Riblona, Quintana má ale náskok 54 vteřin. Nestačí ale překvapivě ani Tejay van Garderen!

164. km

Náskok Quintany je přes minutu... na čele pelotonu Sky s Froomem, následuje Movistar s Valverdem a Saxo-Tinkoff s Contadorem. Riblon pohlcen pelotonem, více jak 160 km v úniku ale zaslouží respekt.

165.

Froome má k ruce dva parťáky, Valverde Ruie Costu, Contador dva kolegy včetně Kreuzigera, Evans je na čele ale sám, Sky dojíždí nastupivšího Antona. Peloton čítá zhruba 25 hlav, odpadl Zubeldia a Klöden...

165. km

Na vrchol nejvyššího kopce letošní Tour de France chybí Quintanovi aktuálně přesně kilometr.

166. km

25 bodů do vrchařské soutěže a prémii 5000 eur si připisuje na konto Quintana, do čela soutěže se ale vrací Rolland, který dojel na vrchol na druhé pozici.

166. km

Pro třetí místo na vrchařské prémii si dojel Mikel Nieve z Euskaltelu.

168. km

Peloton nyní čeká sjezd, který bude dlouhý 20 kilometrů, poté se bude stoupat do cíle Ax 3 Domaines, které bude dlouhé 9,5 kilometrů, necelý kilometr před cílem pak bude vrchařská prémie první kategorie... Ostatně více si můžete prohlédnout na našem obrázku.

Konečné stoupání v osmé etapě Tour de France 2013
Konečné stoupání v osmé etapě Tour de France 2013 | Foto: www.letour.com
175. km

Na konci stoupání ztratili Roche a Pinot, snaží se to nyní sjet z kopce dolů...

180. km

Pinot ve sjezdu nepochopitelně hodně ztrácí, stejně jako Quintana, který už přišel o dvacet vteřin náskoku... skvěle vypadá Sky a Saxo-Tinkoff včetně Kreuzigera. Stále ještě lídr závodu ztratil na vrcholu Col de Pailhères přes čtyři minuty...

16:22

46:55 minuty a 19,6 km/h - toť čísla Quintany při stoupání na Col de Pailhères, které bylo dlouhé 15,3 kilometrů a mělo průměrný sklon přes 8 procent.

184. km

Quintana přišel ve sjezdu o polovinu svého náskoku, Rolland je za ním o 4 vteřiny, Pinot se přece jen s problémy k favoritům dotáhl.

186. km

Začínáme stoupat do cíle, Quintana s Rollandem - lídři soutěže o "Krále hor" jdou směrem vzhůru de facto bok po boku s náskokem zhruba dvaceti vteřin.

187. km

Rolland s Quintanou jsou u sebe, jde se do závěrečného stoupání, které má přes osm kilometrů, jejich náskok je 25 vteřin.

178. km

Quintana je na tom ale směrem vzhůru lépe a Rollandovi zase pláchnul.

187. km

Odpadá nejlepší mladý jezdec závodu - Polák Kwiatkowski. Sky jede neskutečné tempo, opět se nedokázal uviset Van Garderen. Loni pátý muž celkového pořadí nevypadá dobře.

187. km

Nestačí opět Roche, Contador tak má k ruce dva parťáky včetně Kreuzigera, nestačí Cadel Evans a Andy Schleck!

178. km

Nestačí ani Rolland!!! To jsou věci...

187. km

Visí už i Roman Kreuziger, Contador je před ním... Nestačí Peraud.

189. km

Odpadl i Mollema!!!

189. km

Za vedoucím Quintanou je dvojice Sky Porte, Frooma + Contador, Kreuziger a Valverdeho!!!

190. km

Odpadl Rodriguez, nestačí Contador!!! Kreuziger je na tom lépe než Contador!!!

190. km

Kreuziger je na tom lépe než Contador, jediný, kdo se drží Porteho a Frooma je Quintana...

191. km

Froome letí!!! Kreuziger drží Contadora...

192. km

Vládne Froome, za ním Quintana, následuje Porte... Kreuziger táhne Contadora a Valverdeho, česká jednička vypadá skvěle!

192. km

Ujíždí i Valverde, Kreuziger se otáčí na Contadora...

192. km

Contador je v krizi!!! Naopak Porte ze Sky s klidem rve i dvojici Movistaru - Valverdeho s Quintanou...

192. km

Froome má k dobru 12 vteřin před Portem, Kreuziger s Contadorem ztrácí dalších dvacet sekund, na oba se dotáhl Ten Dam. Ještě jednu osmiprocentní placku mají nejlepší před sebou, ta bude Španěla bolet!

192. km

Contadora utrhl i Ten Dam, který rozhodně není elitní vrchař...

193. km

Froome vypadá neskutečně dobře... Contador už ztrácí 65 vteřin, 50 sekund Valverde, 30 vteřin pak Porte. Na Španěla se dotáhl Mollema a Nieve, kteří původně odpadli...

194. km

Kreuziger jede skvěle, dokázal dojet Quintanu, náskok získává jen Froome, Porteho a Valverdeho drží český závodník na konstantním rozdílu...

194. km

Contadorovi ujel už i Nieve a Mollema, málem i Kreuziger, toho si ale ještě stáhl zpět...

195. km

Horskou prémii získal Chris Froome, chybí mu do cíle kilometr...

Cíl

CHRIS FROOME vítězí po výborném osobním i týmovém výkonu v 8. etapě stého ročníku Tour de France!

Cíl

Na druhém místě dojel jeho dvorní domestik Richie PORTE, ten ztratil celkově zhruba 51 vteřin.

Cíl

Třetí je Valverde a za ním Mollema s Ten Damem, kteří mají přes minutu...

Cíl

Šestý je Nieve - zhruba devadesát vteřin.

Cíl

Sedmý dojel Kreuziger s minutou padesát dotáhl do cíle Contadora, s nimi přijel Igor Anton a Quintana, dalších deset vteřin zpět je Joaquim Rodriguez.

Cíl

Kwiatkowski a Andy Schleck ztratili přes tři a půl minuty...Rolland téměř čtyři minuty, Evans více jak 4 minuty! To znamená, že v bílém pro nejlepšího mladého jezdce by měl být Quintana, v puntíkatém a žlutém Froome.

Cíl

To je z dnešní on-line reportáže vše, u té zítřejší se na vás těším nashledanou!

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, může za to hlavně zdražování energií

Míra inflace v eurozóně v září stejně jako v předchozích měsících zdolala další rekord. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v zemích používajících společnou měnu poprvé od jejího zavedení dosáhlo deseti procent. V rychlém odhadu to v pátek uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Hlavní příčinou zrychlující inflace je stále zejména prudké zdražování energií.

V porovnání se srpnem je inflace vyšší o devět desetin procentního bodu a překonala i očekávání analytiků, kteří počítali s jejím růstem na 9,7 procenta. Údaje za celou Evropskou unii rychlý odhad neuvádí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy