Stříbro s leskem zlata! Snowboardcrossařka Samková poprvé vyhrála Světový pohár

Aktualizováno 25. 3. 2017 14:25
Olympijská vítězka Eva Samková poprvé v kariéře triumfovala v celkovém pořadí Světového poháru ve snowboardcrossu.
Eva Samková
Eva Samková | Foto: SnowNomads

Veysonnaz -  Eva Samková stvrdila zisk křišťálového glóbu druhým místem ve finálovém závodě sezony na svahu ve švýcarském středisku Veysonnaz. Závod vyhrála Charlotte Bankesová z Francie.

Samková je letos druhou českou snowboardistkou, která ovládla seriál SP. Před týdnem se radovala Ester Ledecká v paralelních alpských disciplínách.

Před závěrečným závodem měla Samková náskok 480 bodů před Italkou Michelou Moioliovou a věděla, že stupně vítězů jí zajistí výhru v SP.

Ve čtvrtfinále jela po startu druhá za Francouzkou Julií Pereiraovou, ale předjela ji a jízdu vyhrála. Semifinále mělo podobný průběh, Samková rychle smazala drobnou ztrátu po startu a většinu trati prosvištěla v čele.

Ve finále se střetla v přímém souboji o glóbus s Moioliovou. Po úvodní sérii boulí se dostala do vedení a soupeřkám poodjela, ale v poslední zatáčce se na českou závodnici dotáhly Bankesová i Moioliová. V cíli byla Samková nakonec druhá před Italkou a mohla slavit. Zakřičela si radostí a lehla si na sníh.

"To, o co jsme celý rok usilovali, je tady! Evka svým druhým místem s přehledem ovládla Světový pohár. Ve finále zaváhala v jedné ze začátek, ale vůbec nic se nemění na tom, že je nejlepší snowboardistka světa," jásal kouč Marek Jelínek.

Samková v této sezoně stanula popáté ze sedmi závodů SP na stupních vítězů. Dvakrát vyhrála a třikrát skončila druhá. Úspěchem ve Světovém poháru si vynahradila zklamání z mistrovství světa, kde nepostoupila do velkého finále a skončila dvanáctá.

Jako první z českých snowboardistek vyhrála SP v roce 2014 Šárka Pančochová ve freestylových disciplínách. Světový pohár FIS ovládli v minulosti i běžec Lukáš Bauer, skokan Jakub Janda a skikrosař Tomáš Kraus.

O vítězi Světového poháru mužů se také rozhodovalo v poslední jízdě. Francouz Pierre Vaultier ztrácel na vedoucího Itala Omara Visintina v pořadí SP jen 20 bodů a oba jeli finále. Olympijský vítěz ze Soči i letošní mistr světa Vaultier poslední jízdu zimy vyhrál a obhájil loňský celkový triumf v SP.

Jan Kubičík skončil ve čtvrté čtvrtfinálové rozjížďce pátý a nepostoupil. "Je skvělé, že v posledním závodu sezony, v osmifinále, Honza Kubičík vyhrál, sice pak vypadl, ale celkově obsadil dvacátou příčku a splnil kritéria pro účast na olympiádě," dodal Jelínek.

SP ve snowboardcrossu ve Veysonnaz (Švýcarsko):

Muži: 1. Vaultier (Fr.), 2. Deibold (USA), 3. Pullin (Austr.), …20. Kubičík, v kvalifikaci 64. Pernička. Konečné pořadí SP (po 7 závodech): 1. Vaultier 4450, 2. Visintin (It.) 3920, 3. Hämmerle (Rak.) 3404,…47. Kubičík 217, 70. Vintr 56.

Ženy: 1. Bankesová (Fr.), 2. Samková, 3. Moioliová (It.), …v kvalifikaci 25. Louthanová. Konečné pořadí SP (po 7 závodech): 1. Samková 5170, 2. Moioliová 4490, 3. Brockhoffová (Austr.) 4060, …29. Hopjáková 330.