Ledeckou zradila záda. Nestálo mi to za to, prohlásila česká hvězda poté, co nedokončila super-G

15. 3. 2018 11:59
Olympijská šampionka ve finále SP v Aare do cíle superobřího slalomu nedojela.
Ester Ledecká
Ester Ledecká | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Aare - Olympijská vítězka Ester Ledecká kvůli problémům se zády nedokončila superobří slalom ve finále Světového poháru v Aare. Minula branku bezprostředně po prvním mezičase. Malý křišťálový glóbus za výhru v hodnocení disciplíny obhájila bronzová olympijská medailistka Tina Weiratherová, která dnes skončila šestá. Zvítězila Italka Sofia Goggiaová.

Kvůli větru byl superobří slalom zkrácen zhruba o 300 metrů, rozmary počasí si vynutily také odložení začátku závodu o 15 minut. Ledecká, která si právo startu vybojovala šokujícím triumfem na olympiádě, jela jako poslední se startovním číslem 26, stejným jako při zlatém závodě v Pchjongčchangu. Na prvním mezičase ztrácela na vedoucí Goggiaovou jen devět setin, ale pak vyjela z trati.

"Po ránu jsme malinko cítila záda a byla jsem rozhodnutá, že pokud se budu cítit diskomfortně, tak z toho vyjedu, protože mi to za to nestojí. Ono to tam dost drncalo, hodně holek v téhle pasáži chybovalo, tak jsem si řekla, že mi to za to nestojí," řekla Ledecká.

Úvodní pasáž trati ale zvládla dobře. Trenéru Tomáši Bankovi se v ní líbila. "Byl jsem spokojený s první zatáčkou, kde měly všechny holky problémy," poznamenal ke vstupu Ledecké do jejího posledního závodu v této sezoně lyžařského SP.

Goggiaová zvítězila o 32 setin sekundy před Němkou Viktorií Rebensburgovou. Třetí skončila Američanka Lindsey Vonnová. Vedoucí žena disciplíny Weiratherová na vítěznou Italku ztratila více než sekundu a k pódiu měla tentokrát daleko.

"Chtěla jsem jet na vítězství. Na startu ale nebyla televize a mohla jsem se dívat jen na mobilu. Z toho jsem se dozvěděla, že hodně závodnic mělo problémy. Všimla jsem si, že jsem jela trochu se zataženou ruční brzdou, ale nechtěla jsem riskovat výpadek," řekla Weiratherová, která měla startovní číslo sedm.

Její jediná konkurentka v boji o malý glóbus Lara Gutová ze Švýcarska vyjela jako jedenáctá a mohla zaútočit. Jenže krátce po startu upadla a nebodovala. Osmadvacetiletá Weiratherová tak zopakovala loňský triumf v této disciplíně. "Sportovně je pro mě glóbus výš než olympijská medaile, protože se tam počítá celá sezona," poznamenala.

Mezi muži vyhrál v Aare Rakušan Vincent Kriechmayr, který triumfoval i o den dříve ve sjezdu. Nor Kjetil Jansrud, jenž měl už před závodem jistý malý křišťálový glóbus za tuto disciplínu, dnes obsadil na zkrácené trati šesté místo.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Aare (Švédsko) - superobří slalom:

Ženy:

1. Goggiaová (It.) 1:07,92, 2. Rebensburgová (Něm.) -0,32, 3. Vonnová (USA) -0,53, 4. Gisinová (Švýc.) -0,75, 5. Brignoneová (It.) -0,93, 6. Weiratherová (Licht.) -1,08, 7. N. Fanchiniová (It.) -1,15, 8. Veithová -1,20, 9. Schmidhoferová -1,24, 10. Venierová (všechny Rak.) -1,44, …Ledecká (ČR) nedokončila.

Konečné pořadí superobřího slalomu (po 8 závodech): 1. Weiratherová 461, 2. Gutová (Švýc.) 375, 3. Veithová 339, 4. Gisinová 313, 5. Goggiaová 311, 6. Brignoneová 296, …47. Ledecká 7.

Průběžné pořadí SP (po 37 z 39 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 1673, 2. Holdenerová (Švýc.) 1088, 3. Rebensburgová 977, 4. Goggiaová 958, 5. Weiratherová 887, 6. Vlhová (SR) 864, …61. Ledecká 101, 114. Capová 12, 118. Pauláthová 8, 119. Dubovská (všechny ČR) 7.

Muži:

1. Kriechmayr (Rak.) 49,43, 2. Innerhofer (It.) -0,04, 3. Svindal (Nor.) a Dressen (Něm.) oba -0,08, 5. Reichelt (Rak.) -0,15, 6. Jansrud (Nor.) -0,19, 7. Caviezel (Švýc.) -0,23, 8. Ferstl (Něm.) -0,37, 9. Walder -0,42, 10. Hirscher (oba Rak.) -0,43.

Konečné pořadí superobřího slalomu (po 6 závodech): 1. Jansrud 400, 2. Kriechmayr 320, 3. Svindal 274, 4. Reichelt 267, 5. Franz (Rak.) 226, 6. Ferstl 195.

Průběžné pořadí SP (po 35 z 37 závodů): 1. Hirscher 1520, 2. Kristoffersen (Nor.) 1205, 3. Svindal 886, 4. Jansrud 884, 5. Feuz (Švýc.) 856, 6. Pinturault (Fr.) 707, …158. Berndt (ČR) 1.