"Není neporazitelná." Ledecká suverénním triumfem naštvala německé snowboardistky

Normálně by to byla jedna velká senzace na úvod Světového poháru. V Cortině si německé snowboardistky dojely pro druhé, třetí, čtvrté a šesté místo. To by si ovšem nesměla stoupnout na prkno Ester Ledecká a s minimálním tréninkem a téměř roce bez závodění všechny porazit.
Ester Ledecká | Video: Associated Press

Představte si, že celé léto se upínáte ke startu sezony, pilujete svou disciplínu, a když přijde na první závod, smete vás ze svahu někdo, kdo má čas na trénink jen v době, kdy se zrovna nevěnuje jinému sportu.

Tak nějak se musely cítit snowboardistky v sobotním paralelním obřím slalomu, když je od kvalifikace drtila "lyžařka" Ester Ledecká. V semifinále smetla Němku Ramonu Hofmeisterovou a ve finále její krajanku Selinu Jörgovou. V první šestce se umístily nakonec hned čtyři závodnice z Německa.

"Moc jsem s nimi nemluvila, musela jsem na doping. Slyšela jsem, že se dost ptaly, kdy už zase pojedu na lyže, tak nevím. Asi ze mě měly hroznou radost," rýpla si ironicky Ledecká.

Pravdou je, že západní sousedky měly v první řadě radost, že se jim v italském středisku hned na úvod sezony tak zadařilo.

"Byl to skvělý start Světového poháru. Cortina vždycky patřila k mým nejoblíbenějším destinacím a po dnešku to tak určitě zůstane," rozplývala se stříbrná Jörgová.  

Novináře v italském středisku ale pochopitelně srovnání s českou olympijskou šampionkou zajímalo, což Němky trochu popíchlo.

"Dnes to možná nevypadalo, ale Ester není k neporažení, v sezoně se nám to určitě povede, jsme jí se Selinou v patách," nechala se slyšet zdravě naštvaná Hofmeisterová. 

Jisté je, že další závody na prkně Ledecká vynechá, protože se opět přesouvá na lyže a zúčastní se pátečního a sobotního sjezdu ve Val d'Isere. Pro německé snowboardistky je tak pole volné.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy