"Mám radost, jak se posouvám." Ledeckou těší zlepšení na lyžích, nejspíš vynechá snowboardové MS

ČTK ČTK
16. 3. 2018 6:11
Podle Tomáše Banka mohla být jeho hvězdná svěřenkyně v každém lyžařském závodě mezi nejlepšími pěti.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Aare - Předloni jela Ester Ledecká poprvé sjezd Světového poháru a od té doby její výsledky na lyžích raketově rostou. Po této sezoně je olympijskou vítězkou v superobřím slalomu a poprvé startovala i ve finále SP. Dál ale chce kombinovat lyže se snowboardem, kterému dominuje.

Ve Švédsku dnes sice nedokončila kvůli bolestem zad super-G, přesto mohla z finále SP odjíždět spokojená. V zimě odjela devět závodů SP - šestkrát bodovala, nejlépe skončila sedmá ve sjezdu v Lake Louise a jedenáctá nyní v Aare. V superobřím slalomu byla v SP nejlépe čtyřiadvacátá, ale šokovala výhrou na olympiádě.

"Mám radost, že jsem se takhle posunula. Jsem strašně ráda, že je to vidět, že to jde krůček po krůčku dopředu," pochvalovala si Ledecká. "Je to hlavně díky mému skvělému týmu. Každý mi pomohl," připomněla bratry Tomáše a Ondřeje Bankovy, servismana a trenéra Petra Kouřila a fyzioterapeuta Jakuba Marka.

"Ona byla už loni schopná jezdit velmi rychlé jízdy, ale letos je předváděla častěji. Měla větší stabilitu výkonů," řekl novinářům Tomáš Bank. "Kromě Mořice každý závod, který jela, tak jela tak, že mohla mít v každém závodě dejme tomu i medaili nebo být v top pět. Ono se to sice na svěťáku nepovedlo, ale výsledky byly hodně dobré."

Vzhledem ke kombinaci snowboardu, v kterém má také olympijské zlato z Pchjongčchangu, a lyžím má Ledecká méně času na trénink. A oba sporty plánuje střídat dál. "Uděláme co nejlepší strategii, abych jela co nejvíc svěťáků na lyžích a také na snowboardu," řekla trojnásobná celková vítězka SP v paralelních disciplínách.

Podle Tomáše Banka přijížděla Ledecká ze snowboardu na lyže dobře naladěná. "Po dvou dnech vždycky jezdila dobré jízdy, ať to bylo na olympiádě, nebo i tady. Jeden den jela volně, druhý v bránách a třetí byla druhá v tréninku," řekl Bank. Jedním dechem ale dodal, že by samozřejmě byla ještě lepší, kdyby mohla víc lyžovat.

Oproti minulým rokům jela Ledecká v této sezoně o dva závody na lyžích v SP více a je možné, že v příští se tento počet znovu navýší. Je totiž reálné, že pojede jen na mistrovství světa na lyžích a vynechá snowboardové, jelikož termínově kolidují.

"Předpokládám, že v další sezoně se budeme soustředit na lyžařské mistrovství světa, které bude v únoru. Udělají se takové bloky a potom se přesuneme na snowboard," uvažovala Ledecká. Šampionát na snowboardu se v americkém Park City koná od 1. do 10. února, sjezdařský začne v Aare 5. února superobřím slalomem.

"Letos byl leden hodně obětovaný snowboardu kvůli olympiádě. Příští rok by to mohlo být jinak. Na druhou stranu to docela dobře zafungovalo, ale to je otázkou příštího měsíce, jak se všechno naplánuje na příští rok," doplnil Tomáš Bank.

Příští rok by se Ledecká mohla představit na lyžích českým fanouškům. Ve Špindlerově Mlýně se 8. a 9. března koná Světový pohár. V kalendáři jsou obří slalom a slalom a poznámka dodává, že by se mohl přidat superobří slalom.

Sama Ledecká připustila, že by mohla v budoucnu preferovat lyže. A to v momentě, kdy mluvila o tom, že zatím se bude více věnovat rychlostním disciplínám. "Tam mám víc šancí. Docela mi jdou. A hlavně mě to fakt baví," řekla a dodala: "Kdybych se za tři čtyři roky soustředila víc na lyže, tak bychom přidali obřák. Já bych ráda řekla i slalom, ale nevím, jestli mám šanci to dohnat. Uvidíme."

Zlato Ledecké? Malý zázrak, věděli jsme, že na to má, zajela jednu z nejlepších jízd, říká Bank

Doteď to zpracováváme, věděli jsme, že má i na nejlepší pětku, ale nechtěli jsme na ni tlačit, Ester je extrémně cílevědomá a soutěživá. | Video: DVTV, Daniela Drtinová

 

Právě se děje

před 11 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy