Smutná se vrátila na stupně vítězů, ve Švédsku doběhla v závodě Ski Classics druhá

Aktualizováno 25. 3. 2017 12:51
Česká běžkyně na lyžích Kateřina Smutná se po dvou nepodařených závodech dokázala v závodě seriálu Ski Classics umístit na pódiu. Porazila ji jen domácí favoritka Johanssonová-Norgrenová.
Kateřina Smutná
Kateřina Smutná | Foto: Svaz lyžařů ČR

Aare (Švédsko) - Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná se po dvou nevydařených závodech v seriálu Ski Classics vrátila na stupně vítězů. Po nedokončeném Vasově běhu a osmém místě v Birkebeinerrennetu dnes ve Švédsku obsadila v Aarefjällsloppetu na 55 kilometrů klasicky druhé místo.

Ve finiši v závěrečném stoupání, ve kterém museli lyžaři k jeho zdolání použít techniku takzvaného "stromečku", těsně prohrála s vedoucí ženou průběžného pořadí a domácí favoritkou Brittou Johanssonovou-Norgrenovou. Dvanáctá skončila Klára Moravcová.

Smutná, jež před Vasovým během vyhrála pět dílů seriálu za sebou včetně Jizerské padesátky, protnula cílovou čáru jen o dvě sekundy později, druhou příčku uhájila o necelé tři sekundy před dotírající Kari Vikhagenovou-Gjeitnesovou z Norska. Vítězná Švédka si připsala třetí triumf v sezoně po Vasově Běhu a La Sgambedě a v čele průběžného pořadí zvýšila dva závody před koncem seriálu náskok na druhou Smutnou na 330 bodů.

Souboj o prvenství v závodě mužů rozklíčovala až cílová fotografie, podle níž v norském duelu zvítězil Anders Aukland před vedoucím mužem průběžné klasifikace Tordem Aslem Gjerdalenem. Aukland si ve 44 letech připsal první triumf od vítězství v La Sgambedě v prosinci 2014. Nejlepší z Čechů Petr Novák doběhl na 21. místě, 28. skončil Pavel Ondrášek, Stanislav Řezáč byl 32. a o dvě příčky za ním dokončil závod Lukáš Bauer.

Aarefjällsloppet, závod Ski Classics v dálkovém lyžování v Aare (Švédsko) - 55 km:

Muži: 1. A. Aukland 2:14:16,3, 2. Gjerdalen (oba Nor./Santander) stejný čas, 3. Kardin (Švéd./Serneke) -5,3, 4. Eliassen -8,1, 5. Höst (oba Nor./LeasePlan) -13,7, 6. Nygaard (Nor./Santander) -33,1, …21. P. Novák -3:58,4, 28. Ondrášek (oba ČR/Atlas Craft) -5:33,1, 32. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) -8:58,4, 34. Bauer -9:15,0, 42. Fellner (oba ČR/Pioneer Investments) -10:49,5.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Gjerdalen 1554, 2. Nygaard 1095, 3. Pedersen (Nor./BN Bank) 1043, …22. P. Novák 381, 23. Řezáč 369, 38. Ročárek (ČR/Atlas Craft) 184, 43. Ondrášek 150, 49. Máka (ČR/Atlas Craft) 113, 51. Bauer a Šrail (ČR/Pioneer Investments) oba 106.

Ženy: 1. Johanssonová-Norgrenová (Švéd./Lager 157 Ski) 2:40:20,7, 2. Smutná (ČR/Santander) -2,0,3 3. Gjeitnesová (Nor./Telemark) -4,9, 4. Kowalczyková (Pol./Santander) -33,1, 5. Korsgrenová (Švéd./LeasePlan) -1:10,3, 6. Lindstedtová (Švéd./Ski Pro Am) -1:35,7, …12. Moravcová (ČR/Silvini Madshus) -13:23,8.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Johanssonová-Norgrenová 1855, 2. Smutná 1525, 3. Slindová (Nor./United Bakeries) 1238, …20. Moravcová 233, 23. Boudíková (ČR/Atlas Craft) 164, 32. Schützová 66, 35. Zelenková (obě ČR/Silvini Madshus) 62.

před 41 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.