Froome roztrhal konkurenci, skvělý Kreuziger celkově šestý!

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
6. 7. 2013 16:52
Přečtěte si reportáž z osmé etapy Tour de France, která zavedla peloton poprvé do hor.
Chris Froome vítězí v osmé etapě Tour de France 2013
Chris Froome vítězí v osmé etapě Tour de France 2013 | Foto: Reuters

Ax 3 Domaines - První horská zkouška letošní jubilejního cyklistického závodu Tour de France měla jasného krále - do horského střediska Ax 3 Domaines totiž doslova přilétl lídr stáje Sky Chris Froome.

Dominanci britské formace znásobil druhý Richie Porte, který ztratil 52 vteřin, třetí pak byl s odstupem 69 vteřin Alejandro Valverde. Skvělý výkon předvedl Roman Kreuziger, který doslova dotáhl na vrchol trápícího se Alberta Contadora.

Froome byl s průběhem etapy naprosto spokojený

"První týden byl hodně nervózní a já jsem rád, že nám to dneska takto skvěle vyšlo. Celá moje stáj odvedla parádní práci. Náskok sice mám, ale Tour je ještě dlouhá, čeká mě ještě těžká cesta k tomu, abych žlutý dres dovezl až do Paříže," pronesl v cíli šťastný britský závodník s keňskými kořeny.

I přesto, že se mohl vyhoupnout ještě více, je v průběžném pořadí český cyklista na průběžném šestém místě s odstupem 111 vteřin na Frooma. Před něj se dostali kromě zmíněné trojice ještě dvojice Belkinu Bauke Mollema, Laurens Ten Dame.

Jak drtivé tempo Froome se svými pomocníky nasadil dokládá fakt, že ještě větší ztráty nabrali další spolufavorité - Cadel Evans, Pierre Rolland, Thibault Pinot, Joaquím Rodriguez, Igor Anton, Andy Schleck či Tejay van Garderen, který se protrápil do cíle s dvanáctiminutovým odstupem.

Stejná dominance, jiný průběh

Stejně jako loni i tentokrát v prvním horském dojezdu "Staré dámy" dominovala stáj Sky, jistý rozdíl tu ale tentokrát byl. Lídr formace Chris Froome ukázal, že je závodník každým coulem těla a když ucítil šanci, zaútočil tak, že ostatní favority roztrhal doslova na kousky.

K tomuto došlo zhruba pět kilometrů pod cílovým vrcholem dnešní první pyrenejské zkoušky pro celý peloton poté, co skupina favoritů dojela již dříve první čtyřku uprchlíků - na předchozím vrcholu Col de Pailhères - a nyní také vítěze speciální prémie na nejvyšším bodě Tour - Naira Quintanu.

Už v tu chvíli ale čítala skupinka favoritů pouze pět jmen - strojové tempo britské formace totiž postupně utrhlo Van Garderena, Kwiatkowského, Evanse, Schlecka, Mollemu, Antona, Nieveho, Rollanda a Rodrigueze. Za Portem s Froomem se tak uviseli pouze Kreuziger, Contador a Valverde.

Kreuziger na tom byl lépe než Contador

K překvapení většiny na tom v tento okamžik byl nejlépe český cyklista, jenže se musel podřídit tempu lídra stáje - Contadora, který zjevně nebyl ve své kůži. To způsobilo, že kromě dua v černém parťákům Saxo-Tinkoff pláchli Quintana, Valverde a postupně i zezadu dorazivší Mollema, Ten Dam a Nieve.

Osmadvacetiletý Froome tak dolétl do cíle coby jasný vládce dnešní horské zkoušky a již nyní má na nejbližšího soupeře - třetího Valverdeho - k dobru 85 vteřin a de facto ze hry o celkový triumf jsou už teď například Evans, Rolland či Schleck.

Co se bude dít v neděli?

Hodně zajímavé tak bude sledovat i zítřejší druhou horskou zkoušku před dnem volna - 168,5 kilometrů totiž orámuje pět horských vrcholů, čtyři z nich nesou označení "jedna".

Dá se tak očekávat, že lídři, kteří vypadli z celkové klasifikace budou bojovat o "Krále hor", formace Sky bude ale muset vše kontrolovat. Hodně zajímavé bude i určení rolí ve stáji Saxo-Tinkoff, jestli zůstane jejím lídrem dneska trápící se Contador nebo si pozice prohodí s Kreuzigerem.

Cyklistický závod Tour de France:

8. etapa Castres - Ax 3 Domaines (195 km): 1. Froome (Brit./Sky) 5:03:18, 2. Porte (Austr./Sky) -51, 3. Valverde (Šp./Movistar) -1:08, 4. Mollema -1:10, 5. Ten Dam (oba Niz./Belkin) -1:16, 6. Nieve (Šp./Euskaltel) -1:34, 7. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff), 8. Contador (Šp./Saxo-Tinkoff), 9. Quintana (Kol./Movistar), 10. Anton (Šp./Euskaltel) všichni -1:45.

Průběžné pořadí: 1. Froome 32:15:55, 2. Porte -51, 3. Valverde -1:25, 4. Mollema -1:44, 5. Ten Dam -1:50, 6. Kreuziger, 7. Contador oba -1:51, 8. Quintana -2:02, 9. Rodríguez (Šp./Kaťuša) -2:31, 10. Rogers (Austr./Saxo-Tinkoff) -2:40.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Německý parlament schválil snížení DPH u plynu na sedm procent

Německo od soboty sníží daň z přidané hodnoty (DPH) u zemního plynu a dálkového tepla z běžné 19procentní sazby na sedm procent. Návrh vlády kancléře Olafa Scholze v pátek schválili poslanci Spolkového sněmu. Opatření, které vláda navrhla jako dočasnou úlevu spotřebitelům od vysokých cen energií, potrvá do konce března 2024.

Scholz chystané snížení daně oznámil v polovině srpna, kdy zároveň ujistil, že vláda prověří, zda dodavatelé snížení daně ve vyúčtování zákazníkům plně zohlední. Ministr financí Christian Lindner, který před hlasováním vystoupil s projevem, poslancům řekl, že Německo je v energetické válce s Ruskem.

Společně s nižší DPH na plyn a dálkové teplo měl od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu. Ten by odběratelům zdražil tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu, což by u domácností činilo ročně i stovky eur (tisíce korun). Poplatek, který měl ochránit dodavatele plynu před rostoucími nákupními cenami, se ale vláda rozhodla zrušit, neboť k podpoře dodavatelů použije hospodářský a stabilizační fond o objemu zmíněných až 200 miliard eur.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v Evropské unii zůstala na šesti procentech, nejnižší je nadále v Česku

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu podle sezonně přepočtených údajů činila šest procent, a zůstala tak na červencové úrovni. Nejnižší zůstává v Česku, kde činila stejně jako v předchozích dvou měsících 2,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V devatenácti zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti v srpnu také nezměnila a činila 6,6 procenta. Loni v srpnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 7,5 procenta a v celé Evropské unii na 6,8 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v srpnu bylo v Evropské unii bez práce 12,921 milionu lidí, z toho 10,966 milionu v eurozóně. Proti červenci se počet nezaměstnaných v unii snížil o 52 tisíc a v eurozóně o 30 tisíc. Ve srovnání s loňským srpnem počet nezaměstnaných klesl o 1,682 milionu a v zemích platících eurem o 1,358 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy