SP v biatlonu • Pokljuka • 14:30

ŽIVĚ Soukalová a Vítková zářily v závodě s hromadným startem

Dobré odpoledne, vítejte u online reportáže ze Světového poháru v biatlonu ve slovinské Pokljuce. Posledním závodem v této destinaci bude klání biatlonistek s hromadným startem. Začátek je ve 14:30.

Do takzvaného Mass Startu se jako obvykle kvalifikovalo 30 nejlepších biatlonistek. Pětadvacet nejlepších podle pořadí ve Světovém poháru a pět závodnic, které nejvíce zazářily v předchozích kláních v Pokljuce.

Češky mají v nové sezoně skvělou formu a vůbec poprvé v historii tak uvidíme v závodě s hromadným startem čtyři české reprezentantky!

SP v Pokljuce,sprint Ž: Gabriela Soukalová a Veronika Vítková
SP v Pokljuce,sprint Ž: Gabriela Soukalová a Veronika Vítková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Ve Světovém poháru je totiž na 2. místě Gabriela Soukalová, na 8. pozici figuruje Veronika Vítková, 23. příčka patří Lucii Charvátové a na 25. místě se momentálně nachází Eva Puskarčíková

Zejména výkony mladších Češek, tedy Lucie Charvátové a Evy Puskarčíkové, jsou zatím velmi příjemným překvapením. Charvátová se do špičky dostala především pátým místem na předchozí štaci v Hochfilzenu.

SP v Pokljuce,sprint Ž: Lucie Charvátová
SP v Pokljuce,sprint Ž: Lucie Charvátová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Puskarčíková zajela životní výsledky v předchozích dvou dnech. V Pokljuce nejprve dojela dvanáctá ve sprintu, včera ve stíhacím závodě ještě vylepšila na deváté místo. 

SP v Östersundum stíhačka Ž: Eva Puskarčíková
SP v Östersundum stíhačka Ž: Eva Puskarčíková | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Největší favoritky závodu budou samozřejmě na startu vepředu. Tady je elitní desítka: 1. Marie Dorinová-Habertová (FRA), 2. Gabriela Soukalová (ČR), 3. Franziska Hildebrandová (GER), 4. Dorothea Wiererová (ITA), 5. Franziska Preussová (GER), 6. Kaisa Mäkäräinenová (FIN), 7. Laura Dahlmeierová (GER), 8. Veronika Vítková (ČR), 9. Julia Džymová (UKR), 10. Maren Hammerschmidtová (GER). 

Závodnice už se pomalu srovnávají na své startovní pozice. Do začátku posledního klání v Pokljuce chybí jen čtyři minuty.

Gabriela Soukalová už se usmívá ze své startovní pozice, dnes poprvé po delší době nastoupí bez žlutého dresu, včera ji totiž na prvním místě v SP vystřídala francouzská sokyně.

Závod s hromadným startem byl právě zahájen!

Start proběhl bez potíží, české ženy se v tlačenici rozhodně neztratily a drží své pozice.

Na první místo se dostala Italka Dorothea Wiererová, Gabriela Soukalová klesla na šesté místo, Veronika Vítková je desátá a Lucie Charvátová už dvanáctá.

Eva Puskarčíková si stejně jako Charvátová polepšila a momentálně jede na osmnácté pozici.

Mezičas 1,8 kilometru: 1. Gössnerová, 2. Wiererová, 3. Mäkäräinenová, 4. Dorinová-Habertová, 5. Eckhoffová, 6. Dahlmeierová... 9. Soukalová, 10. Vítková, 12. Charvátová, 18. Puskarčíková.

Je vidět, že Gabriela Soukalová malinko zaostává za těmi vůbec nejrychlejšími biatlonistkami. Ale v této sezoně se zatím prezentuje skvělou střelbou a ta by měla být její nejsilnější stránkou i dnes.

Miriam Gössnerová už přiváží závodnice poprvé na stadion, uvidíme první ležku...

Soukalová vynikající, Vítková rovněž! Puskarčíková musí na jedno trestné kolo, Charvátová bohužel chybovala hned třikrát.

Soukalová odjíždí ze střelnice na třetí pozici, Vítková na devátém místě, Puskarčíková třiadvacátá. Charvátová poslední třicátá.

Pořadí po 1. střelbě: 1. Eckhoffová, 2. Hildebrandová, 3. Soukalová, 4. Dahlmeierová, 5. Dorinová-Habertová, 6. Hinzová, 7. Hammerschmidtová.

Na první místo se na trati dostala Němka Hildebrandová, Soukalová je hned za ní na druhé pozici. Vítková zhruba na devátém místě.

Finka Kaisa Mäkäräinenová pokazila první položku a jede až na devatenácté pozici.

To už se ale blížíme na druhou položku...

Soukalová s Vítkovou znovu zaválely a jedou bez chyby na čtvrté respektive sedmé pozici!

Eva Puskarčíková tentokrát také nechybovala...

Do čela se po druhé položce dostaly dvě Norky, první je Fenneová a druhá Eckhoffová.

Lucie Charvátová udělala jednu chybu, celkově už obkroužila čtyři trestné okruhy a stále je poslední třicátá.

Němka Miriam Gössnerová je nakonec na posledním místě, protože už chybovala pětkrát. Charvátová je tedy předposlední.

Mezičas 6,8 kilometru. 1. Fenneová, 2. Eckhoffová +7, 3. Dorinová-Habertová, 4. Soukalová +9, 5. Hildebrandová, 6. Mäkäräinenová, 7. Hinzová, 8. Vítková, 9. Skardinová, 10. Podčufarovová.

Norka si na čele vede velice dobře a zůstává velmi překvapivě na prvním místě.

Je tady třetí střelba, první ve stoje...

Soukalová opatrně, ale bez chyby! Vítková má také třetí nulu!!!

Veronika Vítková se řadí na první místo, Gabriela Soukalová je druhá! Třetí Mäkäräinenová ztrácí čtyři vteřiny, ta bude chtít co nejdřív na čelo. Čtvrtá Podčufarovová už je o 11 sekund zpět.

Eva Puskarčíková také nechybovala a po třetí střelbě jí patří čtrnácté místo.

To je fantastická podívaná, dvě Češky teď jedou na čele celého závodu. Ale Kaisa Mäkäräinenová už je těsně za jejich zády a chystá se nastoupit.

Finka jde ve stoupání před českou dvojici a bude si chtít vytvořit už před závěrečnou střelbou co největší náskok.

Dorinová-Habertová je až na desáté pozici, Soukalová tedy v tuto chvíli jede i o prvenství v celkovém pořadí SP.

Puskarčíková drží čtrnácté místo, Charvátová je osmadvacátá. Na první stojce byla bezchybná.

Mezičas 9,3 kilometru: 1. Mäkäräinenová, 2. Vítková +8, 3. Soukalová +9, 4. Podčufarovová +20, 5. Skardinová +23, 6. Hinzová +44.

Mäkäräinenová už míří na poslední střelbu, Češky jsou na druhém a třetím místě. A musejí doufat, že Finka na poslední stojce selže.

Je to tady, držme pěsti...

Finka si dala záležet a tenhle závod vyhraje! Soukalová je bezchybná a bude druhá, Vítková musí na jedno trestné kolo!

Na třetí místo jde Ruska Podčufarovová, Vítková už má za sebou trestné kolo a odjíždí na čtvrté pozici s náskokem pěti vteřin na Skardinovou.

Puskarčíková udělala jednu chybu, to znamená 150 metrů navíc.

Finka si v pohodě drží asi dvacetimetrový náskok na Soukalovou, tady to nevypadá na žádné drama. Stejně tak ale česká hvězda nemůže přijít o druhou pozici.

Puskarčíková odjela ze střelnice na třináctém místě, to bude další vynikající umístění pro českou reprezentantku.

Mezičas 11,2 kilometru: 1. Mäkäräinenová, 2. Soukalová +10, 3. Podčufarovová +21, 4. Vítková +44, 5. Skardinová +45. 

Běloruska se tedy dotáhla na Vítkovou a chce ji obrat o čtvrté místo.

Ani z Pokljuky tedy české ženy neodjedou bez umístění na stupních vítězů, Soukalová dnes skončí na úžasném druhém místě.

SP v Pokljuce, hromadný Ž: Gabriela Soukalová
SP v Pokljuce, hromadný Ž: Gabriela Soukalová | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Kaisa Mäkäräinenová se raduje ze sedmnáctého vítězství kariéry! Gabriela Soukalová dojíždí druhá a objímá vítěznou Finku! Třetí končí Ruska Podčufarovová, poprvé v kariéře je na stupních vítězů. Čtvrté místo pro Veroniku Vítkovou, pátá dojíždí Skardinová a šesté Pidhrušná.

Až sedmá končí Marie Dorinová-Habertová, která tedy po dnešním klání vrátí žlutý dres Gabriele Soukalové.

Eva Puskarčíková dojíždí do cíle na výborné třinácté pozici. I její výkon si zaslouží velkou pochvalu.

Až sedmnáctá dojela Němka Hildebrandová, dokonce dvacátá pak Italka Wiererová.

Lucie Charvátová bude brát body za osmadvacáté místo, dnes se jí střelecky závod příliš nepovedl. Ale omlouvá ji, že šlo o její první závod s hromadným startem v kariéře.

"Velice podařený závod. Tady na Pokljuce je to náš druhý domov, holkám to tady sedí. Dnes to bylo vidět. Nejen na střelnici. Gábina bezchybná střelba, na druhé položce měla čtyři hodně těsné rány, ale padlo to tam. U Veroniky škoda jedné chyba. Lucka platila daň za to, že to byl její první hromadný start. Pro Evu velice slušný závod, je na tom hodně dobře," řekl v rozhovoru pro Českou televizi trenér Zdeněk Vítek.

"Nesmíme polevit, po vánocích hned začneme zase tvrdě trénovat," dodal kouč.

To je z dnešní online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek dne.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Při pátečním náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy